Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je středa, 21. listopadu 2018

Poslanec Vít Rakušan vám bude k dispozici na radnici

Starosta Kolína Vít Rakušan byl v nedávných parlamentních volbách zvolen poslancem za Starosty a nezávislé. Svou poslaneckou kancelář se rozhodl zřídit v Kolíně přímo na radnici. Zeptali jsme se ho na podrobnosti.

Poslanec Vít Rakušan vám bude k dispozici na radnici
Vít RakušanFoto: Archiv KP
 
Publikováno: 5.12.2017 v 6:00, Aktualizováno: 4.12.2017 v 19:00
Rubrika: Zpravodajství

* Poslaneckou kancelář budete mít na kolínské radnici. Proč jste se tak rozhodl?
Poslanci by měli pondělky trávit v kanceláři v místě, kde byli zvoleni. Dostáváme na to dokonce nějaký budget, abychom si mohli regionální kancelář zřídit, včetně prostředků na papír, propisky, kafe... Dlouho jsem o tom uvažoval a nakonec se rozhodl, že minimálně pro další rok budu tak smělý a využiji svoji kancelář starosty. Mé dveře jsou a vždy budou otevřené kdykoliv, nejen v pondělí. Považuji to hlavně za hospodárné řešení - vždyť čerpat tolik peněz jen kvůli tomu, aby se v kanceláři kvůli jednomu dnu zatopilo, by mi přišlo... no, zbytečné. Celkově bych rád přistupoval k prostředkům Poslanecké sněmovny šetrně. Stejně tak se zachovám například u proplácení mobilního telefonu. Máme velmi výhodný hromadný tarif v rámci radnice, nebudu tedy čerpat ani prostředky na telefon, rozhodně se nebudu snižovat k praxi, která se v minulosti ve Sněmovně objevovala – využívat této výhody pro svou rodinu a blízké. Šetrně jsem se choval k radničním prostředkům, stejně tak chci postupovat i ve Sněmovně. Vyčerpám náhrady na ubytování, budu určitě čerpat expertně, kde si budu pilně zadávat analýzy zákonů a dalších materiálů týkajících se chodu Sněmovny.
 
* Odkdy bude vaše poslanecká kancelář otevřena?
Už v rámci měsíce prosince chci zavést pravidelný rytmus, o kterém budu občany informovat. Zatím si vše sedá, snažím se co nejrychleji orientovat ve všech úkolech, které z funkce vyplývají, připravuji tým svých nejbližších spolupracovníků tak, aby byl maximálně efektivní. Když mi voliči dali tak velkou důvěru, a to především voliči z Kolínska, chci odvést maximální výkon. A to i přes fakt, že jsme jako Starostové a nezávislí v opozici. Co se regionálního působení týče, rád bych měl i tzv. výjezdní kancelář, tedy navštívil nějakého kolegu starostu v jeho městě či obci, požádal ho na pár hodin o jednoduchý prostor na úřadě a přijímal tam občany.
 
* Máte už stanoveny otevírací hodiny?
Poslanecké hodiny bývají většinou v pondělních dopoledních hodinách, lze se ale domluvit i na individuální schůzce mimo daný termín. To pro mě není nic nového, celá léta svého starostenství jsou dveře mé kanceláře otevřené, stačí se domluvit na termínu s mou asistentkou. Jinak tomu nebude ani v rámci výkonu poslaneckého mandátu. K tomu bych rád dodal, že bych i v regionu chtěl pořádat poslanecké dny na určité téma, tedy odborné diskuse ke konkrétním problémům za přítomnosti odborníků na dané téma. Během měsíce až dvou bych chtěl spustit webovou stránku, kde budou všechny informace podrobně k dispozici.
 
* Omezí nějak poslanecká funkce vaše starostování?
Už rok jsem neuvolněným starostou, tedy nepobírám za výkon funkce plný plat. Tak se stalo v souvislosti s mým působením na kraji. Na tom nehodlám nic měnit, člověk musí přiznat, že dvě práce na plný úvazek dělat nemůže a styděl bych se před lidmi i sám před sebou, kdybych pobíral dva plné platy. Ale i přesto, že to je náročné, Kolín nezanedbávám a zanedbávat nebudu. Znamená to často trávit na radnici večery či víkendy, jsem ale na toto pracovní tempo zvyklý. Dokud mi to rodina a zdraví dovolí, jsem připraven míru svého nasazení zachovat. Myslím, že na kolínských výsledcích je vidět, že Kolín rozhodně bez řádné péče a vedení není. Je samozřejmě potřeba říci, že si to mohu dovolit i díky skvělému místostarostovi, kterým je Michael Kašpar. Jeho nasazení, tah na bránu a touha po výsledcích jsou obdivuhodné a jeho angažování na radnici považuji za jedno z vůbec nejlepších personálních rozhodnutí ve svém pracovním životě. A v neposlední řadě chci dodat, že pro Kolín je a bude mé poslanecké působení i výhodou. Přenášet lokální podněty na parlamentní úroveň je nesmírně důležité a Kolínu tato možnost už léta chyběla.
 
* Předpokládáte, že se starostování a poslancování dá stihnout spolu s funkcí ve STANu a v zastupitelstvu Středočeského kraje, nebo to teprve uvidíte?
Funkce na kraji je teď časově nenáročná. Jsem řadovým zastupitelem, nejsem v radě kraje ani v žádném výboru. To se dá stihnout určitě. A funkce ve STAN je funkcí politickou, není to každodenní drobná práce, tu vykonává naše hlavní kancelář. A určování programových a politických priorit STAN, to je věc dlouhodobá, které se věnovat chci a budu. Naše hnutí má potenciál, jsme samostatně v Poslanecké sněmovně, máme velký senátorský klub. Jen je potřeba lidem srozumitelně vysvětlovat, v čem spočívají naše programové priority, v čem může ten lokální pohled plný selského rozumu pomoci ve velké politice. A pro pořádek dodávám – funkce ve STAN je neplacená, jsme poměrně chudým politickým uskupením bez miliardářů ve svém čele. Tedy všechny politické funkce vykonáváme bez nároku na honorář, cestovné, jakékoliv náhrady. A nakonec chci ještě jednou využít této příležitosti a poděkovat voličům. Výsledek na Kolínsku byl skvělý. Jako starosta jsem byl vždy zaměřený na výsledek. A snad jsem nezklamal. Stejně tak se pokusím nezklamat jako poslanec. Tedy velké děkuji.

Autor článku: Jiří Červín
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

     
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM