Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je středa, 17. července 2019

Probošt Libor Bulín odchází z Kolína do Staré Boleslavi, přečtěte si rozhovor s ním

Libor Bulín během 30 let své kněžské dráhy působil krátce v Karlových Varech a Hostovicích, poté v Berouně. Kolín, kde strávil 15 let, byl jeho zatím nejdelším působištěm. Znají ho nejen farníci. Promlouval ke Kolíňákům i při rozsvěcení vánočního stromu či při zahájení lidového festivalu Česká bašta. Nyní, v červnu odchází na nejstarší české poutní místo - do Staré Boleslavi. Jeho odchod byl očekávaný.

Probošt Libor Bulín odchází z Kolína do Staré Boleslavi, přečtěte si rozhovor s ním
Páter Bulín se rozloučil s Kolínem v neděle 26. června v chrámu sv. Bartoloměje.Foto: Jiří Červín
 
Publikováno: 29.6.2016 v 7:00, Aktualizováno: 28.6.2016 v 11:00
Rubrika: Zpravodajství

Již roku 2006, byl ustanoven kanovníkem Kolegiátní kapituly sv. Kosmy a Damiána ve Staré Boleslavi, od roku 2012 dokonce jejím proboštem. Stal se tedy jedním z těch, kteří mají poslání pečovat o svatováclavský kult, náročnou obnovu zanedbaných areálu kostelů sv. Václava a sv. Klementa ve Staré Boleslavi a spolupodílet se zde na organizaci každoroční Národní svatováclavské pouti. Minulý rok spolu kardinálem Dominikem Dukou a starostou Staré Boleslavi podepsal memorandum o spolupráci při rozvoji Staré Boleslavi jako Centra národní paměti. Obnova starobosleslavských památek včetně baziliky Nanebevzetí Panny Marie si podle odhadu Libora Bulína vyžádá tři čtvrtě miliardy korun. První grant by mohl být přidělen již letos.

Náš rozhovor s Liborem Bulínem jsme však nasměrovali spíše na Kolínsko.

Probošt Libor Bulín odchází z Kolína do Staré Boleslavi, přečtěte si rozhovor s ním
Kolínský farář Libor Bulín (vlevo) na Národní svatováclavské pouti ve Staré Boleslavi roku 2014. Snímek ho zachycuje s nejvýznamnější svatováclavskou relikvií - lebkou svatého Václava.
Foto: Zdeněk Běhal

Nastupoval jste do Kolína s tím, že chrám sv. Bartoloměje vrátíte do obecného povědomí jako významnou památku. Každý dnes ví, že je chrám největší místní kulturní památkou. Jste s tím spokojen?

Když jsem nastupoval, byl chrám v podstatě nepřístupný. Dnes je opravený, propagovaný a každý ho může navštívit. Cestovní kanceláře ho však dosud do svého pravidelného programu nezahrnují. Pět až deset autobusových zájezdů denně tu nemáme. Na tom, aby ožila parléřovská cesta Praha-Kolín-Kutná Hora, ještě musíme pracovat. Máme zažádáno o grant a pokud to vyjde, stane se i okolí chrámu sv. Bartoloměje pro turisty atraktivním.

V jakém stavu farnost a vikariát (území, která se z větší části kryje s okresem Kolín) opouštíte?

Doufám, že v nadějném. V Kolíně je přebudovaná fara v Brandlově ulici, vzniklo zde komunitní centrum. Moji nástupci by tomu měli vdechnout ducha a život. Ve farnosti je celkem 29 kostelů. Doporučím nástupcům, aby zvážili, kde bohoslužby mít, kde omezit a kde kostely uzavřít.

Za dobu mého působení v Kolíně došlo k určité centralizaci. Investovali jsme do pěti farností (Kolín, Český Brod, Pečky, Uhlířské Janovice a Kostelec nad Černými lesy ). Na většině těchto míst byly opraveny fary a vznikla komunitní centra. Neznamená to, že by se ve filiálních kostelech nic nedělo, aktivitu však kumulujeme do těchto míst. Cílem je mít silná farní společenství.

Udržování a oprava všech kostelů jsou nadlidskou záležitostí a pokud si je obce samy nevezmou za své, budou pustnout.

Mohou si obce některé kostely od církve koupit a samy provozovat?

Prvním takovým příkladem se možná stane Ratboř. Kostely samozřejmě neprodáváme, obce je mohou od nás získat zdarma.

Vašimi nástupci v kolínské  farnosti prý budou cizinci. Lze očekávat bohoslužby s překladem či v angličtině?

Moji nástupci jsou z misijního řádu Verbistů, Jan Halama ze Slovenska a Georges Makonzo Mondo z Konga. Později k nim přibude ještě třetí. Tento řád je mezinárodní, veřejnost se v kostele bude setkávat s knězi různých národností a různé barvy pleti, mluvit však budou česky.

Předloni byly na zvonici chrámu sv. Bartoloměje vytaženy nově ulité zvony Sv. Florian, sv. Prokop a sv. Jan Křtitel. Kdy je uslyšíme zvonit?

Zkompletovány budou letos, lidé se dočkají. Jeden ze starých zvonů spuštěných ze zvonice by měl přijít do Zibohlav, kde by mohly být v dohledné době na věž umístěny i hodiny.

 

FotogalerieProbošt Libor Bulín odchází z Kolína do Staré Boleslavi, přečtěte si rozhovor s nímProbošt Libor Bulín odchází z Kolína do Staré Boleslavi, přečtěte si rozhovor s nímProbošt Libor Bulín odchází z Kolína do Staré Boleslavi, přečtěte si rozhovor s nímProbošt Libor Bulín odchází z Kolína do Staré Boleslavi, přečtěte si rozhovor s ním
Autor článku: Vladimír Sládek, autor fotogalerie: Jiří Červín
Nepřehlédněte...
Řádková inzerce
Nemovitosti (1 inzerátů)
Auto-moto (1 inzerátů)
Prodej (1 inzerátů)
Různé (2 inzerátů)
     
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM