Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je pátek, 20. října 2017

Politická uskupení uzavřela ve čtvrtek v Kolíně koaliční smlouvu

V komunálních volbách bylo do Zastupitelstva města Kolína zvoleno pět partají. Tři z těchto pěti podepsali ve čtvrtek 6. listopadu koaliční smlouvu. Jsou to Změna pro Kolín, Kolíňáci a ČSSD. Stranou zůstali kandidáti KSČM a ANO. Tím jsou rozdány karty pro roli koalice a opozice. V sedmadvacetičlenném zastupitelstvu tedy usedne 23 členů koalice a 4 opozičníci, což vypadá na bezproblémové čtyřleté vládnutí.

Politická uskupení uzavřela ve čtvrtek v Kolíně koaliční smlouvu
 
Publikováno: 11.11.2014 v 6:00, Aktualizováno: 7.11.2014 v 9:00
Rubrika: Zpravodajství

Koaliční smlouva je prvním politickým krokem jednoznačných vítězů voleb. "Změna" Víta Rakušana by měla jasnou převahu v zastupitelstvu i bez koaličních partnerů, ale rozhodla se své méně úspěšné volební soky nechat nahlížet do zákulisí rozhodování Rady města Kolína. Tím zčásti deklaruje svoji velkorysost a otevřenost. Z ČSSD, která byla v minulém období šťouravou, ale impotentní (doplnil meč) opozicí, se stal náhle partner, což starosta zdůvodnil tím, že nemá problém spolupracovat s osobnostmi v jiných subjektech. V radě spolu se zástupci Změny pro Kolín usedne kromě sociálního demokrata Karla Molnára i staronový místostarosta Tomáš Růžička z politického sdružení Kolíňáci, který je ve vedení města od minulého období a byl blízkým spolupracovníkem starosty.

Desetistránková koaliční smlouva je právnickým dokumentem. Obsahuje personální část, která definuje obsazení vedení města v čele se starostou Vítem Rakušanem, místostarosty Michaelem Kašparem a Tomášem Růžičkou a dalšími radními: Pavlínou Havlíkovou, Petrem Králem, Martinem Slavíkem, Ladislavem Zimou, Michalem Najbrtem, Karlem Molnárem. Následně koaliční smlouva určuje i zásady rozhodování v koalici.

Při podpisu koaliční smlouvy Vít Rakušan předeslal, co od své třiadvacítky očekává. V první řadě se nebude rozlišovat, kdo byl zvolen za koho, protože každý je členem týmu zodpovědným za práci pro Kolín. Od svých lidí žádá maximální pokoru, vděčnost k voličům, zodpovědnost a příkladné chování.

Spíš než to, co smlouva obsahuje, je zajímavé, co v ní chybí. Chybí v ní zejména společné "programové prohlášení". Starosta Vít Rakušan uvedl, že až v prvních měsících roku 2015 bude zveřejněn naprosto konkrétní program, jehož splnění může veřejnost očekávat do konce volebního období. Proč není program na stole už dnes? Město Kolín zatím nemá jasno ve financích. Koaliční smlouva zatím jen obecně naznačuje, že programové prohlášení se bude týkat oblastí, jako jsou kriminalita, transparentní hospodaření, maximální čerpání dotací, koncepce bytové politiky, snižování zadlužení města, péče o památky a životní prostředí apod. K tomu starosta dodal, že v malém městě, jako je Kolín, všichni cítí, kde jsou problémy. Proto nebude pohrdáno programovými body jiných. Koaliční smlouva též nedefinuje složení poradních výborů a komisí, v nichž by rád starosta viděl odborníky.

Koaliční smlouva a očekávané programové prohlášení jsou pro voliče něčím novým, nevídaným. Poprvé v novodobé historii Kolína ovládá rozhodování ve městě tak výrazná většina. Znamená to, že pro ni bude snadné rozhodnout o naplnění svých priorit, na druhou stranu před voliči nebudou mít žádnou možnost výmluv. Rovněž to znamená, že veřejná zasedání Zastupitelstva města Kolína se stanou možná tou nejnudnější politickou scénou a hlasování bude na příští čtyři roky jaksi zbytečné.
 

Autor článku: Vladimír Sládek
loading...
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Velim a Český Brod B se v I. A třídě posunuly v tabulce výšeHokejoví kolínští Kozlové dokázali v Táboře porazit vedoucí Kohouty
Kalendář akcí: Říjen
Po
 
2
9
30
Út
 
3
St
 
4
 
Čt
 
5
 
 
6
27
 
So
 
 
Ne
1
22
 
>> Zobrazit podrobný kalendář akcí
Řádková inzerce
Vzpomínáme (1 inzerátů)
Byty (1 inzerátů)
Nemovitosti (3 inzerátů)
Pronájmy (2 inzerátů)
Prodej (2 inzerátů)
Koupě (1 inzerátů)
Seznámení (4 inzerátů)
Různé (1 inzerátů)
     
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM