Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je sobota, 23. září 2017

Pozemky v Kolíně výrazně zdražily, město zkoumá, jak je zlevnit

Město Kolín zkoumá, jak a zda vůbec by mohla být snížena téměř šokující cena za čtvereční metr pozemku pod obytnými domy. Ta podle věstníku Ministerstva financí pro letošní rok stoupla na 2.194 korun, tedy oproti loňsku vzrostla o více jak 500 korun. "Pro nás bylo zvýšení překvapivé. Podle mého zjištění měl vliv na výrazné zdražení nový občanský zákoník, který platí od 1. ledna tohoto roku a jenž dává pozemkům pod domy větší důležitost, než tomu bylo dříve. Tuto skutečnost nemůžeme ovlivnit," vysvětluje navýšení starosta Vít Rakušan.

Pozemky v Kolíně výrazně zdražily, město zkoumá, jak je zlevnit
 
Publikováno: 8.4.2014, Aktualizováno: 4.4.2014 v 14:00
Rubrika: Zpravodajství

Ten také dodal, že radnice nemůže zrušit usnesení městského zastupitelstva z roku 1995, které určuje, že cena se stanovuje podle věstníku Ministerstva financí bez toho, aby nepřišla s variantou, jež by zlevnění zdůvodňovala. "Kdybychom usnesení zrušili, tak my nevíme, za jakou částku prodávat pozemky pod bytovými domy a museli bychom kupce vyzývat, aby si napřed nechali vyhotovit vlastní znalecký posudek, což by mohl pro některé domácnosti znamenat i zdražení ceny," tvrdí starosta.

Vít Rakušan rovněž řekl, že se vedení města pokusí najít jinou metodiku výpočtu. "Otázka je, jaká ta metodika bude. My nemůžeme jen tak přijít s tím, že od dnešního dne existuje jiná cena a o nic to neopřít. Sami můžeme přijít do maléru, že s majetkem města nenakládáme hospodárně. Pokusíme se srovnávacími vzorky v rámci jednotlivých lokalit v Kolíně a znaleckými posudky vytvořit nějakou metodiku, která cenu po konzultaci s právníky určí," sdělil starosta s tím, že dnes vůbec nezná výsledek.

Slova o snaze změnit metodiku určení ceny popírají tvrzení Víta Rakušana z října 2013. Tehdy pronesl, že současná praxe mu připadá vyhovující, protože je nejspravedlivější a jiné řešení by mohlo zavdat příčinu ke korupci. Totéž tvrdilo i oficiální vyjádření radnice z té doby: "Bylo by velmi nespravedlivé měřit dvojím metrem a prodávat od konce roku 2013 za zcela odlišnou cenu, než za jakou pozemky pod bytovými domy koupili jiní lidé v průběhu posledních několika let". Změnu myšlení tedy nejspíš způsobilo již zmíněné šokující navýšení ceny čtverečního metru skoro o 500 korun.

Pozemky v Kolíně výrazně zdražily, město zkoumá, jak je zlevnit
Najde starosta tu správnou metodiku?
Foto: Archiv Víta Rakušana

"Tvrdím, že současná praxe je nejjednoznačnější - občané města tímto způsobem kupují pozemky pod bytovými domy již od roku 1995," vyjadřuje k úpravě postoje Vít Rakušan. "Stále také trvám na stanovisku, že by nebylo vůči stovkám lidí, kteří koupili pozemky v roce 2013, spravedlivé, aby cena klesala pod hodnotu zmíněného roku. Ve vedení radnice pouze reagujeme na skutečnost, že cena určená věstníkem ministerstva financí pro rok 2014 je 2.194 Kč/m2, jedná se o historicky nejvyšší skokový nárůst o 500 korun na jednom metru čtverečním. Proto se zabýváme otázkou, zda je legitimní použít jiný způsob výpočtu ceny, ovšem znovu opakuji, že se nedá počítat s poklesem pod úroveň roku 2013."

Na možnou koupi pozemků pod obytnými domy v majetku města začala radnice upozorňovat v minulém roce v souvislosti se začátkem platnosti nového občanského zákoníku od 1. ledna 2014. Podle něj, pokud majitel bytu pozemek pod domem nekoupí, musí jej při případném prodeji nabídnout přednostně vlastníkovi pozemku, tedy městu. Hrozí tedy, že byt nemusí prodat za takovou hodnotu, jakou si představoval, pokud by jej prodal soukromému zájemci.

Vedení města však prohlásilo, že se předkupního práva na pozemek vzdá a vlastníci bytů nemusejí mít strach, že po dobu jeho vládnutí prodá pozemek třeba spekulantovi a že bude po nich chtít nájem za vlastnictví pozemku. Navrch město nabízí zájemcům o koupi možnost bezúročných splátek. Nekoupené pozemky v majetku města majiteli bytů jdou prý do stovek.

P.S.

SBD požaduje slevu na 500 Kč/m2

Jak napsal místní zpravodajský portál Průběžně.cz, Stavební bytové družstvo Kolín (SBD) v lednu předalo městu petici, ve které žádalo o ponížení ceny stanovené za odkoupení pozemků zastavených družstevními domy. V loňském roce šlo o 1.652 Kč za metr čtvereční, avšak v letošním tato částka prudce vzrostla na 2.194 Kč. "V současné chvíli, kdy jsme dostali zprávu, že se poplatek zvyšuje o více než čtvrtinu, zdá se nám to trochu nemorální, protože pozemky takového charakteru se prodávají za cenu řádově 200 až 700 korun," uvedl na zasedání Zastupitelstva města Kolína předseda SBD Petr Krčmář. V petici je navržena částka cca 500 korun za metr čtvereční. Po pravdě jde o nehorázný návrh vzhledem k tomu, že lidé kupovali pozemky celá léta za vyšší cenu, loni za oněch 1.652 korun za metr čtvereční. Pokud tedy cenu snížit, tak maximálně na cenu roku 2013.
 

I pozemky na sídlišti stoupky nad 2 tisíce korun za čtvereční metr.
Foto: Archiv Lepší místo
Autor článku: Michal Černý
loading...
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Kateřina Šafránková se po pěti letech dočkala medaile a obdržela ocenění za rekordKolínským kuželkářům se vstup do nové sezóny nevyvedlPoříčany dostaly nakládačku. Velim konečně zvítězila
Kalendář akcí: Září
Po
 
4
18
25
Út
 
5
19
26
St
 
20
Čt
 
14
28
1
8
Ne
24
 
>> Zobrazit podrobný kalendář akcí
Řádková inzerce
Vzpomínáme (1 inzerátů)
Byty (1 inzerátů)
Nemovitosti (2 inzerátů)
Pronájmy (2 inzerátů)
Prodej (1 inzerátů)
Seznámení (4 inzerátů)
    
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM