Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je pondělí, 29. května 2017 a svátek má Vilém.

Potvrzeno: O žalobě na Romana Pekárka rozhodnou městští zastupitelé 24. března

Bývalý místostarosta města Kolína Roman Pekárek si mohl 18. února připomenout první výročí pobytu za mřížemi. K tomuto jubileu dostal od kolínské radnice dárek týkající se již pěkných pár měsíců propírající žaloby na jeho osobu ze strany jejích advokátů.

Potvrzeno: O žalobě na Romana Pekárka rozhodnou městští zastupitelé 24. března
 
Publikováno: 28.2.2014
Rubrika: Zpravodajství

Minulý týden Město Kolín vydalo tiskovou zprávu nesoucí název Vznesení nároku na náhradu škody. Citujeme z ní:

Na základě rozsudku Krajského soudu v Praze ve spojení s rozhodnutím Vrchního soudu v Praze byl Mgr. Roman Pekárek odsouzen mimo jiné pro spáchání trestného činu zneužívání pravomoci veřejného činitele spočívajícího obecně v tom, že jako veřejný činitel v úmyslu opatřit sobě nebo jinému neoprávněný prospěch vykonával svou pravomoc způsobem odporujícím zákonu a takovým činem opatřil jinému značný prospěch.

Tato část rozsudku je významná pro případné vznesení nároku města Kolína na náhradu škody. Trestně relevantní jednání bylo soudem shledáno v tom, že Mgr. Pekárek jako II. místostarosta města Kolína, do jehož kompetence patřilo i oddělení správy majetku Odboru regionálního rozvoje Městského úřadu Kolín, požádal druhého odsouzeného v dané věci o úplatek ve výši 1.000.000 Kč. Tomuto odsouzenému slíbil, že dojedná prodej pozemkových parcel v průmyslové zóně Kolín-Šťáralka o celkové výměře 92.144 má z majetku města Kolína za nižší cenu (15.000.000 Kč), než bylo stanoveno ve schváleném rozpočtu. Toto počínání soud vyhodnotil jako jednání v rozporu s ustanoveními zákona o obcích, zejména pokud jde o hospodaření obce, a porušení povinností plynoucích z mandátu člena zastupitelstva obce.

Z odůvodnění odvolacího rozsudku mimo jiné plyne, že Mgr. Pekárek z titulu své funkce ovlivnil podmínky prodeje uvedeného pozemku. Tím poškodil zájmy města Kolína, jehož majetek při přípravě smlouvy o prodeji vědomě a účelově podhodnotil. V rámci trestního řízení a pro jeho účely byl vypracován znalecký posudek, který došel k závěru, že rozdíl mezi skutečnou cenou pozemků a realizovanou kupní cenou byl 26.460.000 Kč. Město Kolín tedy prostřednictvím svého zmocněnce vzneslo v tzv. adhezním řízení při trestním stíhání Mgr. Pekárka nárok na tuto částku s požadavkem na náhradu škody. Oba trestní soudy shodně rozhodly, že poškozené město Kolín se odkazuje se svým nárokem na řízení občanskoprávní, a neposuzovaly, zda škoda městu Kolín skutečně vznikla a jaké výše dosahuje. Toto rozhodnutí bylo ponecháno na případném civilním řízení.

Potvrzeno: O žalobě na Romana Pekárka rozhodnou městští zastupitelé 24. března
Bývalý místostarosta schází z přechodu nad železnicí u vlakové zastávky.
Foto: Archiv KP

Aktuálně je tedy město Kolín před rozhodnutím, zda bude v civilním sporu v rámci žaloby o zaplacení uplatňovat náhradu škody po Mgr. Pekárkovi. Město se přihlásilo v trestním řízení s nárokem na náhradu škody a zároveň byl Mgr. Pekárek vyzván k dobrovolné úhradě. Mgr. Pekárek tento nárok prostřednictvím svého právního zástupce odmítl. Je zjevné, že prokázání příčinné souvislosti mezi porušením povinnosti a vznikem konkrétní škody bude předmětem poměrně složitého dokazování před soudem. Pokud by soud rozhodl ve prospěch města Kolína v otázce odpovědnosti Mgr. Pekárka za vznik škody, bude neméně obtížné následné určení konkrétní výše této škody, což bude záležitost znaleckého posouzení z oboru ekonomika, ceny a odhady nemovitostí.

Město Kolín v současnosti nemá jiný znalecký závěr než kvantifikaci škody v trestním řízení. Od této předjímané částky se odvíjejí i značné náklady soudního řízení za případnou žalobu o zaplacení této částky. S ohledem na právní nejednoznačnost posouzení případu a hrozbu zvýšených nákladů s tímto sporem potenciálně spojených bude věc předložena k rozhodnutí Zastupitelstvu města Kolína na jeho březnovém zasedání. Statutární zástupci města Kolína budou usilovat o transparentní postup.
 

Roman Pekárek na ustavujícím zasedání Zastupitelstva města Kolína v roce 2006.
Foto: Vladimír Sládek
Autor článku: Michal Černý
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Fotbalisté Kolína se vrátili s rancem obdržených branekNesvadba vítězem závodu Českého poháru v Peci pod Sněžkou
Kalendář akcí: Květen
Po
1
8
15
Út
2
9
St
3
10
Čt
4
11
 
5
12
 
So
6
 
Ne
7
21
 
>> Zobrazit podrobný kalendář akcí
Řádková inzerce
Byty (1 inzerátů)
Nemovitosti (1 inzerátů)
Auto-moto (2 inzerátů)
Prodej (13 inzerátů)
Koupě (2 inzerátů)
Seznámení (4 inzerátů)
     
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM