Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je úterý, 17. října 2017

Pracovna rabína Federa v ulici Na Hradbách byla zpřístupněna turistům i domorodcům

Novinkou je letos otevřená pracovna rabína Richarda Federa v ulici Na Hradbách, v domě před kolínskou synagogou. Je vybavena dobovým nábytkem, židovskými předměty, dokumenty a fotografiemi ze života rabína Federa (1875-1970). Je zároveň jakousi předzvěstí roku 2015, kdy bude v synagoze uskutečněna velká výstava věnována tomuto významnému rabínu, který v Kolíně dlouhá léta působil.

Pracovna rabína Federa v ulici Na Hradbách byla zpřístupněna turistům i domorodcům
 
Publikováno: 23.6.2014 v 7:00, Aktualizováno: 20.6.2014 v 16:00
Rubrika: Kultura

"V pracovně můžete vidět i cenné dary od Northwood & Pinner Liberal Synagogue Londýn, velké množství knih se židovskou tématikou i židovské předměty z mé soukromé sbírky. Máme i díky manželům Jouzovým skvělou spolupráci s Židovskou obcí v Brně, která nám poskytla množství materiálu o rabínu Federovi, který je právě v Brně pochován," uvedl ředitel městské knihovny v Kolíně Pavel Kárník.

Nejen jeho snem je tyto a další předměty jednou umístit tam kam patří, tedy do rabínského domu v sousedství synagogy, který skrývá i unikátní rituální mikve. "To by byla skutečná chlouba Kolína. A proto mi dovolte malou výzvu: Mnoho z nás je majiteli různých rituálních předmětů, ať již zděděných či získaných darem, které však z různých důvodů nepoužíváme. Pro dlouhodobou expozici v Kolíně bychom je rádi využili. Proto prosím o jejich darování, zapůjčení, případně bychom se pokusili je odkoupit. Jedná se o předměty jako mezuza, mizrach, šábesové dečky, svícny, sáčky na tefilin, talit, kipy, kořenky, ale třeba i svatební šaty se závojem použité při židovské svatbě. Vítány jsou i chanukové svícny, dreidly, šofar, omerové kalendáře, jahrzeitové tabulky, novoročenky, amulety, birkat ha mazon, hagady, sederové talíře a další. Mohou to být i předměty dovezené třeba z Izraele. Další potřebné předměty by se měly vázat ke kolínskému regionu - jedná se o firemní papíry, inzeráty-reklamy či osobní předměty rodáků. Předem velmi děkuji," přednesl svou prosbu Pavel Kárník.

Ještě zmiňme, že pracovnu rabína Federa provozuje městské informační centrum. Jeho pracovníci ji rádi zájemcům otevřou během provozní doby.

Autor článku: Redakce KP
loading...
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Animovaný film o historii KolínaHokejoví kolínští Kozlové dokázali v Táboře porazit vedoucí KohoutySvatohavelské posvícení v kouřimském skanzenuKolín bude mít další podzemní kontejnery
Kalendář akcí: Říjen
Po
 
2
9
30
Út
 
3
St
 
4
 
Čt
 
5
 
 
6
27
 
So
 
 
Ne
1
22
 
>> Zobrazit podrobný kalendář akcí
Řádková inzerce
Vzpomínáme (1 inzerátů)
Byty (1 inzerátů)
Nemovitosti (3 inzerátů)
Pronájmy (2 inzerátů)
Prodej (2 inzerátů)
Koupě (1 inzerátů)
Seznámení (4 inzerátů)
Různé (1 inzerátů)
     
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM