Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je čtvrtek, 21. září 2017

Pro Změnu jsem v podstatě nevyhovující, tvrdí kandidát na starostu ANO 2011 v Kolíně

Po komunálních volbách jsem se setkal s kandidátem na kolínského starostu hnutí ANO 2011 Janem Horou. Mimo jiné jsme hovořili o výsledcích koaličního jednání s vítězem voleb, Změnou pro Kolín.

Pro Změnu jsem v podstatě nevyhovující, tvrdí kandidát na starostu ANO 2011 v Kolíně
 
Publikováno: 22.10.2014 v 6:00, Aktualizováno: 21.10.2014 v 10:00
Rubrika: Zpravodajství

Slyšel jsem už z několikerých úst, že se máte postu zastupitele vzdát ve prospěch Františka Martínka. Ten byl sice jedničkou kandidátky ANO 2011, ale vy jako dvojka jste byl pomyslným lídrem a kandidátem na starostu. Co je na tom pravdy?

Mně to připadá jako hloupý politický vtip. Jednak bych v žádném případě neodstoupil. Protože dostat tisíc preferenčních hlasů a odstoupit z kandidátky... to bych asi už musel chodit kanály.

Počkejte, před čtyřmi lety, když jste kandidoval za TOP 09, jste přepustil své místo pozdějšímu místostarostovi Janu Pospíšilovi. Proč by ne teď?

Ano, v roce 2010 jsem výrazným způsobem pomohl TOP 09, která by se jinak nedostala do zastupitelstva. Tehdy mě zákulisní hry a dohody odsunuly z první příčky v rámci TOP 09. Reakce voličů po volbách před čtyřmi lety byla pro mě nepříznivá. Já jsem dostal od nich mandát a já jsem si jej neobhájil. V podstatě se za mnou tato situace jako černá nit celé volební období táhla. Trápilo mě to a dodnes jsem se z toho nevzpamatoval. Dnes už stejné selhání nechci opakovat.

Někdo vám to selhání připomínal?

Samozřejmě. Mě volí určitá skupina lidí, to není náhodný hlas, ta chce, abych hájil svůj mandát. Já jsem svým způsobem své voliče podvedl. Nyní nastala v podstatě stejná situace. Podobně jako před čtyřmi lety jsem preferenčními hlasy pomohl TOPce, dnes včetně pana Volšanského ANO 2011. Ačkoliv to nemám spočítané, beze mě by se ANO do zastupitelstva nedostalo. Opakuji, že se mandátu nevzdám, kdyby mě o to někdo žádal. Já jsem byl pomyslným lídrem a jako takový vnitřně odpovídám za výsledek. Pokud nějaké chyby byly, je to možné, ale já jsem získal nejvíce hlasů pro ANO 2011 a tedy vítěz v rámci jeho kandidátky. Nevím, proč bych odstupoval. Nejsem vychytralý, před čtyřmi lety jsem byl ještě nerozkoukaný nováček. Dnes už nechci znevěrohodnotit volby.

Řekl bych, že jste měli vyšší ambice než skončit čtvrtí za KSČM. Co vy si myslíte?

Ano, někdo si může říkat, že získat přes 6 tisíc hlasů je málo. Ale v takové konstelaci, v jaké jsme se nacházeli, to byl nadlidský výkon. Vezměte si, že Změna pro Kolín, Kolíňáci a TOP 09 měly k dispozici městský zpravodaj, kde před volbami využívaly více prostoru, než kdokoliv jiný. Ostatní strany a hnutí měly prostor nulový. My - ANO 2011 - jsme vznikli nedávno a neměli jsme za sebou žádnou historii. Na radnici jsem v uplynulém volebním období jako člen městské rady pravidelně a poctivě docházel, takže vím, jaké je zákulisí. Vím, že největší podíl práce odvedl Jan Pospíšil. Vůči němu volby dopadly nespravedlivě.

Proč jste vlastně před čtyřmi lety kandidoval za TOP 09 a letos za ANO 2011?

TOPka mě do těchto voleb nenominovala, kromě jednoho ťuknutí v září se mnou TOPka nekomunikovala. Nestála o mě. A vlastně - po zkušenostech z komunální politiky - se mi k ní už ani nechtělo. Zatímco ANO mě oslovilo a přesvědčilo.

Čím?

Pohybujeme se v osobní rovině. Z mé strany to není otázka spekulace nebo, jak se píše, že Hora využil lepší nabídky, že bude mít kvalitnější pozici. Je to přes pana Pavlíčka (manžel Jarmily Pavlíčkové, vedoucí TS Srdíčko Kolín), jenž se angažuje v kolínské ANO 2011. A tak do mě s Fandou Martínkem hučeli, až jsem tomu hučení podlehl. Mně jsou krajně nepříjemné řeči a veškeré spekulace o mě. To co já se o sobě dočítám, jako že budu mít v ANO výhodnější pozici atd., to je pouze matení voličů. Vždyť Změna, Kolíňáci a ANO jsou sdružení. ANO je hnutí a není stranické. Na kolínské kandidátce byli jenom tři členové hnutí.

Včera jste spolu s ANO 2011 měl koaliční jednání s vítězem voleb - Změnou pro Kolín. Jaký je výsledek?

Nedohodli jsme se, ANO asi půjde do opozice. Možná to má jistou souvislost s těmi řečmi o přepuštění mandátu. Vycítil jsem, že pro Změnu jsem v podstatě nevyhovující. Možná kdyby mě nahradil Martínek, tak by ANO bylo v radě. Pokud by někdo takovou hru hrál, tak ani nechci domýšlet, kdo by takovou kombinaci mohl vymyslet, to by byl vrchol. Pokud ale mají někoho lepšího do rady, tak je to v pořádku. Zejména mě zarazilo, že Změna proklamuje, jak je Kolín zadlužený a nejsou na nic peníze, a my přitom přišli s jasnou nabídkou, že Kolínu pomůžeme. Ovšem o naši nabídku zájem nebyl. Změna nemá přístup k dotacím na kraji, kde vládne ČSSD, a teď si uzavírá cestu k státu a jeho pokladně. Vše se ale může ještě změnit, jednání pokračují (pozn. red.: Následující den bylo ale rozhodnuto. ANO 2011 v radě města mít zástupce nebude).

Mrzí vás to?

Chci zdůraznit. ANO se nikam necpe, Hora se také nikam necpe. Řekli jsme si, že přijmout opozici je pro nás lepší varianta, než vstoupit do koalice. Budeme mít určitou svobodu a musíme vzít v úvahu, že při našem volebním výsledku by byl náš hlas v koalici pouze poradní.

Možná se zdáte být pro některé politiky moc ambiciózní. Co říkáte vy?

Podívejte se. Mně je 61 let, všechno v životě mám naposledy, hraju poslední třetinu života. Dostal jsem od ANO nabídku stát se starostou města. Takovou nabídku už v životě nedostanu, s největší pravděpodobností.

Říkal jste mi, že jste byl nemilovaný člen koalice. Proč?

Je pravda, že se o mě říkalo, že Hora je nejslabší článek, Hora je neřízená střela, Hora mění názor... Nicméně je pravda, že jsem dal slib, že koalici nerozbiju, a tento slib jsem až do konce, občas se skřípěním zubů, dodržel.

Co jste říkal slovům o vás v předvolebním časopisu Změny pro Kolín?

Opakuji, je mi 61 let, za sebou táhnu nekonečné vlaky, které vezou mé hříchy, prohřešky, poklesky, zaškobrtnutí a trápení, deset lokomotiv by je neutáhlo. Mrzí mě, co v tom časopisu zaznělo. To není pravda. Ty větičky mě zabolely.

Chtěl byste se stát skutečně starostou, kdyby ANO volby vyhrálo?

Samozřejmě. Byl jsem připraven. Ale byl jsem také připraven vzít post místostarosty nebo "jen" radního. Stejně jako jsme stoprocentně připraven být opozičním zastupitelem. Jeden kamarád mi řekl, že je lépe být břitkou opozicí než vazalem koalice. Tak uvidíme.

 


 

Autor článku: Michal Černý
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Hokejisté Kolína dvakrát prohráli a uzavírají tabulkuPoříčany dostaly nakládačku. Velim konečně zvítězila
Kalendář akcí: Září
Po
 
4
18
25
Út
 
5
19
26
St
 
20
Čt
 
14
28
1
8
Ne
24
 
>> Zobrazit podrobný kalendář akcí
Řádková inzerce
Vzpomínáme (1 inzerátů)
Byty (1 inzerátů)
Nemovitosti (2 inzerátů)
Pronájmy (2 inzerátů)
Prodej (1 inzerátů)
Seznámení (4 inzerátů)
    
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM