Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je úterý, 16. října 2018

Počet chlapců se v kolínské Obchodní akademii prudce zvýšil

Obchodní akademie Kolín oslaví zanedlouho 120 let od založení. Je jedinou střední školou ve městě, která se může pochlubit tím, že na ní v minulosti studoval budoucí prezident republiky Miloš Zeman.

Počet chlapců se v kolínské Obchodní akademii prudce zvýšil
Foto: Archiv
 
Publikováno: 11.11.2017 v 6:00, Aktualizováno: 10.11.2017 v 19:00
Rubrika: Zpravodajství

Po útlumu zájmu o studium v několika minulých letech se začínají studenti do obchodní akademie ve větším počtu vracet. O škole jsme si povídali s jejím dlouholetým ředitelem Dušanem Zahrádkou.
 
* Kolik má vaše škola letos žáků?
V současnosti u nás studuje 297 žáků, z toho 107 chlapců. Musím poznamenat, že počet žáků v letošním školním roce oproti tomu loňskému vzrostl. Je to důsledek jak vzrůstajícího počtu žáků, kteří opouštějí základní školy, tak i stálého zájmu uchazečů studovat právě na naší škole. Loni to bylo 139 uchazečů, letos 161 uchazečů. Snažíme se samozřejmě o to, abychom udrželi a zlepšili renomé školy a byli pro zájemce o studium u nás školou zajímavou a žádanou.
 
* Kolik studentů jste letos přijali?
Letos jsme přijali 80 žáků. Oproti předešlým rokům je to zlepšení. Jak to bude v dalším roce, lze jen odhadovat, ale v říjnu jsme měli dny otevřených dveří a zájem o ně byl vyšší než v minulých letech. Takže uvidíme, jak se to projeví v počtu přihlášek ke studiu na naší škole.
 
* Máme zafixováno, že obchodní akademie je především pro dívky. Třeba váš absolvent Miloš Zeman byl tehdy ve třídě jediným chlapcem...
Jak už jsem uvedl, podíl chlapců k celkovému počtu žáků je vysoký. Pamětníci si jistě vzpomenou, že „obchodka“ nebo před tím „ekonomka“ byla především „dívčí školou“, kde převaha dívek byla drtivá. Nebylo zvláštností, že ve třídě byl jen jeden nebo dva chlapci. Situace se začala měnit po roce 1989, kdy se přestala uplatňovat tzv. směrná čísla pro přijímání žáků. Ovšem skokový nárůst počtu chlapců začal až od roku 2013, kdy jsme zavedli nový studijní obor.
 
* Jaký studijní obor to byl?
Od roku 2010 jsme pociťovali pokles přijímaných žáků. Hledali jsme cestu, jak tomuto poklesu zabránit. Proto jsme se rozhodli, že půjdeme také cestou širší nabídky studijních oborů. Proto jsme ve školním roce 2013/2014 otevřeli obor Sportovní management. Je to obor, který v regionu chyběl, podle informací zástupců sportovních klubů v Kolíně odcházeli jejich svěřenci studovat tento obor mimo region, a tím kluby přicházely o sportovní talenty. Myslím si, že volba tohoto oboru byla šťastná. Nabídli jsme tak žákům nejen kolínského regionu možnost studovat obor podle svého zájmu. Škole pak pomohlo otevření nového oboru zvýšit zájem o studium a znamenalo zastavení poklesu přijímaných žáků.
 
* Jaký je stav učitelského sboru? Mají pedagogové zájem u vás vyučovat?
Jaký je stav učitelského sboru? Jak to myslíte, zdravotní nebo jiný? Ne, vážně, mohl bych říci frázi, že pedagogický sbor je stabilizovaný. Co se ale za tímto slovem skrývá? V současnosti u nás vyučuje 25 učitelů. Máme zastoupeny, dá se říci, všechny věkové kategorie, od začínajících učitelů až po důchodce, Musím dodat, že všichni učitelé na naší škole mají odpovídající vzdělání, tzn. vysokoškolské a mohu tak říci, že prakticky všechny předměty u nás jsou vyučovány tzv. „aprobovaně“. To, myslím si, není právě na odborných školách úplně pravidlem. Ke druhé části otázky, týká se stávajících učitelů nebo zájemců o zaměstnání u nás? V prvním případě bych se musel zeptat vyučujících, nemohu za ně mluvit, zda se jim u nás vyučuje dobře. V druhém případě se dá konstatovat, že každoročně evidujeme několik žádostí o přijetí na místo učitele, ale zda se jedná o zájem učit právě na naší škole nebo kdekoliv jinde, to nevím.
 
* Nabízíte řadu mimoškolních aktivit. Jaké to jsou?
Mimoškolní aktivity jsou závislé, podle mého názoru, na dvou věcech, na zájmu žáků o ně a ochotě učitelů tyto aktivity vést. Domnívám se, že nám se poměrně daří nabízet žákům zajímavé mimoškolní aktivity, ať už jde o různé exkurze k určeným tématům, školní výlety, sportovní kurzy - lyžařský a turistický, zájezdy do Anglie či spolupráce se spřátelenou Obchodní akademií v Rimavské Sobotě. Velkou část mimoškolních aktivit tvoří různé soutěže, jak sportovní tak i znalostní a dovednostní. V nich naši žáci dosahují trvale výborných výsledků, jak na regionální úrovni, tak i na celostátní.
 
* Zanedlouho oslavíte 120 let od založení školy. Jaké k tomuto výročí chystáte akce?
Škola byla založena v roce 1897, takže opravdu na letošek připadá 120. výročí. Není to úplně „velké“ výročí, přesto si ho chceme důstojně připomenout. Hlavní část oslav proběhne ve škole 1. prosince, kdy plánujeme den otevřených dveří pro veřejnost a hlavně pro naše absolventy. Chceme jim především ukázat, jak škola postoupila za roky, kdy oni u nás studovali a jak a co se naši studenti učí v současnosti. Vydáváme také malou brožurku, která bude mapovat posledních 10 let školy od minulé „oslavy“. Bližší informace získají zájemci na našich webových stránkách www.oakolin.eu, popřípadě na informační tabuli školy.

Autor článku: Jiří Červín
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Hokejoví Kozlové z Kolína po pěti vítězných zápasech nevyzráli na Vrchlabí a odvezli si čtyři brankyBasketbalisté navzdory statistikám vezou z Ústí nad Labem první vítězství letošního ročníku
Řádková inzerce
Nemovitosti (1 inzerátů)
Auto-moto (1 inzerátů)
Prodej (1 inzerátů)
Různé (2 inzerátů)
   
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM