Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je úterý, 18. června 2019

Povoleno více žen

Rubrika "Před 25 lety", popisující formou krátkých glos dění v Kolíně před čtvrtstoletím, tedy v roce 1993, vychází pouze v tištěném PRESu a na webu se neobjevuje. Dnes činíme výjimku a nabízíme jedno z jejích vydání.

Povoleno více žen
Miroslav Fechtner před budovou soudu s rozsudkem v ruce. Foto: Archiv KP
 
Publikováno: 8.10.2018 v 7:00, Aktualizováno: 7.10.2018 v 20:00
Rubrika: Zpravodajství

-   V září roku 1993, tedy před pětadvaceti lety, si Úřad práce v místním tisku postěžoval na žalostnou pracovní morálku Romů, z nichž řada je v evidenci nezaměstnaných po celé tři roky, co úřad funguje. "Úřad práce se je sice snaží umístit na veřejně prospěšné práce, především v Technických službách města Kolína, jejich pracovní morálka však není valná a Romové dokonce považují za újmu, kdyby je ostatní viděli s koštětem v ruce," napsaly Kolínské noviny.

-   Nástupní plat učitele v kolínských základních školách činil 4.290 korun. Zkušenější učitelé brali 4.720 korun, maximem bylo 6.600 korun pro ty, kdo za sebou měli 27 let učitelské praxe.

-   Na kolínské radnici byl vysazen pár poštolek, aby "přirozenou cestou" reguloval v centru města přemnožené holuby. Poštolkám se sice na radnici zalíbilo tak, že vyvedly mladé, holuby ale ignorovaly. Radnice tedy začala uvažovat o regulaci holubů odstřelem.

* Reportér Kolínských novin absolvoval pochůzku s jednou ze 23 kolínských poštovních doručovatelek, které s taškou na kolečkách obcházely stejný počet městských poštovních okrsků. Pošťačky tehdy nejen roznášely dopisy, ale staraly se i o roznos doporučených dopisů, důchodů, blanketů na inkaso a vybíraly (či vyplácely) nedoplatky i přeplatky za plyn a elektřinu. "Vracíme se zpátky na poštu o 15 kilogramů lehčí a můj tachometr ukazuje 7 nachozených kilometrů, z toho 150 nastoupaných výškových metrů po různých schodištích. Vyplatili jsme pět důchodů, vybrali čtyřikrát za plyn a vrátili tři přeplatky. Doporučených dopisů bylo ten den jedenáct. S padesáti sedmi lidmi jsme alespoň krátce promluvili a dalších dvěstěpadesát cestou pozdravili. Stihli jsme celý rajón obrazit do oběda, to se ale prý rozhodně nestává každý den," zakončil svou "Pošťáckou pohádku" Vladimír Sládek.

-   Přímo na ploše Karlova náměstí uspořádala společnost Auto Bohemia prodejní výstavu automobilů, na které předvedla vozy značek Volkswagen a Audi. "Auta po celou dobu trvání výstavy ve dne v noci dobře hlídala městská policie, vždyť šlo o milióny. Zvědavci zírali, první den se jich přišlo podívat dva tisíce. Někteří předstírali, že jsou vážní zájemci a nechali si předvést interiér, vyzvedli si pak barevný katalog a odešli. Vedoucí prodeje ing. Jan Heller prozradil, že například vystavovaných vozů Audi V8 jezdí v celé ČR jen pět," napsal místní týdeník.

-   Nejznámějším člověkem z celého Kolína se na pár týdnů stal autor kreslených vtipů Miroslav Fechtner poté, co o něm Kolínské noviny napsaly titulní článek s ironickým titulkem "O nejhnusnějším zločinci". Fechtnera totiž poslala kolínská prokuratura k soudu za trestný čin padělání a pozměňování úřední listiny s horní hranicí trestu ve výši dvou let vězení. Co Fechtner provedl? Tehdejší občanské průkazy měly podobu několikastránkové papírové "knížečky", do níž úředníci nejrůznější zápisy o trvalém bydlišti, zaměstnání atd. vepisovali ručně. Známý recesista Fechtner více než rok, dokud si toho nevšimla bdělá úřednice, balil holky (a bavil své přátele) zápisem "Povoleno více žen", který si vlastnoručně vepsal na stranu 17 občanského průkazu do rubriky "Zvláštní záznamy".

Autor článku: Petr Soukup
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Řádková inzerce
Nemovitosti (1 inzerátů)
Auto-moto (1 inzerátů)
Prodej (1 inzerátů)
Různé (2 inzerátů)
      
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM