Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je středa, 17. července 2019

Páni z Kolína zvou 11. srpna na Kmochův ostrov

Letní Historické slavnosti se uskuteční na Kmochově ostrově v sobotu 11. srpna. Pořádající skupina historického šermu Páni z Kolína připravila od 10 do 18 hodin bohatý program, který by měl návštěvníkům přiblížit dobu Třicetileté války, od jejíhož vypuknutí uplynulo letos 400 let.

Páni z Kolína zvou 11. srpna na Kmochův ostrov
Foto: Vladimír Sládek
 
Publikováno: 10.8.2018 v 7:00, Aktualizováno: 9.8.2018 v 23:00
Rubrika: Zpravodajství

Na shledání s publikem se osobně těší císařský generalisimus, vévoda Albrecht z Valdštejna i jeho doprovod. K vidění budou historické kostýmy, zbraně, uniformy, návštěvníci ochutnají mušketýrské období prostřednictvím hudby, tanců, divadla, šermu, chybět nemůže naučná stezka, dětské dílny, ukázky řemesel ani stánky s občerstvením či vybraným zbožím lidových výrobců.
Hlavní scénou slavností bude již tradičně amfiteátr ostrova, kde se postupně představí hudební soubor Lukrezia Borgia, hudební část Pánů z Kolína, kejklíř Lupíno, taneční soubor Mariane, šermíři v čele s veterány ze skupiny Streitax či vždy aplaudovaný kat Pawouk. Klíčovým okamžikem slavností se ve 13.40 hodin stane příchod Albrechta z Valdštejna na scénu. Ztělesní ho Miroslav Kněbort, který je z mnoha důvodů považovaný za Albrechtovu současnou reinkarnaci.
Vedlejší scéna slavností u altánu ostrova nabídne atmosféru trochu jinou. Ve vojenském ležení císařských i švédských vojáků uvidí lidé výcvik mušketýrů, pikenýrů nebo halapartníků, výstavu zbraní a výstroje 17. století, ale i ukázku lití kulí do mušket. Vystavena bude kopie katovského meče z této doby. Své umění předvede i sokolník, zájemci si vyzkouší výuku tanců i výcvik s halapartnou. Dodejme, že vstupné činí 80 korun, děti platí polovinu a předškoláci do šesti let můžou na Kmochův ostrov přijít zdarma.
Mirek Horáček, vedoucí skupiny Páni z Kolína, připomíná, že Kolín byl v době Třicetileté války (1618-1648) místem, kudy se prohnala vojska císařských, Švédů, Sasů, Poláků, Uhrů, prostě všech účastníků této poslední evropské války, u jejichž kořenů stál náboženský konflikt. I když se u Kolína uskutečnil jen jeden z menších ozbrojených střetů (1639), bylo město během války notně zbídačeno a z jeho obyvatel zbyla jen třetina - okolo 1.300 lidí.

Autor článku: Vladimír Sládek
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Řádková inzerce
Nemovitosti (1 inzerátů)
Auto-moto (1 inzerátů)
Prodej (1 inzerátů)
Různé (2 inzerátů)
     
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM