Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je pondělí, 14. října 2019

Otevřená ulice na Vinickém kopci

Další kolínské sousedské setkání pod hlavičkou spolku Otevřená ulice se překvapivě uskuteční ve středu 27. června od 17 hodin na Vinickém kopci na kolínském Zálabí.

Otevřená ulice na Vinickém kopci
Foto: Vladimír Sládek
 
Publikováno: 25.6.2018 v 7:00, Aktualizováno: 24.6.2018 v 23:00
Rubrika: Zpravodajství

Otevřené ulice se v minulosti konaly na dobře přístupných místech - před chrámem sv. Bartoloměje, v Komenského parku či na nábřeží Labe. Tentokrát je to poprvé, co organizátoři pozvali veřejnost až za poslední výspu města. Na kopec, jehož pravidelný umělý vrchol je napěchovaný komunálním odpadem, který ovšem pod krycí fólií není cítit a pod vrstvou zeminy a trávy ani vidět. Proč se Otevřená ulice koná právě tady? Na to jsme se zeptali spoluzakladatelky spolku Otevřená ulice Hany Morové.

* Proč na Vinickém kopci?

Otevřená ulice nejsou jen sousedská setkávání, ale také otevírání a oživování známých či méně známých kolínských prostor. A to je přesně příklad kopce Vinice.
Nový příběh Vinice má už určitou historii, a postupnými krůčky proniká do podvědomí lidí. Na počátku stála myšlenka, najít v Kolíně či v jeho dosahu místo v přírodě, ke kterému by vedla cesta a měla by cíl s určitým přesahem. Mnoho z nás je již nabaženo materiálních potřeb. Máme doma všemožné přístroje, ale mnohdy už nemáme chuť je pouštět a dělá nám líp jít ven, vyčistit si hlavu, mít místo, kde najdeme klid. Oslovila jsem tedy pana faráře Jána Halamu a Romana Šulce, regionálního patriota a velmi rychle jsme se shodli na možnosti křížové cesty v přírodě, a to právě na Vinici. Křížová cesta by měla ideálně vést na kopec. A místo, které léta sloužilo jako skládka, si prostor znovuoživení zaslouží a má právě to kouzlo přesahu. Nalézt život, duchovní a lidské hodnoty v místě, kde, zdá se, nic už není.

* Následovaly nějaké praktické kroky?

Ta myšlenka se nesla dál. Kolínská farnost, na popud faráře, uspořádala na vrcholku kopce Farní den. V postní době pak vedla k Vinici Křížovou cestu. Lidé z farnosti mohli místu naslouchat a vnímat ho. A vnímají ho pozitivně. Oslovili jsme s myšlenkou starostu Víta Rakušana a také městského architekta Davida Mateáska. Jeho výtvarný, architektonický pohled je neméně důležitý. A právě on nám ukázal možnosti ztvárnění křížové cesty v jiných městech, zemích, v německém Porůří, kde ve vyhaslých místech po těžbě dokázali umělci vytvořit místa, kde se člověk opět může nadechnout. Je to ohromně inspirativní a myslím, že přišla chvíle, abychom myšlenky posunuli dál ke sdílení, k diskusi s veřejností. A proto bude Otevřená ulice právě tady, na Vinici. Cítíme se, za Otevřenou ulici, být společníky, kteří pomohou posunout vpřed něco, co by třeba na Vinici mohlo jednou vzniknout. Anebo nemusí. Ale můžeme alespoň ukázat Kolíňákům další místo, kam se můžou vydat na kole, pěšky, přiblížit se MHD do Sendražic.

* Přijde sem obvyklé publikum nebo to pro mnohé bude příliš daleko?

Publikum bude možná lehce jiné a myslím, že nebude tak početné jako jindy. Ale nám nikdy nešlo o kvantitu, ale o spokojenost těch, kteří přišli. Věřím, že přijdou lidé, pro které je mnohdy Ulice už okoukaná, ale to místo zde je bude lákat. Věřím, že přijedou rodiny na kolech, že přijdou ti, co Ulici mají rádi a jsou pravidelnými návštěvníky. Věřím, že věk nehraje roli. Zažila jsem na farním dnu opravdu starší ročníky, kteří neměli problém vydat se pěšky z města. Je to jen a jen o chuti.

* Co všechno příchozí na Vinickém kopci zažijí?

Chystáme určitě odpoledne s prima atmosférou jako vždy. Tentokrát bez elektřiny či plastových židliček. Ale příroda a vlastní donesená deka menší komfort vynahradí. Pracujeme s možností sochařské solitérní výstavy. Ale některé věci mají svůj čas a uvidíme, zda se podaří na Vinici nebo někdy příště. Určitě ale bude k vidění obrázková výstava možných ztvárnění křížových cest v přírodě, které existují napříč naší zemí a okolím. S rozličným uchopením, materiálem, uměleckým pojetím. Na tomto tématu spolupracujeme s Pavlem Rajdlem, Ivanou Erbenovou či Jaroslavem Hylasem. V komornějším koutku plánujeme diskusi s farářem Jánem Halamou a s architektem Davidem Mateáskem, tedy nás budou čekat různé pohledy na stejnou myšlenku. Bude možnost si popovídat, zavnímat dané místo. Samozřejmě nemůže chybět muzika, tentokrát kytary, cajon a kontrabas pod taktovkou Honzy Douska ml. Když bude teplý večer, kytary na kopci zůstanou. Bude se hrát, zpívat, bude oheň a opékání buřtů. Vinice má spoustu možností. Je čas ty možnosti začít objevovat. A když vše vyjde, čeká nás i jedno autorské zpívané překvapení.

Autor článku: Vladimír Sládek
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Řádková inzerce
Oznámení (1 inzerátů)
Nemovitosti (1 inzerátů)
Auto-moto (1 inzerátů)
Prodej (1 inzerátů)
Různé (2 inzerátů)
    
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM