Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je pátek, 20. října 2017

Pařezy po uschlých stromech léta trčí v historickém centru. Radnice má plán, osloví zahradního architekta

Okolo přelomu nového milénia, v době velké rekonstrukce ulic městského jádra, byly do dlažby v centru Kolína vsazeny zdobné kružby a do nich umístěny okrasné stromy. V ulicích Kouřimské, Kutnohorské a Karoliny Světlé přežila zhruba jen polovina z 27 slivoní a trnovníků. Zůstaly litinové kružby s pařezem uprostřed. Lidé je míjejí v ulicích již několik let. Na názory k tématu jsme se zeptali obyvatel, kteří před pařezovými mýtinkami mají své obchody.

Pařezy po uschlých stromech léta trčí v historickém centru. Radnice má plán, osloví zahradního architekta
 
Publikováno: 10.8.2014 v 18:00, Aktualizováno: 4.8.2014 v 9:00
Rubrika: Zpravodajství

"To není to jediné, co mi vadí. Myslím si, že by tady i v okolí mělo být více zeleně. Pokud ale nejsou peníze, mohl by se pařez alespoň zaříznout a vysázet kolem nějaké květiny," sdělila majitelka obchodu s kuchyňskými potřebami a doplňky.

"Mně osobně se rozhodně víc líbily zdravé a žijící stromy, ale nemyslím si, že by to mohlo nějak ovlivnit návštěvnost nebo celkový dojem z mého podniku," prozradil majitel restaurace La Pizza.

Zajímavým nápadem přispěla místní obyvatelka Kateřina Kuběnková: "Myslím, že by se na místo pokáceného stromu mohly umístit kamenné skruže, které by ozdobili děti ve školách nebo v Domě dětí a mládeže. Kolem by se mohly vysázet květiny. Bylo by ho hezčí než samotný pařez a navíc i originální a zajímavé."

Pařezy po uschlých stromech léta trčí v historickém centru. Radnice má plán, osloví zahradního architekta
Pařez v ulici Kouřimské.
Foto: Tereza Křápová

Pochytali jsme i radikálnější názory. Jeden z puristů nám sdělil, že v centru se nikdy stromy nesázely, a město bez zeleně je věrnější své historické podobě. Majitelka malého psíka by uvítala, kdyby občas nějaký vyšší pařízek v ulicích zůstal a sloužil pejskům jako pachový rozcestník. Co člověk, to jiný názor - typické 21. století.

O vyjádření jsme pochopitelně požádali i Městský úřad Kolín a zjistili, že věc již se profesionálně řeší. Zevrubnou odpověď poskytla tisková mluvčí radnice Jiřina Holubová: "V minulém týdnu byly již odstraněny první tři pařezy v Kutnohorské ulici (před GE Money bank a drogerií Rossmann) a ostatní pařezy budou odstraněny v průběhu léta. Chceme nechat zpracovat projekt autorizovaným zahradním architektem, od kterého očekáváme návrh vhodných taxonů dřevin, které budou lépe odolávat nepříznivým podmínkám panujícím v ulicích centra města. Na základě zpracovaného projektu bude následně provedena nová výsadba a do centra města se tak navrátí zpět více zeleně. Vzhledem k tomu, že území je městskou památkovou rezervací, tak bude nutné projekt vypracovat v souladu s požadavky Národního památkového ústavu, takže nedokážeme odhadnout, zda se nám podaří výsadby realizovat letos na podzim nebo až v průběhu příštího roku."

Centrum Kolína by bez pařezů mohlo vypadat lépe. Co byste umístili vy na jejich místo?
Foto: Tereza Křápová
Autor článku: Tereza Křápová, V. Sládek
loading...
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Velim a Český Brod B se v I. A třídě posunuly v tabulce výšeHokejoví kolínští Kozlové dokázali v Táboře porazit vedoucí Kohouty
Kalendář akcí: Říjen
Po
 
2
9
30
Út
 
3
St
 
4
 
Čt
 
5
 
 
6
27
 
So
 
 
Ne
1
22
 
>> Zobrazit podrobný kalendář akcí
Řádková inzerce
Vzpomínáme (1 inzerátů)
Byty (1 inzerátů)
Nemovitosti (3 inzerátů)
Pronájmy (2 inzerátů)
Prodej (2 inzerátů)
Koupě (1 inzerátů)
Seznámení (4 inzerátů)
Různé (1 inzerátů)
     
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM