Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je středa, 18. října 2017

Obrovsky nás to zaskočilo, prohlásil ke skanzenu ředitel Regionálního muzea Kolín Vladimír Rišlink

Muzeum lidových staveb v Kouřimi je jednou z nejvyhledávanějších kulturních památek na Kolínsku, ne-li ve středních Čechách. Navštíví jej více než 20 tisíc lidí ročně, příjmy z tržeb dosahují kolem jednoho milionu korun. Na názor týkající se ztráty dotace pro skanzen jsme se ptali Vladimíra Rišlinka.

Obrovsky nás to zaskočilo, prohlásil ke skanzenu ředitel Regionálního muzea Kolín Vladimír Rišlink
 
Publikováno: 16.9.2014 v 7:00, Aktualizováno: 12.9.2014 v 11:00
Rubrika: Zpravodajství

Co se mělo pořídit za těch 85 milionů korun?

Mělo se za ně znovu postavit 8 větších památek lidové architektury, obnovit několik drobných sakrálních památek, vzniknout vstupní budova, měla se zkvalitnit infrastruktura a zřídit zázemí. Dnes nejpodstatnější položkou, za kterou přicházejí návštěvníci, jsou národopisné pořady. Ale účinkující se nemají kde převléknout, kde si složit věci apod. Také návštěvníkům nemůžeme nabízet služby v dostatečné kvalitě. To nás velice tíží.

Těch 85 milionů by stačilo k nápravě všech nedostatků ve skanzenu?

Nikoliv. Potřeba by byla ještě jedna taková částka. Dostavba muzea lidových staveb byla původně rozdělena na dvě části. V první etapě se měly zajistit věci, bez kterých je nemyslitelné dál skanzen provozovat jako třeba provozní a technické zázemí nebo znovupostavení nejohroženějších památek lidové architektury, v druhé etapě se měly znovu postavit technicky nejnáročnější objekty, jako je například kostel sv. Jana Křtitele z Dolních Kralovic, mlýn z Tismic a podobně.

Jaké škody mohou skanzenu vzniknout?

Za dotační peníze se měly zachránit památky, které jsou u nás uskladněny. Každý den, kdy leží ve skladu, jim škodí.

Připravena byla i levnější varianta, která měla řešit provozní náležitosti. Ale radní řekli ne. Prý se obávají, že by i tak nemohla být evropská dotace do července 2015 vyčerpána. Co vy si myslíte?

I když si osobně myslím opak, tak ta obava radních má samozřejmě logický důvod. Za sníženou částku 50 milionů korun se ale mohlo znovu postavit alespoň pět větších objektů a všechny plánované drobné sakrální památky.

Aktuálně ale skanzen zůstane zavřený. Proč?

Musíme aspoň provést základní údržbu, jako například nátěr oken a opravy střech, chceme také provést generální rekonstrukci kovárny ze Starého Bydžova a porazit přerostlé topoly, které ohrožují většinu objektů skanzenu. Jsou to investice za sta tisíce, na kterých se podílíme s krajem a majiteli pozemků ve skanzenu.

Co vy vlastně říkáte té ostudě, ke které došlo prý nepředáním staveniště?

Obrovsky nás to zaskočilo. Nechápu, co příslušní úředníci na krajském úřadě dělali, že nestačili předání stavby zajistit. Snažíme se skanzen a novinky, které měly přijít, propagovat, kde se dá, a teď tohle. Po této zkušenosti si myslím, že by možná bylo lepší, kdybychom projekt mohli administrovat sami. To ale pravidla nedovolují.

Nebylo to tak, že veškerou pozornost na sebe strhla rekonstrukce domu č.p. 8 na Karlově náměstí v Kolíně, což je jednou z předvolebních vlajkových lodí ČSSD, která Středočeský kraj řídí?

To neumím říct. Jde o dvě rovnocenné akce, dokonce by řekl, že investice v Kouřimi byla vzhledem k návštěvnosti důležitější. Měla by větší dopad na voliče, kdyby ovšem dopadla v náš prospěch.

Je jisté, že skanzen nemůže žít jenom z podstaty a nerozvíjet se. Co dál?

To máte pravdu. Dnes sem nejvíce návštěvníků přijíždí kvůli národopisným pořadům. Objekty si jednou prohlídnou a příště už se k nám nemusí podívat. Právě proto pro nás byla dotace tak důležitá. Musíme věřit, že ji znovu získáme. Kraj nás v tom utvrzuje. Pro nás je důležité nejen přidat nové objekty, ale zastavit pozvolný rozpad těch stávajících.

A není lepší, než čekat na evropské dotace, rozšiřovat areál pomalu, ale jistě a pravidelně o jednu, dvě stavby a ne jednou za čas postavit během roku osm budov?

Jistě, to by bylo lepší. Každý rok vyčlenit na rozvoj skanzenu třeba 5 milionů a stavět na etapy bez nutnosti celé muzeum na delší dobu uzavřít. Myslím, že i pro návštěvníky by bylo zajímavější pozorovat, jak objekty vznikají. Dříve lidé stavěli domy podle ročního cyklu a pořádně, dnes chceme aby všechno stálo hned, honem - podle tabulek v harmonogramu dotací. To není úplně nejlepší nápad. Bez dotačních příspěvků se však neobejdeme.

Jako částečný příznivec rozumných konspiračních teorií soudím, že jednou z možností, proč dotace pro skanzen byla zaříznuta, aby miliony z Bruselu šly právě do zdravotnictví - dojné krávy pro politiky krajské úrovně. Co si myslíte vy?

Já nejsem příznivcem konspiračních teorií. Doufám, že za neúspěch opravdu může lidská chyba.

Vize pro dostavbu kouřimského skanzenu. Která zatím ale počká.
Foto: Vizualizace RMK
Autor článku: Michal Černý
loading...
Nepřehlédněte...
Hokejoví kolínští Kozlové dokázali v Táboře porazit vedoucí KohoutyKolínští fotbalisté opět nepotěšili své fanoušky a doma odevzdali body
Kalendář akcí: Říjen
Po
 
2
9
30
Út
 
3
St
 
4
 
Čt
 
5
 
 
6
27
 
So
 
 
Ne
1
22
 
>> Zobrazit podrobný kalendář akcí
Řádková inzerce
Vzpomínáme (1 inzerátů)
Byty (1 inzerátů)
Nemovitosti (3 inzerátů)
Pronájmy (2 inzerátů)
Prodej (2 inzerátů)
Koupě (1 inzerátů)
Seznámení (4 inzerátů)
Různé (1 inzerátů)
     
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM