Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je neděle, 24. září 2017

Podvod s platebními kartami soud vrátil státnímu zastupiteli k došetření

Jak jsme psali loni v srpnu, případ páchání trestné činnosti spojené s podvodem při placení platebními kartami, v němž hrály roli i osoby podnikající či žijící v Kolíně, dospěl k soudu. Nově jsem se však dozvěděli, že "věc byla zdejším soudem vrácena státnímu zástupci k došetření", jak nám sdělila Olga Mičanová, asistentka předsedy Krajského soudu v Hradci Králové. Kauza s krycím názvem FLEX veřejně vypukla v průběhu listopadu 2011, kdy i v Kolíně zakročili příslušníci Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu služby kriminální policie a vyšetřování Policie ČR.

Podvod s platebními kartami soud vrátil státnímu zastupiteli k došetření
 
Publikováno: 10.2.2014 v 12:00
Rubrika: Zpravodajství

Jak jsme už dříve nejen my psali, podvodníci se měli nezákonně obohatit o miliony. Z České republiky "luxovali" účty klientů peněžních ústavů v Evropě a USA. Operativní činností a úzkou spoluprácí s bankovním sektorem se detektivům podařilo zjistit, že tato skupina by měla na našem území provádět pomocí padělaných zahraničních platebních karet neautorizované platební transakce. Zatímco v minulosti docházelo na našem území ke skimmování dat a v zahraničí pak probíhaly neoprávněné výběry finanční hotovosti z padělaných platebních karet, nyní se detektivové setkali se zcela novým, poměrně dobře promyšleným postupem.

Podezřelí si měli podle detektivů neoprávněně opatřit data z originálních platebních karet vydaných zahraničními bankami v USA. Poté, co na základě získaných údajů byly vyhotoveny padělky těchto karet, členové skupiny je na různých místech České republiky použili k platebním transakcím. Nepokoušeli se však vybrat finanční hotovost a nepoužívali k tomu peněžní bankomaty. Pomocí platebních terminálů umístěných na několika prodejnách s drahými kovy převáděli finanční částky rovnou na své bankovní účty. Spoléhali přitom na to, že celá transakce se navenek bude tvářit jako běžná platba za zakoupené zboží.

Předběžná škoda, která vznikla peněžním ústavům v Evropě a USA, byla zatím vyčíslena na cca 7 milionů korun. Včasným zásahem detektivů, kterým se podařilo odhalit a zadržet celou skupinu na samém počátku jejich aktivit (k transakcím došlo "pouze" v několika případech a to v řádu dnů), a dobrou spoluprácí s bankovním sektorem, se podařilo předejít škodám mnohonásobně vyšším.

Po neobvykle krátké, ale o to intenzivnější přípravě bylo v Kolíně, Hradci Králové, Pardubicích, Dvoře Králové, Trutnově zadrženo celkem 8 osob ve věku od 26 do 50 let. Celá skupina byla následně obviněna z neoprávněného opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku a z podvodu. Vzhledem k tomu, že trestné činnosti se měli obvinění dopustit jako členové mezinárodní organizované skupiny působící ve více státech, hrozí jim v případě prokázání viny až dvanáctileté tresty odnětí svobody. Při následných domovních prohlídkách a prohlídkách jiných prostor byly zajištěny jak důkazní materiály, tak i nelegálně držené střelné zbraně.

Případ páchání trestné činnosti spojené s podvodem při placení platebními kartami, v němž hrály roli i osoby podnikající či žijící v Kolíně, dospěl k soudu.
Foto: Archiv KP
Související články:
Autor článku: Michal Černý
loading...
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Kolínským kuželkářům se vstup do nové sezóny nevyvedlKateřina Šafránková se po pěti letech dočkala medaile a obdržela ocenění za rekord
Kalendář akcí: Září
Po
 
4
18
25
Út
 
5
19
26
St
 
20
Čt
 
14
28
1
8
Ne
24
 
>> Zobrazit podrobný kalendář akcí
Řádková inzerce
Vzpomínáme (1 inzerátů)
Byty (1 inzerátů)
Nemovitosti (2 inzerátů)
Pronájmy (2 inzerátů)
Prodej (1 inzerátů)
Seznámení (4 inzerátů)
    
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM