Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je pondělí, 17. června 2019

Přeměna kolínského vodojemu na rozhlednu začala, dokončena má být v květnu 2015

Rekonstrukci vodárenské věže na Pražském předměstí v Kolíně pro cestovní ruch provede kolínská firma Building Agency s.r.o. Karla Špecingera. Soutěž vyhrála s nejnižší navrženou cenou 7,744 milionu korun bez daně z přidané hodnoty. Smlouva s městem již byla podepsána.

Přeměna kolínského vodojemu na rozhlednu začala, dokončena má být v květnu 2015
Kolínský vodojem na Pražském předměstí.Foto: Archiv Máme rádi Kolín
 
Publikováno: 3.12.2014 v 6:00, Aktualizováno: 2.12.2014 v 8:00
Rubrika: Zpravodajství

"V současné době je předáno staveniště zhotoviteli stavby a práce by měly začít 29. listopadu," konstatovala minulý týden mluvčí kolínské radnice Jiřina Holubová. Podle pravidel Regionální operačního programu, odkud dotace přišla, by mělo do konce roku 2015 vše být hotové. Město ale chce, aby byly práce ukončeny a dílo předáno už 29. května 2015.

"Výsledkem realizace bude architektonicky zajímavý objekt, kde bude možné získat historické a technické informace o samotné stavbě věže doplněné exponáty. Vznikne bezbariérový přístup na první ochoz. Bude zde umístěna stálá expozice na téma Technické památky - industriální architektura v Kolíně. V horní části průchozího tubusu vodní nádrže by mohly být umístěny 3D modely vybraných staveb Kolína. V horním podlaží bude vyhlídka a další informace o městě a jeho okolí s odkazy na zajímavé cíle. Partnery projektu budou Regionální muzeum Kolín, Městské informační centrum, Střední škola stavební Kolín, Základní umělecká škola Kolín a další. Kavárna a podobná zařízení komerčního typu se minimálně v prvních letech v objektu neplánují (nebylo by to v souladu s podmínkami poskytovatele dotace). To by bylo možné v pozdějších letech," uvedla Jiřina Holubová. Úpravami má projít i okolí věže. Mají přibýt nové lavičky i stojany pro kola.

Jak se dočteme na cestyapamatky.cz, věžový vodojem vysoký 45 metrů, jehož nádrž měla objem 450 krychlových metrů, byl postaven v roce 1928 podle projektu Jana Vladimíra Hráského a architekta Františka Jandy. V roce 2007 stavbu odkoupilo město a začalo připravovat jeho opravu spolu s revitalizací celého okolí. Vodojem je kvalitní technickou a architektonickou památkou, která reprezentuje skupinu podobných typů staveb, a cenným dokladem architektury celé 1. poloviny 20. století. Městský vodojem v Kolíně byl 28. října 2010 prohlášen Ministerstvem kultury nemovitou kulturní památkou.

Autor článku: Michal Černý
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Řádková inzerce
Nemovitosti (1 inzerátů)
Auto-moto (1 inzerátů)
Prodej (1 inzerátů)
Různé (2 inzerátů)
      
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM