Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je sobota, 14. prosince 2019

Poctu legionářům vzdáme na Gymnáziu Kolín v pátek 23. června v 16 hodin

V těchto dnech dochází ke znovuinstalování památníčku čsl. legionářů v budově kolínského gymnázia. Událost vyvrcholí v pátek 23. června v 16 hodin, kdy do schránky památníku bude vrácena prsť z legionářských bojišť první světové války – Zborova, Terronu a Doss Alta. Veřejnost je zvána k účasti na tomto aktu. Od 14 do 17 hodin bude v budově školy k vidění i dokumentární výstavka: "Kolín, první světová válka, československé legie, vznik Československa a legionářská tradice".

Poctu legionářům vzdáme na Gymnáziu Kolín v pátek  23. června v 16 hodin
Historická fotografie památníčku na gamnáziu z roku 1937.Foto: Státní okresní archiv Kolín
 
Publikováno: 22.6.2017 v 16:00
Rubrika: Zpravodajství

Legionářská tradice byla nasycena krví 1. světové války a snem o samostatném Československu. V meziválečném období patřila k pilířům státní ideologie, boj čs. legií za vytvoření samostatného státu byl vyzdvihován jako jedna z nejslavnějších kapitol národních dějin. Řada památek na legie nepřežila nacistickou a komunistickou éru, které se snažily tuto tradici vytlačit z povědomí národa. Nikdy se to ale nepodařilo úplně. Nyní, sto let po bitvě u Zborova, se Češi znejistění rozkolísaností Evropy začínají k odkazu legionářů opětně hrdě hlásit.

Kolín 20. a 30. let měl svou třídu Legií a dodnes má i ulici Zborovskou, Bachmačskou či Na Magistrále. V památníku obětem první světové války před budovou soudu je i prsť z legionářských bojišť a jména kolínských legionářů připomíná pamětní deska na budově radnice... Tradice legií se zrcadlí i v architektuře - věž gymnázia v Kolíně dodnes střeží čtyři obrovské stojící stylizované legionářské pušky.

Uvnitř budovy gymnázia, kde tehdy sídlila obchodní akademie, byl v červnu 1937, při dvacátém výročí bitvy u Zborova, instalován památníček s prstí z legionářských bojišť první světové války. Dlouho zde nevydržel, odstraněn byl na počátku okupace. Urnu s prstí uschoval nejspíše tehdejší ředitel obchodní akademie Jaroslav Startl do kolínského archivu, kde přežila všechny režimy až dodnes. Podstavec zůstal v budově školy a později byl uschován v jejím sklepě. Letos, 80 let po zřízení památníčku a 100 let od bitvy u Zborova, dochází k jeho znovuumístění. Myšlenka se zrodila již před mnoha lety v hlavě archiváře Jaroslava Pejši a na vlastní akci se podílejí obě instituce, kde se části památníčku uchovaly - Státní okresní archiv Kolín i Gymnázium Kolín. Vložení prstí provede 23. června v 16 hodin ředitel školy Ivo Zachař, ředitelka kolínského archivu Lenka Neřoldová a starosta Vít Rakušan.

Související články:
Autor článku: Vladimír Sládek
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Dětský jarmark ZŠ Bezručova pod záštitou České spořitelny
Řádková inzerce
Oznámení (1 inzerátů)
Nemovitosti (1 inzerátů)
Auto-moto (1 inzerátů)
Prodej (1 inzerátů)
Různé (2 inzerátů)
   
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM