Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je úterý, 12. listopadu 2019

Octavia je kavárna s vlastní pražírnou

Coffee Bar Octavia otevřel začátkem října v Legerově ulici v sousedství restaurace Obecní dům.

Octavia je kavárna s vlastní pražírnou
Foto: Vladimír Sládek
 
Publikováno: 1.11.2019 v 23:00
Rubrika: Zpravodajství

Podnik pod klenutými stropy je nevelký, ale má zajímavý příběh. Majitel a provozovatel kavárny Jiří Neumann se po třiceti letech vrátil z Kanady jen kvůli tomu, aby si mohl vychutnat kávu praženou pod vlastní střechou a navázal na málem už zapomenutou rodinnou tradici.
Na místě coffee baru voněla v době před znárodněním Mrňákova, později Neumannova pekárna a krupárna, Kolíňáci sem chodili pro chleba. Od padesátých let zůstaly místo pecí jen garáže, kde parkoval veterán Škoda Octavia. Vůz se stal součástí dědictví a dal jméno kavárně, která vrátila na jednu z nejrušnějších kolínských ulic potravinářské využití. Po nutné stavební rekonstrukci se sen stal skutečností a v žhnoucím světle edisonek získal jasné kontury.
Kavárna Octavia je podnikem decentním. Bezbariérovým vstupem z ulice vkročíte přímo do lokálu. Podlouhlá útulná místnost je ukončená barovým pultem. Na kavárenské thonetky a béžové kožené sedačky se vejde necelých třicet hostů. Stolky, jejichž velikost by se líbila šachistům, zdobí malé sukulenty. 
Na stěně dozrává v zásobnících upražená káva. Zrna z různých regionů Octavia nakupuje u obchodníků v Itálii. Přímo v provozovně se pak praží a cítit je to až na křižovatce. Kromě vlastní směsi je podávána i výběrová káva italské značky Diemme Caffé. Podle majitele je to právě prvotřídní osmigramová káva připravovaná v baristickém stroji z Benátek, kvůli které se zákazníci vracejí. "Presso" musí být jak žiletka," říká Jiří Neumann. Podnik nabízí zhruba tucet kávových nápojů za vstřícné ceny, espresso stojí 35, cappucino 45 korun. Kromě běžného nápojového sortimentu včetně Plzně je v Octavii podáváno další drobné občerstvení - výběrové dorty včetně bezé, jablečný závin, zákusky, ale třeba i obložené chlebíčky.
Večer se do Octavie chodí spíše na víno a kořalku. V nabídce jsou výběrová vína z Moravy, Francie, Itálie a Rakouska, tlakovací stroj fy Bohemia umožňuje rozlévat i vína šumivá. Dalším plusem je komorní prostředí a dobrá akustika.
Kavárna má běžně otevřeno od 7.30 do 22 hodin, v pátek se ovšem zavírá až po půlnoci. Rodinný dům nabízí možnost budoucího rozvoje. Jiří Neumann uvažuje, že by mohl zřídit letní posezení ve dvoře, případně na terase v prvním patře. 
Doufejme, že se Octavia stane podobně oblíbenou jako byla u Římanů císařovna stejného jména.

Autor článku: Vladimír Sládek
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Řádková inzerce
Oznámení (1 inzerátů)
Nemovitosti (1 inzerátů)
Auto-moto (1 inzerátů)
Prodej (1 inzerátů)
Různé (2 inzerátů)
    
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM