Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je sobota, 21. října 2017

Policejní statistika zmapovala loňský rok v Kolíně. Deliktů přibylo, objasněnost klesla

Policejní statistika zmapovala loňský rok v Kolíně. Deliktů přibylo, objasněnost klesla
 
Publikováno: 7.3.2014
Rubrika: Zpravodajství

Statistika, kterou zveřejnilo obvodní oddělení Policie ČR Kolín, je ohledně loňského roku vesměs neradostná. V ukazatelích, které nejvíce zajímají obyvatele Kolína, se příliš nedaří příliv kriminálních činů omezit, či objasnit. Čísla jsou v mnoha ohledech naopak horší. Velký podíl na trestné činnosti mají recidivisté. Objektivně lze přiznat pozitivní trend v objasněnosti hospodářské kriminality, méně se kradla auta, výjimečné jsou nejzávažnější činy jako vražda, loupež či mravnostní delikty. Změnu k lepšímu si lze slibovat od nového šéfa, od ledna je vedoucím policistou v Kolíně Jiří Fejfar, který má za sebou velmi dobré výsledky v Nymburce.

V Kolíně se celková kriminalita loni zvedla na 1.582 činů, zatímco předloni to bylo 1.326 deliktů. Celková objasněnost se v minulém roce snížila na 30,34 procenta, oproti předcházejícím letům 2010 až 2012, kdy se pohybovala okolo 32 procent. Stále nejvíce straší obyvatele Kolína majetková trestná činnost. Loni registrovali policisté těchto činů 1.098, předloni 785. Následuje hospodářská (loni 174) a násilná trestná činnost (75) . Tato čísla se nachází v posledních čtyřech letech na podobné úrovni.

Objasněnost u hospodářské kriminality se zlepšila na 47 procent z předloňských 41 procent. Ubylo rovněž podvodů - loni podfukářů zaregistrovali strážci zákona pouze 9, předloni 94. Loupeží (8) bylo v loňském roce nejméně za sledované čtyřleté období. Úmyslné ublížení na zdraví vykazuje pokles na 16 případů, stoupá ale v posledních letech počet nebezpečných vyhrožování (14).

Vražda vyděsila Kolín jediná, stejně jako v roce 2011 a v ostatních sledovaných letech žádná. Policisté vyšetřovali 9 případů mravnostních deliktů, jejich objasněnost je vysoká, vždy nad 50 procent. Poprvé v roce 2013 byl zjištěn případ šíření pornografie. Nízká objasněnost je zaznamenána u majetkové kriminality, loni patnáctiprocentní, v roce 2010 to bylo 18 procent. Vedou prosté krádeže (loni 633). Krádeže motorových vozidel nám "mohou dělat radost", na historicky nejnižší počet 31 klesly z předloňských 62. Šest krádeží aut bylo objasněno. Ve struktuře ostatní kriminality vede maření výkonu (60). Výroba omamných a psychotropních látek zaznamenala pokles na 5 případů. Celkem kriminalisté v roce 2013 stíhali 433 osob, z toho 200 recidivistů, 65 žen, 5 nezletilých a 10 mladistvých. Tato čísla jsou za čtyři roky podstatě konstantní.

Další pokles lze vysledovat u dopravních nehod, kterých vyšetřovali policisté 546 (předloni 670), dlužno připomenout , že tato čísla kosmeticky upravuje v posledních letech změna legislativy, kdy drobnější nehody policie nevyšetřuje. Tomu odpovídá nejnižší škoda za poslední čtyři roky 21,5 miliónů. Nejvíce havárií (160) se přihodilo na silnicích III. třídy a místních komunikacích (151). Na silnicích zemřelo 8 osob (předloni 4, ale v roce 2010 bylo mrtvých 13). Alkohol u viníka nehody byl zjištěn jednatřicetkrát, což je nejméně za čtyři poslední léta.

Někdejší příslušníci Veřejné bezpečnosti by koukali, jak se dnes daří kriminalitě. Jenže tehdy - za socialismu - ji zatloukali, jak to jen šlo.
Foto: Martin Slavík
Autor článku: Jiří Červín
loading...
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 1

RedFox - pátek 7.3.2014, 7:06
Prosím nic neřežte....to už se lidé v této zemi úplně zbláznily? Nejen, že neudělají krok pěšky, nejen, že polovinu tohoto kamionlandu již vlastní Rusové, ale ještě chcete vykácet cokolic zelené v celém městě..... Nebo je to opět skvělý záměr jak rozšířit parkoviště (viz "černé" parkoviště u nádraží naproti Futuru jemuž padlo za oběť spousta stromů..), které přitahují do Kolína parkující ze všech stran okresu, kraje atd..... Copak tu chcete zemřít smogem? Nestačí Vám jaký šílený dopad na dopravu v těchto místech mělo zobousměrnění starého mostu, kdy veškerý tranzit do Kauflandu vede tudy (škoda že přes nový most je ty o polovinu rychlejší, ikdyž o 300 metrů delší)....ale já to chápu je potřeba se předvést se svým autem jízdou přes město....jsme předsi také ta HOGO FOGO česká rodinka a také máme na to VOZIT DĚTI ZE ŠKOLY (ŠKOLKY) vozem a musí to všichni vidět.....a záááávidět :-). Prosím nic už neřežmě, alespoň kousek přírody v této zasmogované špinavé fabrické "díře" Kolín.

Nepřehlédněte...
Drozdův lesní běh v kolínských Borkách vyhrál slávista Michal ŠmahelVelim a Český Brod B se v I. A třídě posunuly v tabulce výšeStolní tenisté Kolína se stále vezou na vítězné vlně
Kalendář akcí: Říjen
Po
 
2
9
30
Út
 
3
St
 
4
 
Čt
 
5
 
 
6
27
 
So
 
 
Ne
1
22
 
>> Zobrazit podrobný kalendář akcí
Řádková inzerce
Vzpomínáme (1 inzerátů)
Byty (1 inzerátů)
Nemovitosti (3 inzerátů)
Pronájmy (2 inzerátů)
Prodej (2 inzerátů)
Koupě (1 inzerátů)
Seznámení (4 inzerátů)
Různé (1 inzerátů)
    
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM