Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je sobota, 17. března 2018

Po kinech Oko a Jas se Černý Petr do Kolína tentokrát vrací v Kině 99

Snad každý Kolíňák ví, že se ve městě natáčel "Černý Petr", ve skutečnosti ale Miloš Forman ve městě v létě roku 1963 natáčel filmy dva.

Po kinech Oko a Jas se Černý Petr do Kolína tentokrát vrací v Kině 99
 
Publikováno: 16.9.2017 v 6:00, Aktualizováno: 13.9.2017 v 18:00
Rubrika: Zpravodajství

Kromě "Černého Petra" totiž v Kolíně vznikal i středometrážní snímek "Kdyby ty muziky nebyly", jedna ze dvou povídek filmu "Konkurs", který byl v kinech uveden těsně po "Černém Petrovi". Právě z dvojího natáčení plyne řada dezinformací, které kolem "Černého Petra" panují.
"Kdyby ty muziky nebyly" je krátkým příběhem dvou mladých muzikantů, z nichž každý hraje v jiné kolínské dechovce. Obě kapely usilovně cvičí na vrchol sezóny, Kmochův Kolín, v den koncertu se ale konají i motocyklové závody a oba mladíci (jednoho z nich hraje Vladimír Pucholt) jim dají před koncertem přednost. Oba pak jsou za absenci potrestáni tím, že je kapelníci z orchestru vyhodí, aniž by tušili, že se trest minul účinkem, protože oba mladíci se jen "prohodí" a okamžitě nastoupí na uvolněné místo u konkurenčního orchestru.
Právě při přípravě filmu "Kdyby ty muziky nebyly" objevili filmaři dirigenta Kmochovy hudby Jana Vostrčila, který je tak nadchnul, že ho obsadili i do "Černého Petra". "Kdyby ty muziky nebyly" je také filmem, v němž se kolínští muzikanti objevují v násobně větší míře než v "Černém Petrovi". Zatímco v "Černém Petrovi" je jen kratičká scéna Kmocháků hrajících na promenádním koncertě na Kmochově ostrově, drtivá většina filmu "Kdyby ty muziky nebyly" se odehrává na zkouškách Kmochovy hudby a Dechové hudby Veřejného požárního útvaru, první dirigované Janem Vostrčilem a druhé Františkem Zemanem. V tomto středometrážním filmu jsou i záběry z koncertů Kmochova Kolína v roce 1963, takže hledáte-li dobové záběry tváří kolínských muzikantů, najdete je právě a jen v "Kdyby ty muziky nebyly".
 
Černý Petr mediální
"Černý Petr" se sice točil celé léto roku 1963 v Kolíně, informací v "médiích" je o něm ale poskrovnu. Místní týdeník Kupředu psal (stejně jako mnoho let předtím i potom) jen o plnění socialistických závazků, hrdinném boji kombajnérů o zrno a schůzích komunistů a dlouhý pobyt filmařů ve městě odbyl dvěma malými fotografiemi z natáčení (v popisku jedné z nich herce Vladimíra Pucholta přejmenoval na Ladislava Pucholda). Z natáčení v Kolíně tak neexistuje žádná textová a obrazová dokumentace, jen ve sbírkách Státního okresního archivu Kolín je několik fotografií Jaroslava Kronuse pořízených při natáčení na zálabské náplavce pod mostem a na tancovačce na zimním stadiónu.
 
Místa natáčení
Ti, kdo budou hledat v "Černém Petrovi" podobu Kolína před padesáti lety, budou možná trochu zklamáni. Několik záběrů bylo pořízeno přímo na náměstí, v "Petrově" samoobsluze na rohu Kouřimské ulice, kde je hned v úvodní scéně dlouhý pohled skrz vstupní dveře ven na plochu náměstí s projíždějícími autobusy. Další scény z centra města byly pořízeny na protilehlém rohu náměstí se Zámeckou ulicí, ve scéně "sledování" prochází Petr přímo po ploše náměstí, podloubím, Pražskou ulicí, krátce se mihne třeba i Zlatá ulička či schodiště v ulicích Mostní či Příkrá. Kuchyně Petrových rodičů byla skutečná v domě v Písečné ulici na Zálabí, dům dívky Aši, kterou Petr doprovází, je na začátku Zahradní ulice (kousek pod finančním úřadem), ve filmu jsou i záběry z promenádního koncertu Kmocháků na ostrově, z labské náplavky pod mostem, z Borků u přívozu, z restaurace hotelu Savoy a samozřejmě z plochy zimního stadiónu, kde filmaři uspořádali tancovačku, na níž se odehrává značná část filmu.
Nejvíce mýtů je kolem koupací a lodičkové scény, kterou si řada místních mylně spojuje s plovárnou na Kmochově ostrově. Ve skutečnosti byly všechny "koupací" záběry natočeny na labském rameni u Drožďárny, jen pár desítek metrů od kolejiště seřazovacího nádraží. V době natáčení zde byla písečná pláž a dřevěné převlékací kabinky, dnes už kabinky dávno zmizely a celá lokalita je zpustlá a zarostlá vegetací a navštěvovaná jen rybáři. Pokud by vás zajímalo, kde přesně se Petr v Kolíně koupal, zadejte si na internetových mapových vyhledavačích GPS souřadnice 50.019444, 15.2275...
 
První návrat
Miloš Forman na začátku sedmdesátých let emigroval před komunisty do USA, a byť v trezoru na dlouhá léta z jeho filmů skončil jen snímek "Hoří, má panenko", bylo režisérovo jméno léta na indexu. K první veřejné připomínce "Černého Petra" v Kolíně došlo až v roce 1987, kdy byl zvolen pro slavnostní představení k znovuotevření rekonstruovaného kina Oko v Kmochově ulici. Vladimír Poklop z kolínského Filmového klubu tehdy na projekci pozval filmového historika Pavla Taussiga a ten s sebou na besedu po projekci ve vyprodaném Oku přivezl scenáristu "Černého Petra" Jaroslava Papouška a hereckého představitele Petra, tehdy dvaačtyřicetiletého (a už šedivějícího) Ladislava Jakima. Civilní profesí advokát Jakim si týž rok po patnáctileté pauze znovu zahrál ve filmu (v roličce advokáta ve Smyczekově snímku "Proč?") a o čtyři roky později (tedy ve věku pouhých 46 let) zemřel na infarkt.
 
Druhý návrat
O deset let později, 14. července 1997, se do Kolína slavně vrátil i režisér Miloš Forman. Vladimír Poklop, tehdy již ředitel kina Jas, využil krátké přítomnosti Formana v ČR a pozval ho na dvouprojekci filmů "Černý Petr" a "Lid versus Larry Flynt" a besedu mezi nimi. Forman, který druhý den ráno odlétal zpět do USA, využil kolínské zastávky k tomu, aby se tu setkal se svými přáteli, a tak do kina Jas k překvapení všech přítomných spolu s režisérem "napochodovali" i spisovatel Jan Novák, dramaturg Václav Šašek, výtvarníci Theodor Pištěk a Joska Skalník a "přítelkyně Martina", z níž se brzy stala Formanova manželka a matka jeho druhých dvojčat Andyho a Jima. Po projekci Černého Petra" a besedě se celá suita slavných hostů přesunula jen kousek od kina do čínské restaurace na Jiráskově náměstí, kde povečeřela a setrvala až do uzavíračky.
 
Třetí návrat
I třetí návrat "Černého Petra" do Kolína se odehrál v roce se sedmičkou na konci, tentokrát dvacet let od poslední "návštěvy". Důvodem je premiéra restaurované verze filmu, připravené Národním filmovým archivem. Snímek byl promítnut 14. září opět jinde - po Oku v roce 1987 a Jasu v roce 1999, tedy kinech, které dnes již neexistují, přišlo na řadu kino, které neexistovalo tehdy a navíc promítá v budově, která v době natáčení filmu ještě nestála. Do Kina 99 tentokrát dorazila delegace z Národního filmového archivu, v níž byla Pavla Martínková, která si ve filmu zahrála Ašu, dívku, do níž byl Petr zamilován.

Tady, kousek od Drožďárny a seřazovacího nádraží, se před 54 lety koupal Černý Petr. Převlékací kabiny dávno zmizely, dnes tu potkáte jen rybáře.
Foto: Kateřina Soukupová
Autor článku: Petr Soukup
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Stolní tenisté Euromasteru stále drží druhou příčku druholigové tabulky
Kalendář akcí: Březen
Po
 
5
12
19
26
Út
 
6
13
20
27
St
 
7
14
21
28
Čt
1
8
15
22
29
2
9
16
23
30
So
3
10
17
24
31
Ne
4
11
18
25
 
>> Zobrazit podrobný kalendář akcí
Řádková inzerce
Vzpomínáme (3 inzerátů)
Nemovitosti (1 inzerátů)
Pronájmy (1 inzerátů)
Prodej (2 inzerátů)
Různé (2 inzerátů)
     
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM