Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je pátek, 26. dubna 2019

Podzimní program MSD je pro všechny, jaro nabídne Lucii Bílou

O Městském společenském domě v Kolíně (MSD) se v posledních dvou letech nejčastěji psalo v souvislosti s otevřením rekonstruovaných teras nad Labem.

Podzimní program MSD je pro všechny, jaro nabídne Lucii Bílou
Zdeněk Hejduk s Ondřejem Hejmou. Foto: Archiv KP
 
Publikováno: 4.11.2018 v 7:00, Aktualizováno: 3.11.2018 v 19:00
Rubrika: Zpravodajství

Terasy jsou v provozu už déle než rok a veřejnost jejich existenci už přijala za samozřejmost. S ředitelem MSD Zdeňkem Hejdukem jsme si proto tentokrát povídali především o akcích, které jedno z páteřních sídel kolínského kulturního dění nachystalo na podzimní měsíce.

* Poslední rozhovor jsme spolu vedli už před delší dobou, na úvod se tedy vrátím do letních měsíců. Během prázdninové pauzy mělo dojít k dokompletování klimatizace a zprovoznění nové ventilace i v Komorním sále a salóncích. Podařilo se?

Bohužel, nepodařilo. Firma, která zvítězila ve výběrovém řízení, nakonec od realizace zakázky odstoupila, což je teď prý docela častý jev. Ale první listopadové pondělí máme schůzku s místostarostou Michaelem Kašparem a lidmi z dalších odborů, takže by se dodělání klimatizace mělo posunout. Je to potřebné, protože třeba do velkého sálu můžeme alespoň vhánět čerstvý vzduch, v ostatních místnostech se ale musíme při větrání spolehnout jen na otevřená okna. Což zase třeba při koncertu vážné hudby ruší. Teď nám tu při produkci Graffova kvarteta v rámci Kruhu přátel hudby jedna paní dokonce omdlela.

* V jakém stavu je vlastně nyní budova MSD? Klimatizace není tím jediným, do čeho se v posledních letech investovalo... Co přijde na řadu příště?

To by bylo na dlouhé povídání. Kdo tu delší čas nebyl, budovu nepoznává. Samozřejmě, že první, co upoutá, je její citlivá rekonstrukce, kdy se vyměnily všechny skleněné prvky, budova se zateplila a dostala novou fasádu, před časem k tomu přibyly opravené terasy, které se těší velkému zájmu veřejnosti. Už před lety se zrekonstruovaly všechny toalety, to vše samozřejmě za finanční i organizační podpory zřizovatele, kterým je město Kolín. Vlastními silami jsme vybudovali další dvě šatny, v jedné z nich je také sociální zařízení, máme moderní pódium z NivTekových desek, a tak dále. Ale pořád je co vylepšovat - parkety ve velkém sále, dřevěné obložení, chtěli bychom vytvořit vlastní světelný park...

* Pojďme k podzimnímu programu v MSD. Byť to ne všichni vědí, den po vydání tohoto čísla tištěného PRESu, ve čtvrtek 1. listopadu, v MSD koncertuje finská Värttinä, která má doslova světové renomé. V jedné internetové diskusi jsem dokonce narazil na odvážný příměr, že je to podobná událost, jako kdyby v Kolíně koncertovali U2. Jak se někdo tak slavný ocitne na pódiu sálu okresního města?

Léta se znám se Štěpánem Suchochlebem, který je manažerem téhle kapely pro Českou republiku, kdysi vozil zahraniční kapely i do dnes již kultovní hospody La France ve Štítarech. Při vší úctě ke všem těm bubeníkům Black Sabbath a zpěvákům Iron Maiden, kteří už tu také vystupovali, je tohle opravdu současná světová kapela. Horší už je to s Kolíňáky, protože zhruba týden před oním koncertem není předprodej vstupenek nijak závratný. Začíná to být obecným jevem, třeba na koncertě Honzy Křížka, který měl u nás premiéru s novou kapelou, přijeli jeho fanoušci ze Šumperku, Mladé Boleslavi, Nymburka či Poděbrad, ale z Kolína jich bylo minimum. Kolínský divák je velice zhýčkaný.

* Koncertní program v listopadu je, jak je v MSD zvykem, "mnohožánrový", tedy sestavený tak, aby oslovil všechny typy i věkové skupiny diváků. Zahrají Poutníci, Insania, Mirai, Diva Baara, Kollárovci, Mandrage, Březovanka, Komunál... Jsou z pohledu pořadatele některé koncerty už předem spolehlivě "trefou do černého", nebo je návštěvnost nevyzpytatelná?

Máš pravdu, i díky pronájmům byl podzimní program opravdu především pestrý a pro všechny. Vždyť my jsme tu ve dvou říjnových týdnech měli rappera Kaliho, návrat Lunetiku, Vzpomínkový koncert vážné hudby v synagoze, zmíněného Honzu Křížka, Duo Aramis z TV Šlágr, Míšu Růžičkovo pro malé děti a hned druhý den Pepino Band pro seniory. V listopadu to bude podobné, jen Divou Baaru jsme museli přeložit na příští rok, nemůže klavíristka z kapely Báry Vaculíkové. Tak samozřejmě výborně se prodávají Mandrage, jejich jarní turné bylo celé vyprodané, už od léta je obrovský zájem o koncert Kollárovců, senioři klidně sednou na vlak a jedou si pro vstupenku přes celou republiku, v tomhle případě jsou už místa k sezení téměř vyprodaná. Naopak mě překvapil velký zájem o divadelní představení čtyř hereček "Můžem i s mužem", přitom já tu divadla moc nedělám, nechci konkurovat kolínské zavedené scéně a lidi sem na něj ani moc nechodí. Ale tohle je specifické, během představení se sedí u stolů, popíjí a herečky s publikem aktivně komunikují. Už jsme ve stádiu, kdy budeme muset začít počítat, kolik stolů a židlí se nám do sálu ještě vejde.

* Velkým lákadlem jistě bude prosincový koncert houslisty Jana Hrubého s jeho "keltskou" kapelou Kukulín, součást miniturné k Hrubého sedmdesátinám. Jako hosté se na turné objeví několik slavných českých rockerů. Je to pravda, že do Kolína by jako host měl přijet zpěvák Michal Prokop, s nímž se Hrubý sešel v kapele Framus 5 a nahráli spolu mj. legendární album "Kolej Yesterday"?

Ano, je to pravda, ale přijede „jen“ v roli gratulanta, zazpívá s Kukulínem asi tři písničky. A ty sedmdesátiny bude mít Honza tři dny před kolínským koncertem, takže gratulace od Michala i od fanoušků bude ještě hodně aktuální.

* Povídáme si sice na konci října, ale program v MSD vzniká vždy v mnohaměsíčním předstihu. Co lze tedy už dnes prozradit z programu na první pololetí příštího roku?

Jasně, celé se to pořád časově posouvá. Samozřejmě, že hlavní víkendovou osou především zimních měsíců jsou plesy, takže já pochopitelně zvu na ples Města Kolína, letos s půlnočním hostem v podobě mladé kapely Lucie Revival a dalších hudebních překvapení. Už teď nás fanoušci bombardují ohledně vstupenek na únorový koncert Dua Jamaha, vrátí se Caveman, přislíbená je Lucie Bílá, rocková legenda Energit, Zdeněk Izer, brněnská podoba Led Zeppelin, stále populárnější zábavný Trautenberk, nositelé folkového Anděla s kolínským kořeny Epydemye, písničkář Karel Plíhal, rockový Harlej, trojkoncert operní pěvkyně Dagmar Peckové s kapelami Hradišťan a Spirituál kvintet, mladý úspěšný zpěvák Thom Artway nebo americká jižanská kapela Hogjaw s Pumpou a Merlinem a mnoho, mnoho dalšího. Snažím se po chvilkách dávat ty nejatraktivnější koncerty na webové stránky a otevírat předprodej, vstupenka na nějaký atraktivní koncert by totiž pro leckoho mohla být i vhodným dárkem pod vánoční stromeček.

Autor článku: Petr Soukup
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Řádková inzerce
Nemovitosti (1 inzerátů)
Auto-moto (1 inzerátů)
Prodej (1 inzerátů)
Různé (2 inzerátů)
    
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM