Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je úterý, 19. září 2017

Pravoslavná církev v Kolíně slavila Vánoce až v úterý 7. ledna v kostelíku, který nutně potřebuje spousty oprav

Vánoce máme v lednu již dávno za sebou, jedna „Vánoční mše“ se tu ale konala až 7. ledna. V Chrámu svatého Jana Křtitele, který stojí u Nového mostu přes Labe.

Pravoslavná církev v Kolíně slavila Vánoce až v úterý 7. ledna v kostelíku, který nutně potřebuje spousty oprav
 
Publikováno: 14.1.2014 v 8:26
Rubrika: Zpravodajství

Kostelík je užíván pravoslavnou církví, která ho má již od 50. let 20. století pronajatý od římskokatolické církve. Je chráněn jako kulturní památka a jako taková by si skutečně v Kolíně zasloužila větší péči už jen proto, že kostelík vznikl už na rozhraní 13. a 14. století. Nutno dodat, že návštěvnost pravoslavných bohoslužeb v tomto kostelíku se zvýšila zejména s příchodem ruských občanů do Kolína na počátku tohoto století.

Vánoční pravoslavná mše se konala od 9. hodiny ranní.  Účast na mši nebyla největší vzhledem k pracovnímu dni a dopolední hodině. I tak mše proběhla dle pravoslavných způsobů, které se v mnohém liší od Vánoční mše, kterou jsme mohli vidět např. v Chrámu sv. Bartoloměje.

Pravoslavná církevní obec v Kolíně byla založena v roce 1951. Od té doby se v Chrámu sv. Křtitele vystřídalo několik duchovních správců a administrátorů. V současné době je duchovním správcem ThMgr. O. Zoran Drenovac. Ten v Kolíně působí již od roku 2001, pochází ze Srbska, v Čechách žije již 22 let a má tu i rodinu. Mimo něj působil v chrámu jako jáhen Alexandr Chelnokov (ruské národnosti), který byl koncem loňského roku vysvěcen a nyní je zde knězem. Duchovní trojici při letošní Vánoční mši doplňoval jáhen Borislav Rudič, který je srbské národnosti.

Církevní obec pravoslavné církve se v Kolíně utěšeně rozrůstá a při nedělních a svátečních liturgií se shromažďuje čím dál tím více věřících od věřících domácích, přes Ukrajince, kterých je nejvíce, Bulhary, Rusy, Srby i Moldavany.

V souvislosti s historickou památkou Chrámu svatého Jana Křtitele, která je skutečně ve velmi špatném stavu, je zajímavou informací, že Rada města Kolína na svém zasedání dne 6.1.2014 schválila rozpočet města na rok 2014, jehož součástí jsou i položky podporující církve. Např. katolická církev získá v letošním roce 700 tisíc korun a pravoslavná církev získá na opravu střechy Chrámu svatého Jana Křtitele 100 tisíc. korun. O definitivní podobě rozpočtu ale musí ještě rozhodnout zasedání městského zastupitelstva, které se uskuteční 27. ledna. Snad to alespoň částečně pomůže tento kostelík v Kolíně zachránit.

Další fotografie Františka Stráníka najdete na www.stranik.cz/fotopres

Zleva Alexandr Chelnokov, Borislav Rudič a ThMHgr. O. Zoran Drenovac.
Foto: František Stráník
FotogaleriePravoslavná církev v Kolíně slavila Vánoce až v úterý 7. ledna v kostelíku, který nutně potřebuje spousty opravPravoslavná církev v Kolíně slavila Vánoce až v úterý 7. ledna v kostelíku, který nutně potřebuje spousty opravPravoslavná církev v Kolíně slavila Vánoce až v úterý 7. ledna v kostelíku, který nutně potřebuje spousty opravPravoslavná církev v Kolíně slavila Vánoce až v úterý 7. ledna v kostelíku, který nutně potřebuje spousty opravPravoslavná církev v Kolíně slavila Vánoce až v úterý 7. ledna v kostelíku, který nutně potřebuje spousty oprav
Autor článku: František Stráník, autor fotogalerie: Archiv KP
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Fotbalisté FK Kolín doma ani na třetí pokus neuspěliHokejisté Kolína dvakrát prohráli a uzavírají tabulku
Kalendář akcí: Září
Po
 
4
18
25
Út
 
5
19
26
St
 
20
Čt
 
14
28
1
8
Ne
24
 
>> Zobrazit podrobný kalendář akcí
Řádková inzerce
Vzpomínáme (1 inzerátů)
Byty (1 inzerátů)
Nemovitosti (2 inzerátů)
Pronájmy (2 inzerátů)
Prodej (1 inzerátů)
Seznámení (4 inzerátů)
    
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM