Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je pondělí, 18. února 2019

Přestavba haly vlakového nádraží by měla začít v březnu

Státní organizace Správa železniční dopravní cesty pečuje od minulého roku o česká vlaková nádraží včetně toho kolínského, které již delší dobu čeká na přestavbu. Ta by mohla být podle našich informací zahájena již v březnu a potrvá zhruba 8 měsíců, odhadem tedy do konce roku.

Přestavba haly vlakového nádraží by měla začít v březnu
Foto: Kateřina Soukupová
 
Publikováno: 11.2.2018 v 6:00, Aktualizováno: 7.2.2018 v 12:00
Rubrika: Zpravodajství

Rekonstrukce staniční budovy kolínského nádraží a jejího okolí se tak či onak dotkne několika tisíců cestujících, kteří každý den nádražím procházejí. Ti se mohou těšit, že interiér nádraží se změní v souladu se současnými trendy a nabídne lidem větší komfort. O detailech přestavby jsme se bavili s tiskovým mluvčím Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) Markem Illiašem.
 
* Lze plánovanou rozsáhlou rekonstrukci Staniční budovy provést za provozu? Budou během stavby fungovat pokladny či restaurace?
Samotná přestavba bude probíhat za provozu. Pokladny budou k dispozici po celou dobu výstavby, při přestavbě zázemí pro dopravce v první etapě je plánováno náhradní umístění pokladen, restaurace by měla fungovat za omezeného provozu též.
 
* Která firma byla pro rekonstrukci vybrána a kdo je autorem projektu?
Autorem projektové dokumentace je společnost Sagasta, zhotovitel bude znám po ukončení výběrového řízení. V tuto chvíli probíhá kompletace projektové dokumentace.
 
* Mluví se o tom, že se vrátí původní vzhled budovy v čistých bílých liniích a dojde k odstranění dodatečných nevhodných úprav. Které z úprav budou odstraněny?
Odstraněno a nahrazeno bude například nevhodné zazdění skleněnými tvárnicemi ve druhém nadzemním podlaží v hlavní hale tak, aby se vrátil původní vzhled budovy. Dále dojde k demolici přístavků skladu a garáže u budovy České pošty.
 
* Vrátí se na střechu staniční budovy velké hodiny či se tam objeví jiný dominantní prvek, jako třeba nápis "Kolín"?
Na střeše bude umístěno logo Správy železniční dopravní cesty.
 
* Prý bude vnitřní ochoz nádražní haly využit pro kavárnu. Jak velký prostor na ochoze vznikne? Vejde se tam i něco jiného než kavárna? Budou mít hosté kavárny z ochozu výhled před nádraží?
Nový prostor ve druhém nadzemním podlaží bude mít plochu cca 71 čtverečných metrů a bude sloužit buď jako zázemí např. pro kavárnu, případně jako čekárna. Výhled bude jak do prostoru přednádraží, tak do prostoru hlavní haly.
 
* Jak moc se interiér nádražní haly přeskupí? Zůstanou na stejném místě pokladny, restaurace, bufet či prodejny novin a potravin?
Interiér projde kompletní rekonstrukcí, na svém místě zůstanou pouze vnitrostátní pokladny, které budou rozšířeny i pro další dopravce, veřejné WC, restaurace a pekárna.
 
* Dojde ke změně funkce některých provozů? Neobjeví se na nádraží některé nové služby, jako třeba holičství, které zde kdysi bývalo?
Všechny nově vzniklé komerční jednotky budou nabídnuty v rámci výběrového řízení k obsazení. Přesné spektrum obsazení není proto v tuto chvíli známé a bude záviset na projeveném zájmu o pronájem.

Autor článku: Vladimír Sládek
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Řádková inzerce
Nemovitosti (1 inzerátů)
Auto-moto (1 inzerátů)
Prodej (1 inzerátů)
Různé (2 inzerátů)
      
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM