Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je neděle, 24. září 2017

Petr Ledvina: Ať kácíme, nebo ne, stejně nám občané nadávají

V ulicích Kolína můžete posledních pár týdnů vidět ošetřování stromů. Většinou občané proti prořezávání či kácení protestují proti "ničení přírody". Jiní by zase chtěli mít dřeviny stínící jejich příbytkům vykácené. Jak tato služba funguje, jsme rozprávěli s Petrem Ledvinou z údržby zeleně společnosti Kotys, která prořezávaní stromů provádí.

Petr Ledvina: Ať kácíme, nebo ne, stejně nám občané nadávají
 
Publikováno: 29.10.2014 v 6:00, Aktualizováno: 24.10.2014 v 15:00
Rubrika: Zpravodajství

Ing. Ledvina se ošetřováním stromů se zabývá od roku 1999 a získal i certifikaci Český certifikovaný arborista. "Ošetřování městských stromů v Kolíně provádíme pro firmu AVE Kolín. Lokality, ve kterých se stromy ošetřují, a konkrétní rozsah, tedy druh řezu, nám zadává společnost AVE. Společnost AVE dostává požadavky na údržbu zeleně od odboru životního prostředí města Kolína. Na nás je tedy to, abychom požadovaný zásah provedli správně dle arboristických standardů. Tyto standardy péče o krajinu a přírodu vydává Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky. Pro zájemce jsou k nahlédnutí na stránkách AOPK ČR," uvedl Petr Ledvina.

V uplynulých dnech se ošetřovaly břízy v ulici V Břízách, pak jírovce v Zámecké, vybrané stromy v ulici Politických vězňů, stromy v parčíku u pivovaru. Kdo rozhoduje o vybraných lokalitách? "Město Kolín si nechává postupně zpracovávat posuzování stavu jednotlivých stromů s následnými návrhy na ošetření. O těchto stromech můžou najít občané informace včetně zakreslené polohy a fotografie na stránkách www.stromypodkontrolou.cz," osvětluje Ing. Ledvina. Novináři mají zkušenosti, že obyvatelům se většinou ošetření či kácení nelíbí.

Jaké reakce mají horolezci zabývající se ořezem stromů? "Při naší práci se v drtivém procentu případů setkáváme s dvěma druhy občanů. Bohužel obě skupiny přesně prezentují naši společnost. Nikdo se nezajímá o to, proč se konkrétní strom kácí či ošetřuje. Zdali bude za skácený strom vysazená náhrada či nikoli. Obě skupiny mají potřebu nám vynadat, vynadat za to, že něco děláme. První skupina nám nadává za to, že neskácíme strom, který vadí jim. ´Vždyť ten strom stíní, padá nám listí na auto, je z toho akorát bordel, proč rovnou nevykácíte celou ulici,´ je nejčastější reakce. Druhá skupina nám nadává za to, že stromy kácíme či ošetřujeme. Oni tomu přeci rozumí nejlépe. Proč řežeme tuhle větev, proč raději neuřízneme tu druhou. Nakonec všichni končí stejnou větou ´budeme si na vás stěžovat´," popisuje Petr Ledvina.

Pokud se stromy ve městě kácí, musí k tomu vydat souhlas odbor životního prostředí. Ledvina vysvětluje: "Z vlastní zkušenosti mohu říci, že pokud ke kácení není důvod, skácení stromu nepovolí. I město musí požádat o povolení ke skácení vlastního stromu. Kácí se především stromy nebezpečné pro své okolí. Pro laika se může i krajně nebezpečný strom jevit jako strom, který je v naprostém pořádku a v plné síle. Pokud je strom napaden některým druhem dřevokazné houby, může do poslední chvíle vypadat bez sebemenší známky poškození, a přesto se za bezvětří může vyvrátit či zlomit. Na stromech můžou být různé defekty větvení, poškozené či volně visící větve. Stromy musí být přeci v první řadě bezpečné pro své okolí, tedy bezpečné pro nás všechny. Kácí se hodně topoly, což jsou krátkověké dřeviny."

Stromy ve městech nerostou stejně jako stromy ve volné přírodě. Jsou stresovány mnoha faktory: nedostatek vláhy, nedostatek půdního vzduchu, zhutněná půda, kontaminace půdy, psí moč, zasolení, vandalové, poškození auty. Každý z těchto faktorů přispívá k oslabení jedince a jeho snadnému napadení různými druhy dřevokazných hub. Proto je nutné se o stromy pravidelně starat a věnovat jim patřičnou péči. Na oplátku nám přináší mnoho pozitiv. Zvlhčují vzduch, vzrostlý strom odpaří denně až 400 litrů vody. Snižují prašnost, zachycují prach na nadzemních částech, snižují rychlost proudění vzduchu. " Také snižují hlučnost. Jsou domovem mnoha dalších organismů a živočichů. Působí esteticky. Stromy tu byly dávno předtím, než jsme tu byli my a také tu budou dávno potom, co my už tu nebudeme," dokončil Petr Ledvina.

Ing. Ledvina: Lidé se nás ptají, proč řežeme tuhle větev, proč raději neuřízneme tu druhou. Nakonec si stěžují všichni.
Foto: Jiří Červín
Autor článku: Jiří Červín
loading...
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Kolínským kuželkářům se vstup do nové sezóny nevyvedlKateřina Šafránková se po pěti letech dočkala medaile a obdržela ocenění za rekord
Kalendář akcí: Září
Po
 
4
18
25
Út
 
5
19
26
St
 
20
Čt
 
14
28
1
8
Ne
24
 
>> Zobrazit podrobný kalendář akcí
Řádková inzerce
Vzpomínáme (1 inzerátů)
Byty (1 inzerátů)
Nemovitosti (2 inzerátů)
Pronájmy (2 inzerátů)
Prodej (1 inzerátů)
Seznámení (4 inzerátů)
    
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM