Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je úterý, 17. října 2017

O budovu gymnázia v Kolíně se nyní pečuje lépe, než před volbami 2010. Do oprav proudí miliony korun

Gymnázium Kolín se po mnoha letech dočkalo výrazných investic ze strany města Kolína. Dlouhodobě opomíjená, historicky cenná, budova současného gymnázia z roku 1924 je od roku 2012 vlastníkem – městem Kolín - zodpovědně udržována. Na tomto architektonicky významném objektu bylo započato s nezbytnými rekonstrukcemi.

O budovu gymnázia v Kolíně se nyní pečuje lépe, než před volbami 2010. Do oprav proudí miliony korun
 
Publikováno: 9.4.2014 v 9:00
Rubrika: Zpravodajství

Budova, ve které gymnázium sídlí od roku 1953, je majetkem města Kolín. Jelikož se však jedná o střední školu, zřizovatelem i provozovatelem je Středočeský kraj, a to od roku 2001, kdy zanikly školské úřady jako „prodloužené ruce“ ministerstva školství, které bylo původním zřizovatelem většiny středních škol. Budova byla pronajímána na základě smluvního vztahu za symbolickou 1,- Kč ročně. Nájemní smlouva měla platnost do roku 2010. Po vypršení lhůty platnosti se začalo uvažovat o tom, jak dál.

V roce 2012 přišlo vedení města Kolína s návrhem nájemného ve výši 1 mil. Kč ročně, které by bylo zpětně investováno do rekonstrukce a rozvoje budovy, aby se Středočeský kraj de facto finančně spolupodílel na realizaci renovací.

Předchozí vedení kraje pod taktovkou nyní souzeného hejtmana Ratha však toto striktně odmítalo a nabízelo bezúplatné převzetí gymnázia pod svá křídla, čímž by město přestalo být vlastníkem svého historicky cenného majetku. O tehdejších důvodech snahy hejtmana Ratha převzít bezúplatně budovu a investovat do ní 60 miliónů lze už dnes jen spekulovat. Situace se naštěstí zlepšila s nástupem nového vedení kraje, kdy byla oboustranně podepsána smlouva dle původního návrhu s nájemným 1 mil. Kč ročně s garancí jeho reinvestování.

Kromě nájemného od Středočeského kraje jsou od roku 2012 do budovy investovány i nemalé prostředky z rozpočtu města a gymnáziu se tím konečně dostalo zasloužené pozornosti.

V roce 2012 započala rekonstrukce oken; byla vyměněna celá zadní strana od Sukovy ulice (investice 2,3 mil. Kč) a bylakompletně zrekonstruována kanalizační infrastruktura vybudováním tlakové kanalizace, čímž byla její kapacita navýšena a byly eliminovány dosud velmi časté záplavy suterénních prostorpři každém větším dešti (2,1 mil. Kč).
Z menších oprav jistě stojí za zmínku celková rekonstrukce venkovního beachvolejbalového hřiště, které bylo původně vybudováno svépomocí. Došlo i na kompletní obměnu písku. Souhrnně investice v roce 2012 dosáhly hodnoty 4,7 mil. Kč.

Další etapa výměny oken v čelním traktu od Žižkovy ulice, která výrazně přispívá ke zvýšení energetické úspornosti budovy, následovala v roce 2013 (investice 2,6 mil. Kč). Tato část byla ukončena výměnou zadních vchodových dveří a instalací nových venkovních schodů u tělocvičny.
Celkové investice tak v roce 2013 dosáhly téměř 3,1 mil. Kč.

V tomto kalendářním roce je naplánována poslední etapa výměny oken v objektu původní ředitelské vily, čímž bude tato renovace kompletní. V souvislosti s důrazem na snižování energetické náročnosti budovy a s výrazným šetřením nákladů na vytápění by mělo být instalováno i zateplení malé tělocvičny spojené s výměnou zastaralého systému parního vytápění. Z dalších plánovaných oprav je na řadě renovace podlahy ve velké tělocvičně a výměna podlahy v učebně výtvarné výchovy.

Komentář ředitele školy PaedDr. Iva Zachaře:

Pro fungování školy v důstojných podmínkách bylo nalezení společné vůle nového vedení Středočeského kraje s racionálním návrhem vlastníka objektu naprosto zásadním krokem, za nějž jsme všichni vděčni. Stejně tak jako za další investice města přesahující výši reinvestovaného nájemného.

Komentář starosty Kolína Mgr. Bc. Víta Rakušana:

Gymnázium Kolín je tradiční kvalitní školou spojenou pevně s historií našeho města. Řada význačných absolventů, vysoká úspěšnost studentů při státních maturitách i přijímacích řízeních, to vše svědčí o kvalitách pedagogického sboru i vedení školy. Jedinou konkurenční nevýhodou místního gymnázia je stáří budovy a její investiční zanedbanost. Z tohoto důvodu se jednou z priorit současné vedení města v oblasti školství stala postupná náprava nevyhovujícího stavu. Po počátečních obtížích se nakonec soustředěným vyjednáváním se Středočeským krajem podařilo nastavit takový nájemní vztah, který umožňuje alespoň základní investice. Město Kolín ovšem každý rok nalezlo ve svém (značně limitovaném) rozpočtu prostředky i na další investiční akce vedoucí ke zvýšení standardů pro žáky i učitele. Na konci našeho volebního období můžeme s uspokojením konstatovat, že se podařilo započít proces vedoucí k tomu, aby se kolínské gymnázium i svou vizáží stalo tím, čím kvalitou výuky už dávno je – moderní a kvalitní střední školou 21. století.

 

Autor článku: Mgr. Michael Kašpar
loading...
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Hokejoví kolínští Kozlové dokázali v Táboře porazit vedoucí KohoutyZávod cyklokrosového Toi Toi Cupu jasně pro PaprstkuKolínští fotbalisté opět nepotěšili své fanoušky a doma odevzdali body
Kalendář akcí: Říjen
Po
 
2
9
30
Út
 
3
St
 
4
 
Čt
 
5
 
 
6
27
 
So
 
 
Ne
1
22
 
>> Zobrazit podrobný kalendář akcí
Řádková inzerce
Vzpomínáme (1 inzerátů)
Byty (1 inzerátů)
Nemovitosti (3 inzerátů)
Pronájmy (2 inzerátů)
Prodej (2 inzerátů)
Koupě (1 inzerátů)
Seznámení (4 inzerátů)
Různé (1 inzerátů)
     
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM