Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je úterý, 19. září 2017

Pokusíme se plnit volební program s maximálním nasazením, slibuje jednička vítězné Změny

V úterý 14. října se konala na kolínské radnici pravidelná tisková konference s vedením města a městského úřadu. Tentokrát se pochopitelně zaměřila na nedávno skončené komunální volby. Při té příležitosti jsme spolu s ostatními kolegy pořídili rozhovor se starostou Vítem Rakušanem, který je současně i lídrem vítězného sdružení Změna pro Kolín. Na úvod jsme museli chviličku čekat, neboť začal učit v Kutné Hoře politologii a konec hodiny koliduje se začátkem tiskovky.

Pokusíme se plnit volební program s maximálním nasazením, slibuje jednička vítězné Změny
 
Publikováno: 21.10.2014 v 6:00, Aktualizováno: 20.10.2014 v 8:00
Rubrika: Zpravodajství

Zastupiteli se stanou všichni zvolení členové Změny pro Kolín?

Ano, tak jsme to voličům před volbami slíbili a garantovali. Svůj závazek splníme, přestože se do zastupitelstva dostali i kandidáti, kteří se zvolením spíše nepočítali. Všem zvoleným zastupitelům za Změnu pro Kolín jsem zdůrazňoval, že budu vyžadovat stoprocentní účast na jednáních. Omlouvá pouze nemoc či opravdu závažná a výjimečná situace. Přímo jsem se dotázal, zda budou všichni schopni tento můj požadavek dodržet a oni potvrdili, že ano. Naše zastupitele jsem také důrazně žádal, aby vítězství brali s maximální pokorou. To je jediná cesta, jak si udržet vysoký kredit. Jiná cesta neexistuje.

Už padají návrhy na obsazení postu místostarosty, kterého minulé 4 roky vykonával Jan Pospíšil?

Padají, ale platí také věta, která zazněla bezprostředně po volbách. Nebudeme vládnout jednobarevně, nebudeme stavět jednobarevnou radu města a pokud vyjdou koaliční jednání, tak ani vedení města nebude jednobarevné. Domníváme se, že by neměla platit filozofie vítěz bere všechno. Demokracie znamená ne jen vládu většiny, ale také úctu k menšině - na to se v českých podmínkách často zapomíná. Máme svého kandidáta na funkci místostarosty, jméno oznámíme do konce tohoto týdne. Předem jsme se dohodli na tom, že bychom chtěli mít v radě 7 zástupců z devíti. S tím jdeme do koaličních jednání.

Počítáte tedy do rady města i se zastupiteli ANO 2011?

Do doby než proběhne koaliční jednání s tímto hnutím nechci spekulovat. Máme tady zvoleny zastupitelé za Kolíňáky, ANO 2011, KSČM a ČSSD. Se všemi se setkáme.

Předpokládám, že s komunisty ani se sociálními demokraty do rady nepočítáte, naopak Kolíňáci by měli být v koalici i nadále. Jedinou otázkou je tedy ANO 2011.

Jasné není vůbec nic. Sejdeme se se všemi, v Kolíně přeci nerozhoduje a nesmí rozhodovat pouze stranická příslušnost. Mnohem důležitější jsou osobnostní a odborné kvality jednotlivých zastupitelů. A například JUDr. Molnára si vážím.

Odrazí se výsledky voleb v zastoupení ostatních subjektů v odborných komisích a výborech rady a zastupitelstva města?

My nechceme nikoho válcovat, chceme, aby v nich byly zastoupeny všechny subjekty, které ve volbách uspěly. Nebudu bát sáhnout například ani po Pavlu Kárníkovi, který kandidoval za TOP 09, jež se do zastupitelstva nedostala. O jeho lidských a odborných kvalitách nepochybuji. Ve finančním výboru bych rád viděl i Jana Pospíšila, současného místostarostu města.

Nemáte obavy z tak vysokého vítězství? Budete mít pro další 4 roky jednoznačnou odpovědnost...

Samozřejmě mám, určitá míra strachu a velké pokory je nutná, prospěšná. To vítězství je extrémní, anomální v rámci celé České republiky a my se s tím musíme vyrovnat. Když jsme měli 8 zastupitelů, tak jsme byli dobře sehranou partou, která v roce 2010 zázračně volby vyhrála. Nyní se budeme muset zabývat takovými věcmi, jako jsou jednací řád klubu zastupitelů či etický kodex apod.

Co podle vašeho mínění bylo důvodem k tak vysokému vítězství?

Sám si nejsem zcela jist, zda tak velký úspěch chápu a interpretuji správně. Důvodů bylo jistě více. Neskromně bych řekl, že se nám práce v uplynulých letech dařila. Rozhodně neříkám, že jsme zvládli všechno a nedělali jsme žádné chyby. Tak sebevědomý opravdu nejsem. Ale před čtyřmi lety jsme šli do voleb s programem, který nesliboval vzdušné zámky, proto jsme se jej mohli držet a nezpůsobit tak žádné zásadní zklamání. Nastoupili jsme na radnici v koalici (Kolíňáci a TOP 09), jež měla v plánu oddlužovat město a nechtěla realizovat megalomanské projekty. To jsme dodrželi beze zbytku.

Řekl bych, že jsme radnici oproti předchozím garniturám silně otevřeli. Snažili jsme se využívat co nejvíce komunikačních možností s občany - od přímých schůzek zde na radnici přes aplikace, jako je třeba Lepší místo, po sociální sítě. Lidé měli pocit, že jejich podněty nevyjdou do ztracena a že se o jejich názory někdo zajímá. S tím rozhodně nehodláme skončit, chceme naopak možnosti efektivní komunikace s veřejností rozšířit.

Za druhé musím zdůraznit, že jsme do vedení města nastoupili ve velké výhodě. Naši předchůdci neměli dobrou pověst, v Kolíně panovalo všeobecné zklamání a pověstná blbá nálada. Komunikace s lidmi byla špatná, občané byli z korupční atmosféry zklamáni a čtyři roky, během níž jsme spoluvládli, se obešly bez nějakých afér. Takže si myslím, že pro zklamané voliče to znamenalo obrovskou hodnotu, jíž ocenili. Oni totiž lidé v Čechách nechtějí pečené holuby do úst a zlaté kliky u dveří. Lidé chtějí slušnost. Vstřícnost. Lidskost. Dobrou náladu. To jsou hodnoty, které Změna pro Kolín, a snad i mým prostřednictvím, vnesla do místní politiky.

Co říkáte na neúspěch vašich bývalých koaličních partnerů z TOP 09?

To je to trpké na volbách v Kolíně, to je to, co mně od soboty kazilo náladu. Nebudu mluvit o straně TOP 09, ale místostarosta Jan Pospíšil si jednoznačně úspěch zasloužil. A to svou prací, čestností, slušností, inteligentním přístupem k řešení problémů a vystupováním. Kdyby byl Jan Pospíšil na kandidátce například Změny pro Kolín, tak by určitě uspěl.

Vraťme se ještě jednou k třetí otázce. Dokážete nahradit pana Pospíšila, jenž městu zdatně pomáhal, aspoň co vím, v ekonomických záležitostech?

Nebude to jednoduché. Pokusíme se městskou radu koncipovat tak, aby v ní odborníci byli. Téměř jistě uděláme změnu a finační odbor v organizační struktuře přejde přímo pod starostu. Nevylučuji ani, a to říkám na rovinu, konzultační externí služby.

Když jste tak úspěšný, nepomýšlíte na vstup do vyšší politiky?

V této chvíli ne. Kdybych o tom začal uvažovat nyní, tak to je cesta k tomu, abych byl špatným starostou. A to rozhodně nechci!

Výsledky voleb napověděly, že lidé příliš nemrzí, že Kolín nemá víceúčelovou halu a supermarket na Zálabí, neboť o hale, jak jste před nedávnem zmiňoval, začnete kvůli snižování dluhu přemýšlet nejdříve v roce 2016 a supermarket jste neslibovali vůbec.

Halu opravdu příští rok nezvládneme, to platí. Pokud se povede postavit autobusové nádraží, bude to zásadní investice pro rok 2015. K supermarketu na Zálabí bych chtěl říct, že jsme se sešli snad se všemi zástupci obchodních společností, ale prostě ten záměr nemá z jejich pohledu na Zálabí ekonomickou návratnost. Jistá možnost je postavit nákupní centrum v Průmyslové zóně Kolín-Ovčáry. Příznivější situace je však kolem bankomatu, ten má skutečně velkou šanci na realizaci.

Když máte nadpoloviční většinu v zastupitelstvu, znamená to, že můžete realizovat vás volební program bez omezení, tedy pokud to finance dovolí.

Pokusíme se o to s maximálním nasazením a tahem na bránu.

Je to vůbec reálný program?

Jsou v něm věci, o nichž jsme psali, že se o ně pokusíme - ty jsou vázané na dotace, případně přízeň státu či Kraje. Hlavně však budeme hledat cesty k tomu, jak pokračovat v oddlužování města. Možnosti tu jsou.

A co uděláte s hernami?

V tomto případě se už na nic vymlouvat nemůžeme. Budeme pracovat na tom, aby vznikla taková vyhláška, na jejímž základě hazardní průmysl v Kolíně skončí. Platnost takové vyhlášky samozřejmě nebude okamžitá, nicméně by to měl být jasný signál, aby na území města nevznikaly nové podniky tohoto typu.

Dostal jste po volbách jistě mnoho blahopřejných mailů, ale přišly vám i nějaké negativní?

Opravdu ne. Ale dostal jsem gratulace s konkrétním podnětem. Těch bylo hodně.

Například?

Třeba výměny autobusových zastávek. jak už se stalo v Masarykově ulici, v tom opravdu chceme pokračovat. Přišel i podnět či výzva k tomu, aby v daných zastávkách byly dlouhé lavičky, jak ně byli především senioři zvyklí. Takže jsem včera zadal odboru regionálního rozvoje, aby objednal ještě jednu lavičku do zastávky navíc. Další podněty se týkaly potíží s parkováním na sídlišti, chodníku do Štítar či prodloužení stavební uzávěry na vznik místních ubytoven. V tomto případě přání rozhodně splníme a uzávěru prodloužíme.

Je pravda, že Změna pro Kolín vyhrála volby s největším procentuálním ziskem v celé republice?

Ano, ve městech nad 10.000 obyvatel měla Změna pro Kolín nejvyšší procentuální úspěšnost. Od redaktora České televize jsem se dozvěděl, že výsledek Změny měl být největším úspěchem od dob Občanského fóra.

Co byste vzkázal na závěr rozhovoru voličům?

Děkujeme za vaši důvěru, která zavazuje. Je pro nás velkou ctí, že nám po čtyřech letech nejednoduché práce důvěřujete. Nezpychneme, nezpanštíme, jsme tu nadále pro Vás a pro Kolín.
 

Autor článku: Michal Černý
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Fotbalisté FK Kolín doma ani na třetí pokus neuspěliHokejisté Kolína dvakrát prohráli a uzavírají tabulku
Kalendář akcí: Září
Po
 
4
18
25
Út
 
5
19
26
St
 
20
Čt
 
14
28
1
8
Ne
24
 
>> Zobrazit podrobný kalendář akcí
Řádková inzerce
Vzpomínáme (1 inzerátů)
Byty (1 inzerátů)
Nemovitosti (2 inzerátů)
Pronájmy (2 inzerátů)
Prodej (1 inzerátů)
Seznámení (4 inzerátů)
    
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM