Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je neděle, 22. října 2017

Potvrzeno: O žalobě na Romana Pekárka rozhodnou městští zastupitelé 24. března

Bývalý místostarosta města Kolína Roman Pekárek si mohl 18. února připomenout první výročí pobytu za mřížemi. K tomuto jubileu dostal od kolínské radnice dárek týkající se již pěkných pár měsíců propírající žaloby na jeho osobu ze strany jejích advokátů.

Potvrzeno: O žalobě na Romana Pekárka rozhodnou městští zastupitelé 24. března
 
Publikováno: 28.2.2014
Rubrika: Zpravodajství

Minulý týden Město Kolín vydalo tiskovou zprávu nesoucí název Vznesení nároku na náhradu škody. Citujeme z ní:

Na základě rozsudku Krajského soudu v Praze ve spojení s rozhodnutím Vrchního soudu v Praze byl Mgr. Roman Pekárek odsouzen mimo jiné pro spáchání trestného činu zneužívání pravomoci veřejného činitele spočívajícího obecně v tom, že jako veřejný činitel v úmyslu opatřit sobě nebo jinému neoprávněný prospěch vykonával svou pravomoc způsobem odporujícím zákonu a takovým činem opatřil jinému značný prospěch.

Tato část rozsudku je významná pro případné vznesení nároku města Kolína na náhradu škody. Trestně relevantní jednání bylo soudem shledáno v tom, že Mgr. Pekárek jako II. místostarosta města Kolína, do jehož kompetence patřilo i oddělení správy majetku Odboru regionálního rozvoje Městského úřadu Kolín, požádal druhého odsouzeného v dané věci o úplatek ve výši 1.000.000 Kč. Tomuto odsouzenému slíbil, že dojedná prodej pozemkových parcel v průmyslové zóně Kolín-Šťáralka o celkové výměře 92.144 má z majetku města Kolína za nižší cenu (15.000.000 Kč), než bylo stanoveno ve schváleném rozpočtu. Toto počínání soud vyhodnotil jako jednání v rozporu s ustanoveními zákona o obcích, zejména pokud jde o hospodaření obce, a porušení povinností plynoucích z mandátu člena zastupitelstva obce.

Z odůvodnění odvolacího rozsudku mimo jiné plyne, že Mgr. Pekárek z titulu své funkce ovlivnil podmínky prodeje uvedeného pozemku. Tím poškodil zájmy města Kolína, jehož majetek při přípravě smlouvy o prodeji vědomě a účelově podhodnotil. V rámci trestního řízení a pro jeho účely byl vypracován znalecký posudek, který došel k závěru, že rozdíl mezi skutečnou cenou pozemků a realizovanou kupní cenou byl 26.460.000 Kč. Město Kolín tedy prostřednictvím svého zmocněnce vzneslo v tzv. adhezním řízení při trestním stíhání Mgr. Pekárka nárok na tuto částku s požadavkem na náhradu škody. Oba trestní soudy shodně rozhodly, že poškozené město Kolín se odkazuje se svým nárokem na řízení občanskoprávní, a neposuzovaly, zda škoda městu Kolín skutečně vznikla a jaké výše dosahuje. Toto rozhodnutí bylo ponecháno na případném civilním řízení.

Potvrzeno: O žalobě na Romana Pekárka rozhodnou městští zastupitelé 24. března
Bývalý místostarosta schází z přechodu nad železnicí u vlakové zastávky.
Foto: Archiv KP

Aktuálně je tedy město Kolín před rozhodnutím, zda bude v civilním sporu v rámci žaloby o zaplacení uplatňovat náhradu škody po Mgr. Pekárkovi. Město se přihlásilo v trestním řízení s nárokem na náhradu škody a zároveň byl Mgr. Pekárek vyzván k dobrovolné úhradě. Mgr. Pekárek tento nárok prostřednictvím svého právního zástupce odmítl. Je zjevné, že prokázání příčinné souvislosti mezi porušením povinnosti a vznikem konkrétní škody bude předmětem poměrně složitého dokazování před soudem. Pokud by soud rozhodl ve prospěch města Kolína v otázce odpovědnosti Mgr. Pekárka za vznik škody, bude neméně obtížné následné určení konkrétní výše této škody, což bude záležitost znaleckého posouzení z oboru ekonomika, ceny a odhady nemovitostí.

Město Kolín v současnosti nemá jiný znalecký závěr než kvantifikaci škody v trestním řízení. Od této předjímané částky se odvíjejí i značné náklady soudního řízení za případnou žalobu o zaplacení této částky. S ohledem na právní nejednoznačnost posouzení případu a hrozbu zvýšených nákladů s tímto sporem potenciálně spojených bude věc předložena k rozhodnutí Zastupitelstvu města Kolína na jeho březnovém zasedání. Statutární zástupci města Kolína budou usilovat o transparentní postup.
 

Roman Pekárek na ustavujícím zasedání Zastupitelstva města Kolína v roce 2006.
Foto: Vladimír Sládek
Autor článku: Michal Černý
loading...
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Stolní tenisté Kolína se stále vezou na vítězné vlněDrozdův lesní běh v kolínských Borkách vyhrál slávista Michal Šmahel
Kalendář akcí: Říjen
Po
 
2
9
30
Út
 
3
St
 
4
 
Čt
 
5
 
 
6
27
 
So
 
 
Ne
1
22
 
>> Zobrazit podrobný kalendář akcí
Řádková inzerce
Vzpomínáme (1 inzerátů)
Byty (1 inzerátů)
Nemovitosti (3 inzerátů)
Pronájmy (2 inzerátů)
Prodej (2 inzerátů)
Koupě (1 inzerátů)
Seznámení (4 inzerátů)
Různé (1 inzerátů)
    
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM