Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je úterý, 23. července 2019

Otěže Kmochova festivalu se opět chopí Město Kolín, politiky verdikt radních těší

Nadcházející 52. ročník festivalu Kmochův Kolín uspořádá samo Město Kolín. Organizátor přehlídky v posledních letech - dnes nazývající se obecně prospěšná společnost Prostor Plus - se rozhodl skončit a radní dumali o dvou možnostech. Ta první počítala s dodávkou na klíč od pořadatele, kterého by rada města vybrala ve výběrovém řízení, druhou a vítěznou cestou byla příležitost organizovat festival samotnou radnicí.

Otěže Kmochova festivalu se opět chopí Město Kolín, politiky verdikt radních těší
Foto: František Stráník
 
Publikováno: 5.8.2014 v 6:00, Aktualizováno: 1.8.2014 v 14:00
Rubrika: Kultura

"Na externí služby si město bude najímat pod svou přímou kontrolou a supervizí dodavatelské subjekty či osoby. Myslíme si, že město Kolín a odbor školství, kultury a sportu Městského úřadu Kolín má dobrou představu, jak by měl Kmochův Kolín vypadat, jaké trendy udržet, co případně prohloubit a co naopak omezit. Bylo dobře, že úředníci jmenovaného odboru měli možnost se přímo účastnit práce v koordinačním týmu předešlých několika ročníků a tak nasbírali zkušenosti. Město Kolín si věří, že festival dokáže uspořádat na reprezentativní úrovni," zmínil starosta Vít Rakušan.

Radní vyjádřili odhodlání i přesto, že v říjnu proběhnou volby do zastupitelstev obcí. Vít Rakušan má za to, že čekat na případné rozhodnutí nové nebo staronové rady nelze, neboť do doby, než se sejde, už je potřeba jednat, například dohodnout termín s účinkujícími. "Není to proto, že bychom našim případným nástupcům nevěřili, že by to zvládli, ale je pouze z důvodů časovosti," podotkl starosta. Na dotaz, zda bude Kmochův Kolín dále koncipován jako městské slavnosti, tedy kdy zahrají nejenom dechové orchestry, odpověděl, že ano. "Aby festival dechové hudby přežil, je to nutnost. To, myslím, že se osvědčilo a návštěvnické rekordy to potvrdily," soudí Vít Rakušan.

Rozhodnutí radních bylo politiky ostatních partají přijato vesměs kladně. Lubomír Nymburský (ČSSD) uvedl, že "tento krok vedení města vítám, jelikož se zřejmě poučili z předchozího neúspěšného organizování festivalu soukromou společností spojenou se současným starostou Kolína. Zásadní plus vidím v cíli organizování. Soukromá společnost chce vydělat, město chce dobrou reklamu a kvalitní festival. To je mimo jiné jeden z hlavních volebních programů ČSSD v Kolíně".

Martin Škorpík (KSČM) prohlásil, že "rozhodnutí rady města jsem přivítal a dokonce jsem se při jejím hlasováním přihlásil vedoucímu odboru školství, že když rada rozhodne pro vlastní organizaci, tak může počítat s mou pomocí. Plusem vidím to, že oslava Františka Kmocha, by měla být věcí každého občana města a když si ji připravíme sami, více si ho připomeneme, více ho oslavíme. Mínusem vidím, že zkušenost s pořádáním této akce lidmi, kteří se dříve zapojovali do organizace, je již víceméně zapomenuta".

Do třetice i František Martínek (ANO) s verdiktem radních souhlasí. "Myslím, že to není špatné rozhodnutí. Mezinárodní hudební festival Kmochův Kolín by už proto, že v průběhu úctyhodných 50 let, co odolal všem různým vlnám místních antipatií a despektu ze strany médií i v té době aktuálních reprezentací radnice, si už konečně zasloužil své pevné místo v kulturním kalendáři města. A jakožto vlajková loď každoročního kulturního dění v Kolíně si zřejmě již zaslouží umístit se v rozpočtu města vedle divadla, kina, DDM apod. Rozhodně by se však na spolupořádání měly podílet i další subjekty coby sponzoři a partneři festivalu a mediální partneři atd. Kmochův Kolín si svůj mezinárodní věhlas, vnímaný takto bohužel hlavně z venku, získal právě svým základem a tím je dechová hudba ve všech podobách, doplněna pohybovými kreacemi a různými rytmickými vystoupeními. Kreativní experimenty s výrazně jinými hudebními žánry a formami vedle tradičního pojetí musí být velmi citlivé nebo je spíše nechat na festivalová pódia Natrucu, který kdysi, právě jako ´proti´ dechovková alternativa, vznikl. Veleslavný hudební festival Pražské jaro ctí v základu taky hlavně klasickou hudbu a nemíchá ji napůl s výrazně jinými styly a nebojí se ztráty zájmu posluchačů".

Spokojený je i Karel Sova (KDU-ČSL). "Většina měst má své rodinné stříbro. V Kolíně je to bezesporu festival Kmochův Kolín. Ten je z tradice festivalem milovníků dechové hudby. Hlavni moto, které se však v poslední době poněkud vytrácí, by mělo znít: ´Město žije dechovkou´. V Kolíně se scházeli ti, kteří si zde chtěli zahrát, sejít se a oživit město touto formou hudby. Kromě velkých akcí na náměstí koncertovaly jednotlivé kapely na ulicích a dalších prostranstvích pro potěšení své i posluchačů. Pokud se pořadatelem stane město, je naděje, že může nastat návrat k této tradici," doufá Karel Sova.

Pozitivně rozhodnutí Rady města rozhodně vítá též Roman Škrabánek z Úsvitu Přímé Demokracie Tomia Okamury. "Město Kolín bude jako organizátor dalších ročníků nejen zainteresováno na zdárném průběhu festivalu, ale bude mít i bezprostřední odpovědnost vůči veřejnosti. Domnívám se, že tímto bude dosaženo optimálního propojení pořádání festivalu a efektivního vynaložení finančních prostředků tak, aby byl Kmochův Kolín po všech stránkách co nejúspěšnější," napsal Roman Škrabánek a dodal, že se již těší na příští ročník.

Opak si myslí pouze Martin Smetana (ODS), ovšem navíc s dovětkem, že je dobře, že skončí spolupráce se sdružením Prostor, resp. společností Prostorem Plus. "Jsem přesvědčen, že by se vedení mělo více věnovat řízení města a ne organizováním volnočasových aktivit. Pro tyto účely je zřízen například městský společenský dům, divadlo, základní umělecká škola, městská hudba atd., tak ať se o pořádaní Kmochova Kolína postarají tyto složky třeba společně. Nedomnívám se, že by městští úředníci měli čas, chuť a zkušenosti jít do organizování takto náročné akce. Kmochův Kolín, podle mého názoru, měl zůstat slavnostní přehlídkou dechové hudby a ne městskými slavnostmi, na jejichž pořádání město každoročně doplácí zbytečně velkou částku. A tak jediné pozitivum, které v tomto řešení spatřuji je, že se konečně ukončila ´spolupráce´ s občanským sdružení Prostor".

Buď jak buď, jak radnice naloží s 52. ročníkem Kmochova Kolína, na to si budeme muset počkat na červen 2015.
 

Autor článku: Michal Černý
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

     
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM