Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je čtvrtek, 21. února 2019

Ohlédnutí za architektonickou soutěží Nápady pro Kolín

Soutěž "Nápady pro Kolín"pro studenty architektury měla za cíl podívat se neotřelým způsobem na problematické kolínské lokality, zejména na Náměstí republiky, Práchovnu a rozlehlé dvory sídliště Na Magistrále. Nezi 35 návrhy se objevily mnohé pozoruhodnosti a vítězové voleb možná některé z nápadů dotáhnou do realizace. Výsledky soutěže byly prezentovány na radnici v říjnu, my se nyní s odstupem podíváme na některé lokality podrobněji.

Ohlédnutí za architektonickou soutěží Nápady pro Kolín
Prezentace soutěžních architektonických návrhů na chodbě radnice nebyla vinou slabého světla a úzkého prostoru ideální. Foto: Archiv KP
 
Publikováno: 8.12.2014 v 6:00, Aktualizováno: 2.12.2014 v 12:00
Rubrika: Zpravodajství

Náměstí Republiky bylo pro mladé architekty největší výzvou. Soutěžící bez výjimky rozpoznali, že prostor není funkční částí města. "Náměstí se dusí dopravou, ze všech stran je škrceno silnicemi," píšou autoři vítězného návrhu a zjišťují, že pro chodce zůstává jen poddimenzovaný chodník. Soutěžící většinou navrhují plochu náměstí buď dostavět budovami nebo osázet stromy a lavičkami. Žádný z nich nechce zachovat rozlehlé parkoviště.

Vítěz pojímá náměstí jako tržnici obklopenou stromy a lavičkami. Plochu rozděluje do tří funkčních částí. Hořejší prostor u Billy slouží k odpočinku pod platany s centrální kašnou, střední část je vyhrazená pro konání farmářských trhů a dolní část před poštou a bývalou vojenskou správou slouží víceméně jako volný reprezentativní prostor s dvěma vlajkovými stožáry. Dopravní obslužnost je zachována v plné míře. Právě tento návrh vypadá snadno proveditelný, těžší by bylo na náměstí vystavět velkorysou Galerii současného umění, což navrhuje jiný student spolu s potlačením dopravy ve prospěch pěších zón, protože 90% chodí do města pěšky. Parkoviště je v tomto návrhu vybudováno pod zemí.

Práchovna probudila v soutěžících romantickou notu. Vítězný návrh se nezaměřil jen na těsné okolí Práchovny, ale na celou okolní "náhorní plošinu", kde rozesel sportoviště na squash, penanque, stolní tenis, přírodní horolezeckou stěnu a přidal skalní vyhlídku na Labe, dětské hřiště u řeky přístaviště pro čluny. Lokalitu doplňuje i o stylovou kavárku Na Skále se střechou porostlou trávou. Kavárna není pod věží, ale v nejvzálenějším rohu "skalácké návsi".
 

Jiný z návrhů se zaměřil na dlážděné cestičky v akátovém hájku a ke kamenné věži umístil polozapuštěná víceúčelová klubovnu se drnovou střechou. Nechybí ani prostor s veřejným ohništěm, a lavičky - opět zapuštěné do svahu. Zajímavým prvkem některých návrhů je schodiště od Práchovny na labské nábřeží. Zaujal nás i postřeh studentů týkající se využití lokality: "Samotná Práchovna by měla častěji sloužit pro návštěvníky a být významným turistickým objektem Kolína. Otevírací doba a doba jejího osvětlení by se měly rozšířit. a okolní prostor využít pro kulturní akce. Samotné využití rozhledny dostatek návštěvníků nezajistí."

Staré kolínské sídliště vymezené ulicí Na Magistrále má svůj typický půdorys bytových bloků s velkými dvory uprostřed. Právě tyto dvory dnes sloužící zčásti jako parkoviště se staly předmětem několika zajímavých návrhů. Studenti zde popustili uzdu své fantazii, a tak se v návrzích objevily i kuriozity jako nádvorní vodní plocha či kopeček s kapličkou. Reálněji vyznívá zřízení komunitních zahrádek, sportovišť či zelených ploch. Středobodem vítězného návrhu je pěšina s oblými zatáčkami a zelenými zákoutími, která všechny dvory Na Magistrále spojuje.

Doufejme, že podobných soutěží pro mladé architekty vyhlásí město v dalších letech víc, jsou i jiné lokality v Kolíně, které by si zasloužily proměnu.

Autor článku: Vladimír Sládek
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Řádková inzerce
Nemovitosti (1 inzerátů)
Auto-moto (1 inzerátů)
Prodej (1 inzerátů)
Různé (2 inzerátů)
      
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM