Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je čtvrtek, 24. ledna 2019

Právě začínající rok by mohl patřit k nezapomenutelným

Před týdnem Pres v titulním článku a ve dvoustránkové příloze bilancoval dění v Kolíně v uplynulém roce. Čtení to bylo dlouhé a impozantní, a to přitom šlo jen o hodně stručný výběr. Je otázkou, zda se někdy v historii město měnilo v takové intenzitě jako v posledních měsících...

Právě začínající rok by mohl patřit k nezapomenutelným
Foto: Jan Kubka
 
Publikováno: 14.1.2018 v 6:00, Aktualizováno: 9.1.2018 v 18:00
Rubrika: Zpravodajství

V tomto trendu bude pokračovat i rok právě začínající, s osmičkou na konci letopočtu. Už předem si ale troufneme odhadnout, že v lidské paměti zřejmě zůstane zapsán výrazněji než léta předchozí. Důvod je jednoduchý - rok 2018 bude rokem příslovečného "sklízení plodů poctivé práce". Během něj totiž dojde k dokončení některých dlouhodobých projektů a procesů, jejichž realizace v předchozích měsících a letech výrazně komplikovala každodenní život mnoha obyvatel města.
Názorným příkladem jsou loňské mnoho týdnů trvající práce na rekonstrukcích hned dvou páteřních zálabských ulic (Ovčárecká a Veltrubská) a přilehlého Nového mostu a nadjezdu. Pro značnou část Kolíňáků byly tyto práce a s nimi spojené rozsáhlé uzavírky noční můrou, protože po dlouhé týdny trávili desítky minut denně v nekonečných kolonách, ať už při jízdě do práce do průmyslové zóny a zpět či při téměř jakémkoliv pokusu přejet z jedné strany města do druhé. Výsledek pak z pohledu běžného občana nijak neodpovídal útrapám, kterým byl dlouhodobě vystaven - po dokončení oprav se pro něj vlastně změnilo jen to, že pří průjezdu jmenovanými ulicemi teď auto o trochu méně "drncá"... Touto silně zjednodušující paralelou nijak nesnižujeme důležitost oprav zálabských páteřních komunikací (které svou důkladností posunuly životnost sítí, mostů i komunikací na mnoho let dopředu), jen konstatujeme, že život běžného obyvatele města nijak výrazně nezměnily a vzpomínku na ně má proto spojenou mnohem spíše s komplikacemi, které mu průběh stavby přinesl, než s výsledkem.
Rok 2018 bude jiný v tom, že hned na několika místech Kolína se po dlouhých měsících nejen přestane pracovat, ale že výsledek přinese jasně viditelnou a mnohdy radikální změnu k lepšímu. Platí to především pro přestavbu autobusového nádraží a celého přilehlého okolí, kdy se po mnoho desetiletí jedna z nejostudnějších částí města definitivně promění do důstojné a funkční podoby.
Podobným případem je i Pražská ulice, též s plánovaným dokončením v letošním roce. Naplánovaná kompletní rekonstrukce této třídy, sloužící ve směru od Prahy jako vstup do historického centra, vznikala už pod dohledem nového městského architekta a její podoba by měla naznačit, jak se bude postupně měnit následnými rekonstrukcemi celý střed města. Letos jsou v plánu přestavby Kouřimské, Zlaté a Rubešovy ulice, a přičteme-li další ohlášené úpravy v areálu zámku, bude přeměna centra města do historizující podoby včetně detailů typu nových lamp konečně viditelná už na první pohled.
Po dokončení rekonstrukce Třídvorské ulice včetně stavby nové cyklostezky (a doufejme i vyprojektovaného a slíbeného kruhového objezdu na křižovatce s Tovární) si konečně na dlouho oddychne i Zálabí, protože všechny tři jeho páteřní tepny (a výpadovky), tedy Ovčárecká, Veltrubská a Třídvorská, budou opraveny do stoprocentního stavu, který by v dalších letech neměl vyžadovat nic jiného než běžnou údržbu.
I sídliště si uleví od objížděk a zákazů parkování spojených s rekonstrukcí Masarykovy ulice a tamním obyvatelům se bude lépe dívat na nové moderní kruhové objezdy, které nahradí dosavadní provizorní z betonových prefabrikátů. Začnou sice práce v dalších sídlištních ulicích (Na magistrále, Bachmačská, Míru, aj.), jejich dopad na dopravu či zpoždění autobusů ale bude výrazně nižší než v případě hlavní sídlištní tepny.
Těšíte se na rok 2018? My v redakci ano.

Autor článku: Petr Soukup
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Řádková inzerce
Nemovitosti (1 inzerátů)
Auto-moto (1 inzerátů)
Prodej (1 inzerátů)
Různé (2 inzerátů)
     
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM