Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je středa, 18. října 2017

O možném zrušení stadionu AFK Kolín rozhodnou noví zastupitelé?

Na dílčí změnu Územního plánu města Kolína týkající se fotbalového stadionu AFK v Křičkově ulici (o navržené změně jsme psali před měsícem) můžeme hledět dvojí optikou. Buď tak, že se chystá další "povedená" transakce na úkor městské pokladny a jeho obyvatel (pokud to vůbec lze vzhledem k předkupnímu právu nějak udělat), nebo tak že bude napraven stávající stav, kdy pozemek leží ladem a pár lidí může získat přiměřené bydlení (to by ovšem město - nejspíše noví zastupitelé - muselo požehnat).

O možném zrušení stadionu AFK Kolín rozhodnou noví zastupitelé?
 
Publikováno: 26.8.2014 v 6:00, Aktualizováno: 25.8.2014 v 18:00
Rubrika: Zpravodajství

Základy k tomuto mravnímu sporu byly položeny už za starostky Zdenky Majerové v roce 2002, kdy o prodeji rozhodlo 3. září Městské zastupitelstvo v Kolíně. Tehdy byl fotbalový stadion v Křičkově ulici v majetku města prodán za symbolickou korunu (tehdy a možná i dnes) občanskému sdružení Amatérský fotbalový klub Kolín, za nějž jednal Jaroslav Němec. Stadion je sportovní a rekreační plochou, kupující už nechce kopanou provozovat a hřiště využívat. Za současné situace je to patový stav - nechat dál sportoviště, které dnes využívá jenom přípravka, chátrat nebo pozemek zastavět a oživit ho?

AFK se spojil s firmou Geosan Development, a ta - na základě plné moci - požádala o změnu využití pozemku ze sportovní a rekreační plochy na plochu nízkopodlažního bydlení městského typu. Pokud by změnu zastupitelé odsouhlasili, mohl by AFK (a s ní Geosan) nakládat s pozemkem o velikosti 9.181 metrů čtverečních. To je pěkná porce. Podle našich informací má být cena jednoho čtverečního metru odhadována na víc než 2 tisíce korun. To znamená, že pouze na pozemku lze vydělat kolem 20 milionů korun, kterážto suma půjde do soukromých rukou (podle jiného odhadu je cena poloviční). Jenže, a to je ta otázka - jak to chce AFK udělat, zlikvidovat sportoviště a nechat pozemek zastavět domy?

Stále platí, že město má předkupní právo za jednu korunu. Území však nechce AFK prodat. Advokát nám rovněž řekl, že jde o špatně napsanou smlouvu, město prý nemůže získat plochu zpět. Právník Jiří Kubíček nezapracoval do smlouvy "právo zpětné koupě". Další otázkou je, jestli i po 12 letech platí podmínka města, že "V souladu se stanovami a ve smyslu jednání zastupitelstva o schválení prodeje bude nabývaný pozemek kupujícímu sloužit ke sportu" a zda-li platí, že pokud dojde ke změně využití pozemku, tato podmínka přestává platit. Někdo tvrdí, že po tak dlouhé době podmínka už neplatí, jiní si myslí opak.

Také se uvažuje o tom, že pokud AFK území odmítne prodat a bude se snažit vyšachovat město ze hry, tak to by mělo žádat o finační odškodnění. Nebo, že bylo měl navrhnout odškodnění AFK, jenž skrz Geosan Development změnu územního plánu navrhuje. Oficiálně ale zatím tato možnost navržena ani jednou stranou navržena nebyla. "Možné to jistě je, žádný konkrétní návrh nám však panem Němcem ani Geosanem nebyl učiněn. Pokud bych já zůstal starostou města, tak bych jistojistě na kompenzaci pro město Kolín trval - a to vyčíslenou odborným posudkem," dovíte se z odpovědi Víta Rakušana v článku dole.

Každopádně 1. září má změny v územním plánu projednat Rada města Kolína. Materiál může zavrhnout jako celek a tedy nedat jej na program zastupitelstva, může jej vrátit k novému projednání zadavateli, tím by se schvalování změn oddálilo na později, případně jej na program zastupitelů prostě umístit. Mluví se o tom, že se změny zpozdí až na dobu, kdy budou zvoleni noví zastupitelé. To potvrzují jak starosta Vít Rakušan i jeho zástupce Jan Pospíšil. Pokud by ale územní plán prošel a zastupitelé by přece jenom rozhodovali v září o změnách, ti mohou třeba navrhnout vyjmutí konkrétního bodu z celku. V případě nesouhlasu mohou zastupitelé materiál vrátí pořizovateli na přepracování, třeba pokud by si přáli úplně jinou změnu účelu nebo rovnou projednávání územního plánu zamítne. Může s nesouhlasem na změnu Geosan něco dělat? Může například zareagovat proti verdiktu zastupitelů jen podnětem o přezkumné řízení nebo se obrátit na správní soud.

V současnosti nelze na sportovní a rekreační ploše stavět. Je však možné přípustné využití - to se týká stavby hotelu či penzionu, ubytovnu, která je za normálních okolností přípustná, v současnosti nelze kvůli stavební uzávěře postavit - že lze zahájit územní řízení, výsledek je však nejistý. Stavba nízkopodlažních domů, jak plánuje Geosan Development, je v této chvíli nepřípustná, stejně jako rodinná rekreace. Pokud by ke změně došlo, neměli by se okolo žijící občané strachovat. Bude-li území nově určeno k bydlení, nemohou na něm vzniknout samostatné objekty pro podnikání či chov zvířat.

Vraťme se na začátek. Je nutné se obávat toho, že někdo na městu vydělá a to prohloupí. Je. Možná si pamatujete na prodej pozemku v zóně na Šťáralce, kdy Jiří Švec koupil na základě verdiktu zastupitelů pozemek za hubičku a pak jej prodal zhruba o miliony dráž jinému zájemci? A pamatujete levný prodej pozemků před nemocnicí stavební firmě, opět na základě rozhodnutí zastupitelstva, kterým se mohou zabývat orgány činné v trestním řízení? A do třetice, vzpomínáte si na případ Romana Pekárka, za nějž si má odsedět 5 let? Opět se na něm podepsalo zastupitelstvo.

Jde o citlivou záležitost. Zvláště ti starší si nedokáží představit, že by Šibovka, jak se kolínského stadionu AFK přezdívalo, zmizela a že se o to zasloužili hlavně donedávna starosta Petrovic 2 na Kutnohorsku a společnost z Prahy. Jaroslava Němce jsme nemohli zastihnout. Dostali jsme sice více telefonních čísel k dispozici, ale ani jednom se neozval. Geosan Development nám písemně prostřednictvím projektového manažera Jitky Princové na náš dotaz odpověděl, že se po dohodě s vedením společnosti k věci nebude vyjadřovat. Jestliže kolínské zastupitelstvo jednou změnu přijme, může tím vystavit nechtěný tip pro investory: nechejte zchátrat území, požádejte o změnu a pak si na něm postavte, co chcete. Nevím, jestli to v případě Šibovky někdo pochopí. Ale možná bude muset.

Fotbalové hřiště AFK Kolín zažilo před lety dobu největší slávy kolínského fotbalu. Nyní se na travnaté ploše uvažuje o stavbě rodinných domů.
Foto: Vladimír Sládek
Autor článku: Michal Černý
loading...
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Kolínští fotbalisté opět nepotěšili své fanoušky a doma odevzdali bodyHokejoví kolínští Kozlové dokázali v Táboře porazit vedoucí Kohouty
Kalendář akcí: Říjen
Po
 
2
9
30
Út
 
3
St
 
4
 
Čt
 
5
 
 
6
27
 
So
 
 
Ne
1
22
 
>> Zobrazit podrobný kalendář akcí
Řádková inzerce
Vzpomínáme (1 inzerátů)
Byty (1 inzerátů)
Nemovitosti (3 inzerátů)
Pronájmy (2 inzerátů)
Prodej (2 inzerátů)
Koupě (1 inzerátů)
Seznámení (4 inzerátů)
Různé (1 inzerátů)
     
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM