Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je pondělí, 24. června 2019

Předvolební běs je letos v Kolíně unikátní hrubostí, překrucováním i osobními útoky

Stejně jako před každými předchozími komunálními volbami i tenktokrát PRES položil na závěr funkčního období několik otázek úřadujícímu starostovi.

Předvolební běs je letos v Kolíně unikátní hrubostí, překrucováním i osobními útoky
Foto: Archiv KP
 
Publikováno: 5.10.2018 v 7:00, Aktualizováno: 4.10.2018 v 19:00
Rubrika: Zpravodajství

Posledních osm let stál v čele města Vít Rakušan, lídr uskupení Změna pro Kolín.

* Za osm let v čele Kolína jste naplnil řadu svých vizí, s nimiž jste před osmi lety do komunální politiky vstupoval. Nezvažoval jste, že "odejdete v nejlepším"?

Zvažoval jsem a zvažuji stále mnoho věcí. Pochybnosti se vynořily především v době předvolebního běsu, který je letos, troufám si říct, unikátní. Svou hrubostí, překrucováním skutečnosti, zaměřením na osobní útoky více než na kolínská témata. Na pochybných webech a dokonce i v médiích celorepublikově známých se objevují dehonestující články, pro jistotu bez uvedení autora, které bezostyšně pomlouvají mě i Změnu pro Kolín. Dobrým příkladem může být nepodepsaný článek, který zveřejnil Týden.cz. Naši kandidáti prý plánují narušit Babišův míting na náměstí. Možná se tam někdo z našich půjde podívat, čím tu ANO chce obluzovat voliče. Ale to je asi tak všechno. Až tenhle rozhovor vyjde, bude už den po akci a už to bude jasné. Přesto si troufnu říci dopředu - na nějakou agresivní reakci z naší strany nevěřím, to už spíš na nějaké najaté provokatéry, kteří to na nás budou chtít hodit. Ale abych se vrátil k otázce, zvažuju leccos. Zvažuju, jestli to mám vůbec zapotřebí. Bez starostenské funkce bych měl život jednodušší. I moje rodina, která doplácí na mé současné pracovní vytížení. Přesto jsem se rozhodl jít do voleb znovu. Protože mi spousta lidí věří, podporuje mě. Protože Kolín opustit nechci, vizí a plánů k dotažení mám ještě dost. Když dostanu důvěru, to nejlepší teprve přijde. A také nechci ustupovat lidem, kteří umějí jen ubližovat a bořit, ne stavět.

* Před čtyřmi lety vyhrála vaše Změna pro Kolín volby drtivou, téměř dvoutřetinovou většinou. Přesto jste zvolili nečekané gesto, totiž koaliční vládnutí. Jednomu ze svých koaličních partnerů, Kolíňákům, jste darovali post místostarosty (v osobě Tomáše Růžičky), druhému, ČSSD, post v městské radě. Berete to z pohledu zpátky jako správné rozhodnutí? Obešla se vaše koaliční spolupráce bez obvyklých třenic? Omezovala vás v něčem?

Koaliční vládnutí je vždy zdravější, nezávisle na výsledku voleb. Je dobré rozšířit zorné pole, vidět realitu z více úhlů. Samovláda zaslepuje a vítězné uskupení se tím izoluje od zbytku světa. Samozřejmě, někdy se rozpory objevily. S Tomášem Růžičkou jsme, po letech spolupráce, trpěli drobnou ponorkovou nemocí, někdy jsme si názory vyměňovali rázněji, ale nikdy to nepřekročilo hranici, kdy by nebyla možná spolupráce. A Karel Molnár? Ten zůstal jediným sociálním demokratem v orgánech města, nikdy své názory nezměnil, odvážně se hádal – a jak byl odměněn? Místo aby místní ČSSD ocenila jeho práci, tak ho nedala na kandidátku. Za kolaboraci se Změnou. To je tak směšné a malicherné, že si za to sociální demokraté zaslouží vypadnout ze zastupitelstva. Což se jim po vyškrtnutí snad jediného autentického sociálního demokrata z kandidátky může dost dobře stát.

* Předvolební atmosféra v Kolíně je tradičně vyhrocená, v internetových diskuzích leckdy až hysterická. Razantně se vůči jak Změně pro Kolín, tak vám osobně, vymezují především ODS a ANO 2011. Je to jen předvolební "pěna dní", která s odchodem od volebních uren odezní, nebo jsou "příkopy" vykopány tak hluboko, že napáchané škody už nepůjde napravit?

S ODS, kterou jsme vystřídali na radnici, jsou vztahy dlouhodobě napjaté. Je to přirozené, i když v jistém smyslu paradoxní – na vrcholné úrovni mám v této straně i přátele. Na lokální úrovni se snažím situaci nevyhrocovat. Komunikuji, neútočím, ale účinně se bráním. Jediné pošťouchnutí z mé strany byla legrace, kterou jsem si udělal z jejich hesel. Přiznávám. Jenže ona byla tak... jak to říct mírně... legrační, že se to nedalo vydržet. Jinak si ale jen vyměňujeme názory. Někdy ostřeji, nicméně nemám pocit, že bychom došli do bodu, odkud už není návratu. Zato s ANO je to jiné. Vneslo do letošní kampaně agresi, označování oponentů či novinářů jako "póvl" a zatáhlo do komunální kampaně celostátní témata, celostátní nepřátelství. Podle mě to celé vyjadřuje jedno – nejsou si sami sebou jistí. Jsou nervózní. Vždyť do voleb je vede člověk, který ani není z Kolína.

* Na hodnocení osmi let vašeho působení na radnici by nestačil nejen jeden, ale několik velkých rozhovorů. Vždyť jen předvolební noviny Změny pro Kolín mají 32 stran, na nichž je z vašeho pohledu podrobně popsáno jak počínání Změny při řízení Kolína, tak plány na další volební období. Zkusme to zestručnit. Kdybyste měl jmenovat tři věci, na něž jste za své dosavadní působení na radnici nejpyšnější, které by to byly?

Otázky tohoto typu jsou nejtěžší. Tři věci... Tak to zkusím. Výrazné oddlužení Kolína, rekonstrukce autobusového nádraží, před úplným zchátráním zachráněná Vodárna. Ale chce se mi dodat školy, školky, systém otevřené a komunikující radnice... Dobře, už končím.

* Každý z dosavadních kolínských starostů má za sebou stavby či počiny, které jsou s jejich érou i po letech v "kolektivní paměti města" automaticky spojovány. Starostka Majerová vznik průmyslové zóny u Ovčár, starosta Buřič lávku přes Labe a předláždění náměstí, na vás se jistě jednou bude vzpomínat v souvislosti s vodárnou, autobusovým nádražím či zpřístupněním chrámových parkánů. Čím dalším budete chtít tuto "sbírku" rozšířit, pokud obhájíte starostovský mandát?

Chtěl bych být u dokončení rekonstrukce okolí chrámu svatého Bartoloměje. Chci být u kompletní opravy kolínského zámku a stát na počátku budování nové, jedinečné a architektonicky hodnotné knihovny v zámeckém prostoru. Chci vidět už příští rok růst novou sportovní halu v Borkách, vedle tenisových kurtů. Těším se na proměnu Komenského parku, která bude realizována během dvou let. Nemůžu se dočkat, až se Jiráskovo náměstí na Zálabí, které je teď náměstím jen podle názvu, promění v nový útulný městský prostor. Chci vidět nové turistické přístaviště na Labi... Kdybychom po volbách z radnice museli odejít, tak našim nástupcům závidím výchozí pozici. Hospodaření je pod kontrolou a investice jsou připravené minimálně na šest let dopředu.

* Jste viditelnou ikonou v čele Kolína. Kdo je ale vaší pravou a levou rukou? Bez koho byste se jako starosta neobešel?

Jestli jsem měl někdy v životě štěstí či zdravý instinkt, tak to bylo při výběrů lidí do týmu Změny. Po osmi letech jsme se nerozpadli, nikdo nikam nepřeběhl. Naopak přišli lidé k nám. Umíme se hádat, ale i spolupracovat, dělit si práci. Myslím, že je to i vidět na kampani, neodedře to jeden či dva lidé, odpracují si to všichni. Ale nejbližším spolupracovníkem, parťákem, kamarádem, za ty čtyři roky mnohdy i rádcem, nápovědou a brzdou mých cholerických výbuchů, je Michael Kašpar. My se vzájemně moc nechválíme, spíš si ze sebe děláme srandu, ale dnes udělám výjimku. To, jak rychle ovládl tuhle těžkou práci, jak je pracovitý a soustředěný na výsledek, je neuvěřitelné. A k tomu všemu je vtipný, zábavný a týmový. Ale už končím, bylo by s ním k nevydržení. No a druhou pomyslnou rukou je paní tajemnice Soukupová. Zkušená úřednice, žena, systematik, klidná síla, na rozdíl ode mě se smyslem pro úřední detaily. Tím, jak pevně vede úřad, nám dává obrovský prostor k tomu, abychom se věnovali městu jako takovému, čisté samosprávě. A tím, o koho se opírám, když zrovna padám, je skvělý městský právník Tomáš Kasal.

* Před osmi lety jste začínal jako ryze komunální politik, postupně jste se ale propracoval do první ligy české politiky. Úspěl jste v krajských i parlamentních volbách, jste místopředsedou celostátně působící strany. Jaroslav Kubera je v Teplicích výrazným a úspěšným starostou (respektive primátorem) už pět volebních období a kandiduje pošesté. Láká něco podobného i vás nebo svou kolínskou kariéru plánujete vždy jen na nejbližší volební období?

Nejdřív jen krátce k Jardovi Kuberovi – my se v mnoha věcech lišíme, ale přesto se vzájemně respektujeme a máme se rádi. „Každý město může jenom těžit z toho, že je jeho hlava vidět,“ řekl mi při posledním setkání. „Tak to lidem doma vzkaž...“ On je neskutečně zajímavý člověk, silný a nezpochybnitelný tahoun svého města. To je samozřejmě inspirativní. Na druhé straně, mám pocit, že po určité době by měl člověk zhodnotit, zda má městu stále co dát, zda by neměl uvolnit místo někomu dalšímu. Někomu s novým pohledem, s jiným stylem práce. Alespoň já takhle uvažuji. A po dalším volebním období to udělám. Ale teď bych chtěl v rozdělané práci ještě pokračovat.

Autor článku: Petr Soukup
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Řádková inzerce
Nemovitosti (1 inzerátů)
Auto-moto (1 inzerátů)
Prodej (1 inzerátů)
Různé (2 inzerátů)
      
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM