Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je středa, 24. dubna 2019

Po obou nádražích čeká kompletní proměna i plochy u Rorejcovy ulice

Je to čtvrt roku, co Pres na titulní straně napsal o něčem, co v Kolíně vědělo jen několik málo zasvěcených lidí. Obří developerská společnost CPI Property Group, patřící miliardáři Radovanu Vítkovi, totiž plánuje využít zdevastované pozemky podél Rorejcovy ulice k rozšíření obchodního centra Futurum na zhruba dvojnásobek.

Po obou nádražích čeká kompletní proměna i plochy u Rorejcovy ulice
Foto: Petr Soukup
 
Publikováno: 15.4.2018 v 6:00, Aktualizováno: 14.4.2018 v 17:00
Rubrika: Zpravodajství

Stav pozemků, pustnoucích už léta v prostoru mezi Katastrálním úřadem a Futurem, zná dobře každý, kdo chodí pěšky od vlakového nádraží k centru města. Na ploše, přímo sousedící s frekventovanou Rorejcovou ulicí, která spojuje vlakové i autobusové nádraží s centrem města, jsou k vidění poslední fragmenty zbořených budov, provizorní parkoviště a částečně i divoká a neudržovaná náletová zeleň.
Celá lokalita má za sebou pestrou minulost. Bývalý majitel pozemků, společnost Kolín Centrum a.s., měla před deseti lety připravenu - a povolenu - přestavbu celého území na obytnou oblast, odpovídající požadavkům územního plánu Kolína. Vyprojektovány tu byly tři osmipodlažní domy, v nichž mělo vzniknout 285 bytů od garsonek až po 4+kk, v přízemí měly být i obchody a provozovny služeb. Rorejcovu ulici měla s ulicí Dukelských hrdinů propojit i silniční spojka, vedoucí mezi novými obytnými budovami.
Projekt se ale termínově nešťastně trefil do počínající světové hospodářské krize, a tak byl nakonec zastaven. Po letech chátrání, kdy se lokalita proměnila v jeden z nejzanedbanějších a nejostudnějších koutů města, pak loni v tichosti pozemky koupila výše zmíněná společnost CPI Property Group, úspěšně provozující sousední obchodní centrum Futurum. Důvod koupě byl jasný - Futuru se daří, tak proč jeho prodejní plochu nezvýšit na dvojnásobek...
Záměr nového majitele pozemků tehdy Presu osvětlil Ing. Radek Hlaváček z CPI Property Group. Podle něj je zatím společnost ve fázi úvah a studií, jak reálně celé rozsáhlé území využít, pozemky ale kupovali proto, aby na cca dvou třetinách zmíněné plochy vyrostlo "druhé Futurum" a zbývající část by měla být využita pro volnočasové vyžití a zeleň, případně pro bydlení. Protože od stávajícího obchodního centra jsou nové pozemky oddělené příjezdovou komunikací (mezi ulicemi Rorejcovou a U křižovatky), z níž se vjíždí do přízemního parkoviště, bude zřejmě stávající objekt obchodního centra s dostavěným novým do funkčního celku propojen zastřešeným mostem, zaintegrovaným do celkové koncepce budoucího fungování Futura.
Jak se ale brzy ukázalo, na podobu toho, co v Rorejcově ulici skutečně "vyroste", bude mít zásadní vliv stanovisko radnice. V platném územním plánu je totiž v daném území povolená prodejní plocha o velikosti nanejvýš 500 metrů čtverečních, což představám investorů o rozšíření Futura samozřejmě nedostačuje. Aby se tedy mohly vize investorů realizovat, musí nutně dojít ke změně územního plánu, která prodejní plochy výrazně navýší. A jak zřejmě tušíte, ke změně územního plánu je nutné kladné stanovisko vedení radnice, městského architekta a samozřejmě i městského zastupitelstva, které územní plán i jakékoliv dílčí změny v něm musí posvětit hlasovací většinou.
Starosta Vít Rakušan ale na dotaz Presu naznačil, že radnice je k velkolepým plánům CPI Property Group na přestavbu celého území a rozšíření obchodního centra v principu svolná, pokud celková koncepce proměny celého území vznikne v souladu s představami městského architekta a souhlas radnice bude zřejmě podmíněn i značnými požadavky na pořízení dostatečného počtu parkovacích míst pro veřejnost. Okolí vlakového i autobusového nádraží, které je od Futura "coby kamenem dohodil", je totiž nedostatkem parkovacích míst proslulé, nemluvě o tom, že právě prostory, kde by měl vyrůst nový objekt obchodního centra, momentálně slouží právě jako parkoviště. Zdá se, že zatímní představa radnice směřuje k tomu, aby pod dostavbou obchodního centra vzniklo velké parkoviště, neumístěné ovšem jako ve stávajícím Futuru v přízemí, ale v podzemí. Většina nových parkovacích míst by navíc neměla být určena primárně pro zákazníky Futura, ale měla by sloužit k parkování zdarma pro obyvatele města.

Autor článku: Petr Soukup
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Řádková inzerce
Nemovitosti (1 inzerátů)
Auto-moto (1 inzerátů)
Prodej (1 inzerátů)
Různé (2 inzerátů)
     
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM