Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je neděle, 20. října 2019

Po osmi letech se zvyšuje nájemné v městských bytech

Zvýšení nájmu v městských bytech není opatřením populárním, a tak k němu radnice přistupují obvykle až ve chvíli, kdy již není zbytí.

Po osmi letech se zvyšuje nájemné v městských bytech
Foto: Redakce KP
 
Publikováno: 16.6.2019 v 7:00, Aktualizováno: 15.6.2019 v 22:00
Rubrika: Zpravodajství

V Kolíně se tak stane letos k 1. říjnu, tedy po osmi letech od posledního zvýšení v roce 2011. Nájem v městských bytech se zvýší o 13 procent, což v konkrétních číslech znamená, že u nově podepisovaných nájemních smluv bude výše nájemného 72 korun za metr čtvereční oproti dosavadním 61 korunám. U průměrně velkého bytu (o ploše 50 čtverečních metrů) to znamená zvýšení měsíční platby o 384 korun, z dosavadních 2.956 na 3.340 korun. Sociálních bytů se zvýšení nájmu netýká.
Zvýšení nájmu ale proběhne jen v části městských bytů, z tohoto opatření jsou totiž vyjmuty byty využívané zaměstnanci automobilky TPCA (těch je cca 800). V těch nájemníci platí podle lokality tři různé výše nájmu, od 57,50 do 72 korun za metr čtvereční, a tuto "sazbu" nemůže město změnit bez dohody se státem. Výše nájmu v bytech je totiž zafixována ve smlouvě, platné od vzniku automobilky až do roku 2025. Město o úpravě této smlouvy, která by zvýšení nájmu i v bytech pro TPCA umožnila, se státem už několik let (zatím marně) jedná, pro sjednocení výše nájmu se zbylými městskými byty je ale i sama automobilka, takže úprava smlouvy není vyloučena.
Důvody ke zvýšení nájmu jsou samozřejmě ekonomické. Své byty musí město udržovat a opravovat, a protože stavební práce i materiály jsou stále dražší, nestačí je vybrané nájemné pokrývat. Jen pro zajímavost - pokud se z městského bytu odstěhuje nájemník, stojí základní opravy před předáním bytu jeho následovníkovi v průměru 30 tisíc korun, jde-li ale o byt, v němž předchozí nájemník bydlel delší dobu v řádu desítek let, může se nutná modernizace vyšplhat až na 200 tisíc korun.
Výše nájmu v městských bytech by též neměla být v příkrém rozporu s nájmy komerčními, tedy v bytech nepatřících městu. Jejich běžná úroveň je dnes v Kolíně na téměř dvojnásobku výše nájmu v městských bytech, pohybuje se kolem 120 až 120 korun za metr čtvereční, u luxusních bytů nájemci dokonce platí až 250 korun za metr čtvereční.
Co bude zvýšení nájmu znamenat pro městský rozpočet? Protože nájmy se zvýší až v říjnu, v letošním roce se na nich vybere "jen" o 690 tisíc korun víc. Plný efekt se projeví až v roce příštím (a následujících), kdy z nájmů do městského zozpočtu "přiteče" ročně o 4,1 miliónů korun navíc oproti stávajícímu stavu.

Autor článku: Redakce KP
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Řádková inzerce
Oznámení (1 inzerátů)
Nemovitosti (1 inzerátů)
Auto-moto (1 inzerátů)
Prodej (1 inzerátů)
Různé (2 inzerátů)
    
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM