Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je pátek, 26. dubna 2019

Oprava Nového mostu by měla trvat déle než rok

Je to už půl roku, co se obyvatelé města po přečtení titulního článku v Kolínském Presu dozvěděli, že před čtvrtstoletím postavený Nový most přes Labe čeká kvůli jeho katastrofálnímu technickému stavu kompletní oprava.

Oprava Nového mostu by měla trvat déle než rok
Foto: Petr Soukup
 
Publikováno: 3.11.2018 v 7:00, Aktualizováno: 2.11.2018 v 18:00
Rubrika: Zpravodajství

Zpráva to byla pro mnohé šokující především ve svých důsledcích - rozsah stavebních prací, chystaných vlastníkem mostu, Středočeským krajem, byl totiž tak velký, že je podle původního oznámení nešlo provést bez kompletní uzavírky mostu po dobu mnoha měsíců, což by v pravém slova smyslu ochromilo dopravu ve městě. Stačí si vzpomenout, co s dopravou ve městě "napáchala" rekonstrukce Ovčárecké ulice v loňském roce, a to šlo v porovnání se situací, kdy by pro překonání Labe zůstal k dispozici jen starý most, o pouhý slabý odvar pravděpodobného dopravního kolapsu.
Po zveřejnění článku následovala mohutná reakce - internetová diskuzní fóra zavalily stovky příspěvků diskutujících a nemálo z nich se obrátilo telefonicky i písemně na kolínskou radnici s výzvami, aby uzavření Nového mostu zabránila. Radnice, která se o existenci chystané opravy mostu dozvěděla stejně jako kdokoliv jiný až z Presu, se okamžitě ozvala dopisem místostarosty Tomáše Růžičky adresovaným vlastníkovi mostu, Středočeskému kraji a žádala ho v něm jak o informace, tak o jednání, na němž hodlala vysvětlit fatální důsledky, které by uzavření mostu pro Kolín mělo.
Středočeský kraj reagoval uklidňujícím gestem v podobě tiskové zprávy, v níž sdělil, že zatím běží práce na projektové přípravě celkové rekonstrukce mostu a jakmile bude dokončena projektová dokumentace pro stavební povolení, svolá jednání o dalším postupu, na které budou přizváni i zástupci kolínské radnice a kde se teprve budou řešit konkrétní termíny uzavírek Nového mostu.
První takové jednání proběhlo v minulém týdnu, a výsledkem jsou první konkrétnější informace o termínu i podobě rekonstrukce mostu. Oprava Nového mostu, po němž den co den přejede neuvěřitelných 17 tisíc vozidel, by měla začít v září příštího roku a pracovat by se mělo následujících cca 15 měsíců, tedy až do konce roku 2020. Most bude opravován po polovinách, to znamená, že po celou dobu rekonstrukce bude průjezdná nanejvýš polovina mostu a obousměrný provoz tedy bude převeden (zestávajících dvou) do jednoho jízdního pruhu v každém směru. Protože ale součástí rekonstrukce je i instalace nových mostních závěrů či ložisek, což se neobejde bez prací v celé šíři vozovky, dojde v některých obdobích rekonstrukce i k situaci, kdy bude Nový most úplně uzavřen. Jak dlouhé tyto kompletní uzavírky budou se zatím neví.
Rekonstrukce Nového mostu bude mít zřejmě i řadu důsledků na další plánované investice v Kolíně. Radnice měla naplánovanou opravu "starého", tedy Masarykova mostu, připravována je i kompletní rekonstrukce ulice Politických vězňů, "obepínající" historické centrum. Jak na Masarykův most, tak do této ulice ale budou muset být směrovány objížďky, související s omezením (a v některých termínech i s úplným uzavřením) Nového mostu, což může harmonogram jejich rekonstrukce ovlivnit.

Autor článku: Petr Soukup
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Řádková inzerce
Nemovitosti (1 inzerátů)
Auto-moto (1 inzerátů)
Prodej (1 inzerátů)
Různé (2 inzerátů)
    
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM