Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je pondělí, 17. června 2019

Proč někteří lidé v Kolíně chodí bosí

Lidé chodí kolínskými ulicemi bosí. Není jich mnoho, okolo deseti, ale jejich řady se rozrůstají.

Proč někteří lidé v Kolíně chodí bosí
Foto: Vladimír Sládek
 
Publikováno: 3.10.2017 v 6:00, Aktualizováno: 2.10.2017 v 19:00
Rubrika: Zpravodajství

Prvních bosochodců si bylo možné všimnout před dvěma, třemi lety, trend ale nalézá další příznivce. Někteří se tak cítí víc propojení se Zemí, chtějí být zdraví či prostě jít s dobou. Nejznámější propagátorkou bosé chůze v Kolíně je Veronika Žatečková.
 
* Jak jste se dostala k bosé chůzi?
K bosé chůzi mě přivedl před dvěma a půl lety můj čtyřletý syn. Nechtěla jsem se smířit s tím, že má v tak mladém věku na problém s nohama předepsané ortopedické pomůcky a začala jsem hledat alternativy, jak jeho nožkám pomoci. Jemu bosá chůze neskutečně pomohla, projevil se efekt radosti, energie, ale i šikovnosti. Zouvali jsme se na hřišti a časem se k nám začaly přidávat další maminky s dětmi, později i tatínkové.
 
* Jsou zájemci o bosou chůzi v Kolíně nějak organizovaní?
Založila jsem na Facebooku skupinu (BF příznivci z Kolína) a postupně jsme se začali scházet. Snažím se každý měsíc uspořádat nějakou akci. Někdy je to seminář s fyzioterapeutkou, jindy si společně vyrobíme tenké sandály či absolvujeme workshop zaměřený na správnou chůzi. Scházíme se ve sportovním centru Trojka, rodinných centrech v Kolíně a Kutné Hoře či venku. Připojila jsem se též k celostátnímu spolku "Bosá turistika", měli jsme v Kolíně zkoušku chození po skle či hřebících a vedlo to v říjnu 2016 až ke vzniku kolínské Bosé stezky, která patří k nejdelším v republice.
 
* Byla Bosá stezka zlomovým okamžikem v propagaci bosé chůze v Kolíně?
Pro Bosou stezku se nadchl místostarosta pan Kašpar a snad proto byla i rychle zrealizovaná a měla velkou publicitu. V červnu 2017, když jsem pořádala Bosý den na Bosé stezce se stánky a doprovodným programem, přišlo okolo 400 lidí. Byl to opravdu velký úspěch. Dvakrát jsem měla možnost propagovat bosou chůzi i v rámci Otevřené ulice. Dva měsíce poté byla v Kolíně otevřena i první specializovaná prodejna bosých bot - Barefoot botky a já po mateřské nastoupila na místo prodavačky. 
 
* Proč se lidé bojí zout?
Bojí se tří věcí. Že se říznou, chytnou nějakou nemoc nebo že do něčeho ošklivého šlápnou. Takový strach ale není na místě, protože bosochodci jsou obezřetnější a vnímavější k okolí. Řada lidí se jen stydí, protože je to nezvyk. Mým cílem je dát lidem prostor, aby se nezouvali jen na zahrádce, ale vyšli do ulic anebo do parku, do lesa a objevili radost z bosé chůze.
 
* Co plánujete pro nejbližší dobu?
Přes zimu budu dál pořádat různé semináře. Až se oteplí, plánuji hromadné výlety s bosými výletníky do Borků, Polepským údolím či kolem Pekla. Bylo by dobré udělat si i výlet v Kolíně na ostrov a zvyknout si na povrchy, které nám příroda ale i město nabízí. Není to pro nohy nuda, jak si mnozí myslí, střídají se asfalt, zámková dlažba, rastrové pruhy pro slepce, spáry, kanály a na to vše lidské tělo reaguje. Každá bosá procházka vám přináší další rozměr, chodcům se výrazně zbystří smysly a vnímání povrchů. Samozřejmě uznávám, že hodinová procházka lesem vás nabije mnohem více.
 
* Jakou máte zpětnou vazbu?
Cítím zadostiučinění, když vidím, že se lidem tvoří klenba, lepší postavení palce a mizí zdravotní problémy související s celkovým držením těla. Lidé se po bosé procházce usmívají. Těším se, že příští rok potkám na dětském hřišti u nemocnice víc jak polovinu dětí zutých.

Autor článku: Vladimír Sládek
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Řádková inzerce
Nemovitosti (1 inzerátů)
Auto-moto (1 inzerátů)
Prodej (1 inzerátů)
Různé (2 inzerátů)
      
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM