Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je úterý, 16. října 2018

Patnáct kolínských klecí na holuby

Řada lidí v Kolíně si stěžuje na přemnožení holubů ve městě. Vadí jim zejména tuny holubího trusu, který se objevuje na střechách, balkonech, památkách, ucpává okapové žlaby a svody. Město Kolín se snaží situaci řešit odchytem a humánní likvidací ptáků. Místostarosty Tomáše Růžičky se Pres ptal na podrobnosti.

Patnáct kolínských klecí na holuby
Foto: Archiv
 
Publikováno: 12.11.2017 v 6:00, Aktualizováno: 10.11.2017 v 19:00
Rubrika: Zpravodajství

* Máte představu, kolik zdivočelých holubů v Kolíně žije a které lokality jsou jimi postiženy nejvíc?
Přesné počty holubů neznáme, nicméně odhadujeme holubí populaci v Kolíně v řádech tisíců kusů. Mezi postižené lokality patří především centrum města, Zálabí (lokalita ZZN), lokalita vlakového nádraží, sídliště Benešova, Tyršova a Družstevní. Zmíním paradoxně i Masarykův most, kde není holubí populace běžně vidět. Najdete ji na pilířích a v místech hydroelektrárny.
 
* Holubí populace stoupá velmi rychle, jak se vám daří její počty regulovat?
Nastavená opatření jsou zatím dostatečná. Stěžejní pro nás je dodržovat systematičnost a pravidelnou časovost provádění odchytů. Finanční prostředky z rozpočtu města postačí na provádění pravidelné regulace. Eliminace celé holubí populace není reálná ani při zvýšeném úsilí a navýšení počtu odchytových zařízení. Pravidelnost odchytů má svůj řád a provádíme ji v tomto režimu od roku 2011.
 
* Kolik má město odchytových klecí a v jakých ulicích jsou umístěny? Bude se počet klecí zvyšovat?
Aktuálně využíváme 15 mobilních odchytových zařízení, které přesouváme dle potřeby na vytipovaná místa. Stabilně využíváme odchytová místa v nejpostiženějších oblastech. Spolupracujeme s veřejností a měníme některá místa odchytů. V uzavřených prostorech opuštěných budov a na uzavřených půdách můžeme využít i další možnosti eliminace. Navýšení klecových zařízení zatím neplánujeme, v tuto chvíli je dostatečné. Uvidíme, jaká bude zima. Ve spolupráci s odborným dodavatelem se nám daří eliminovat cca 2.000 holubů ročně.
 
* Kde končí zahubení holubi?
Po odvozu z odchytových zařízení končí u zvěrolékaře a následně jsou předáni do kafilérie.
 
* Nakolik s radnicí spolupracují obyvatelé města? Daří se díky oznámením občanů likvidovat hnízdiště na půdách?
Bez spolupráce s veřejností by odchyt nemohl být nikdy dostatečně účinný. Máme zkušenosti a dobře se nám osvědčila komunikace s vlastníky nemovitostí, kteří mají pravidelný zájem a vycházejí nám vstříc. Eliminace holubů je prospěšná městskému veřejnému prostoru, vlastníkům nemovitostí ze zdravotních a hygienických důvodů. Zhruba 25 procent holubů eliminujeme právě v jejich hnízdišti na půdách a opuštěných prostorách. Snad je dobré si uvědomit, že se nemůžeme zabývat detaily v řádech desítek holubů v jedné lokalitě nebo holuby ve volné přírodě. Nebylo by to pro vynaložené prostředky efektivní. A mimochodem, holubi ve volné přírodě jsou někdy zaměňováni s chráněnými hrdličkami. Možná i proto, že oba druhy žijí v symbióze. V případě zájmu o spolupráci se veřejnost samozřejmě může obracet na naše pracovníky z Odboru správy bytového a nebytového hospodářství Městského úřadu Kolín v Sokolské ulici. Děkujeme Vám za pomoc, ochotu a spolupráci, které si vážíme.

Autor článku: Vladimír Sládek
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Basketbalisté navzdory statistikám vezou z Ústí nad Labem první vítězství letošního ročníkuHokejoví Kozlové z Kolína po pěti vítězných zápasech nevyzráli na Vrchlabí a odvezli si čtyři branky
Řádková inzerce
Nemovitosti (1 inzerátů)
Auto-moto (1 inzerátů)
Prodej (1 inzerátů)
Různé (2 inzerátů)
   
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM