Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je pondělí, 14. října 2019

Pařezy po uschlých stromech léta trčí v historickém centru. Radnice má plán, osloví zahradního architekta

Okolo přelomu nového milénia, v době velké rekonstrukce ulic městského jádra, byly do dlažby v centru Kolína vsazeny zdobné kružby a do nich umístěny okrasné stromy. V ulicích Kouřimské, Kutnohorské a Karoliny Světlé přežila zhruba jen polovina z 27 slivoní a trnovníků. Zůstaly litinové kružby s pařezem uprostřed. Lidé je míjejí v ulicích již několik let. Na názory k tématu jsme se zeptali obyvatel, kteří před pařezovými mýtinkami mají své obchody.

Pařezy po uschlých stromech léta trčí v historickém centru. Radnice má plán, osloví zahradního architekta
Centrum Kolína by bez pařezů mohlo vypadat lépe. Co byste umístili vy na jejich místo?Foto: Tereza Křápová
 
Publikováno: 10.8.2014 v 18:00, Aktualizováno: 4.8.2014 v 9:00
Rubrika: Zpravodajství

"To není to jediné, co mi vadí. Myslím si, že by tady i v okolí mělo být více zeleně. Pokud ale nejsou peníze, mohl by se pařez alespoň zaříznout a vysázet kolem nějaké květiny," sdělila majitelka obchodu s kuchyňskými potřebami a doplňky.

"Mně osobně se rozhodně víc líbily zdravé a žijící stromy, ale nemyslím si, že by to mohlo nějak ovlivnit návštěvnost nebo celkový dojem z mého podniku," prozradil majitel restaurace La Pizza.

Zajímavým nápadem přispěla místní obyvatelka Kateřina Kuběnková: "Myslím, že by se na místo pokáceného stromu mohly umístit kamenné skruže, které by ozdobili děti ve školách nebo v Domě dětí a mládeže. Kolem by se mohly vysázet květiny. Bylo by ho hezčí než samotný pařez a navíc i originální a zajímavé."

Pařezy po uschlých stromech léta trčí v historickém centru. Radnice má plán, osloví zahradního architekta
Pařez v ulici Kouřimské.
Foto: Tereza Křápová

Pochytali jsme i radikálnější názory. Jeden z puristů nám sdělil, že v centru se nikdy stromy nesázely, a město bez zeleně je věrnější své historické podobě. Majitelka malého psíka by uvítala, kdyby občas nějaký vyšší pařízek v ulicích zůstal a sloužil pejskům jako pachový rozcestník. Co člověk, to jiný názor - typické 21. století.

O vyjádření jsme pochopitelně požádali i Městský úřad Kolín a zjistili, že věc již se profesionálně řeší. Zevrubnou odpověď poskytla tisková mluvčí radnice Jiřina Holubová: "V minulém týdnu byly již odstraněny první tři pařezy v Kutnohorské ulici (před GE Money bank a drogerií Rossmann) a ostatní pařezy budou odstraněny v průběhu léta. Chceme nechat zpracovat projekt autorizovaným zahradním architektem, od kterého očekáváme návrh vhodných taxonů dřevin, které budou lépe odolávat nepříznivým podmínkám panujícím v ulicích centra města. Na základě zpracovaného projektu bude následně provedena nová výsadba a do centra města se tak navrátí zpět více zeleně. Vzhledem k tomu, že území je městskou památkovou rezervací, tak bude nutné projekt vypracovat v souladu s požadavky Národního památkového ústavu, takže nedokážeme odhadnout, zda se nám podaří výsadby realizovat letos na podzim nebo až v průběhu příštího roku."

Autor článku: Tereza Křápová, V. Sládek
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Řádková inzerce
Oznámení (1 inzerátů)
Nemovitosti (1 inzerátů)
Auto-moto (1 inzerátů)
Prodej (1 inzerátů)
Různé (2 inzerátů)
    
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM