Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je sobota, 21. října 2017

Prodej městských pozemků před kolínskou nemocnicí poslali zastupitelé orgánům činným v trestním řízení

Minulé pondělí jednali letos už potřetí kolínští zastupitelé. Pro publikum byl asi nejdůležitějším bodem ten s číslem 9 - návrh pověřit vedení města k předání podnětů orgánům činným v trestním řízení. Šlo vlastně o dva projekty, které vycházely ze závěrů kontrolního výboru.

Prodej městských pozemků před kolínskou nemocnicí poslali zastupitelé orgánům činným v trestním řízení
 
Publikováno: 27.5.2014 v 1:00, Aktualizováno: 23.5.2014 v 17:00
Rubrika: Zpravodajství

První návrh, jak už jsme dříve zmiňovali, se týkal vyřazených pohledávek za nájemné v městských bytech z evidence za 6,5 milionu korun, jež pocházejí z let 2006 až 2010. Ty musely po čase zastupitelé odepsat, aniž by právníci radnice měli možnost pokusit se dluhy vynutit. Lhůta vymahatelnosti totiž uplynula před nástupem současného vedení města. Kontrolní výbor Zastupitelstva města Kolína pod vedením Martina Škorpíka tehdy kromě důvodů určil i osobu (nevymožené dluhy), která na tom nese vinu. Odpověď se zdála být před půlrokem jasná. Podle kontrolorů totiž nebylo zřejmé, kdo byl pověřen vymáháním nájemného. Tehdejší vedoucí Odboru správy bytových a nebytových prostor (OSBN) Městského úřadu Kolín Kamil Špinka, který odbor v předmětné době řídil, prý špatně plnil své povinnosti a ještě hůř úkoloval podřízené. Nesnažil se věc řešit, neinformoval radní (kteří se možná o dluhy ani nezajímali nebo jim byly zapřeny - pozn. red.). Neexistují žádné záznamy o Špinkově snaze něco s finančním závazky udělat, tvrdil Škorpíkův tým.

Dnes už odpověď nevypadá tak jasně. Kontrolní výbor se před týdnem sice shodl a veřejně prohlásil, že mohlo jít o trestný čin, ale zda je hlavním viníkem Kamil Špinka, to už tak jisté není. V diskuzi vadilo místostarostovi Tomáši Růžičkovi, zastupiteli Petru Královi a následně i dalším, že za viníka je adresně vypíchnut pouze bývalý šéf OSBN. Starosta Vít Rakušan se přidal s tím, že označení viníka či viníků by mělo vzejít od orgánů trestního řízení. Návrh byl nakonec stažen z programu a Tomáš Růžička se nabídl kontrolnímu výboru, že mu pomůže s jeho vyprecizováním.

Kamil Špinka se vždy nařčení bránil, že "v rámci svých pracovních povinností při vymáhání nájemného postupoval v souladu se všemi předpisy a usneseními schválených radou města. Tyto předpisy a usnesení jsou k dispozici na městě. Konstatování obsažená v závěrech kontrolního výboru nevystihují schválený způsob vymáhání pohledávek na odboru a spolupráci mezi odbory. Nad svým konáním v této oblasti ve funkci vedoucího odboru a schváleného organizačního systému radou města podle mého názoru bylo vždy postupováno ve prospěch města a v žádném případě nedošlo k poškození".

19. května se řešil též prodej městských pozemků naproti nemocnici v Žižkově ulici soukromé firmě. Kontrolní výbor zkoumal, zda operace, k níž došlo ke konci předešlého volebního období v roce 2010, finančně město nepoškodila. Konstatoval, že kvalitní pozemky město prodalo za méně než poloviční cenu, jíž určil znalecký posudek. Kontroloři například upozornili na to, že se rady města a zastupitelstva nedostal žádný posudek týkající se ceny pozemků. Bylo to nestandardní a tedy i podezřelé, tvrdil kontrolní výbor. Rovněž konstatoval, že prodejní cena jedněch z nejlepších pozemků na stavbu bytových domů je neobvykle nízká a že prodej má řadu nesrovnalostí. Kontrolní výbor se tehdy usnesl i na tom, že Rada města Kolína pod vedením minulého starosty Jiřího Buřiče v případě tohoto prodeje nespravovala majetek města s péčí řádného hospodáře.

Uplynulé pondělí starosta Rakušan připomněl, že celá věc se nezdála dnes již zesnulé zastupitelce Evě Kopáčkové, která věc postoupila zastupitelstvu a to ji nechalo prověřit kontrolním výborem. Výbor ústy Martina Škorpíka znovu pronesl, že cena pozemků byla podle znaleckých posudků dvojnásobná a mohlo tedy dojít k trestnému činu. Do diskuze k tomuto bodu se nikdo nepřihlásil, bylo nezvyklé, dlouhé ticho. V následujícím hlasování zmáčklo 19 zastupitelů hlasovací tlačítko, kterým věc předali orgánům činným v trestním řízení. Pět dalších se hlasováni zdrželo a jeden nehlasoval vůbec.
 

Autor článku: Vladimír Sládek
loading...
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Velim a Český Brod B se v I. A třídě posunuly v tabulce výšeStolní tenisté Kolína se stále vezou na vítězné vlně
Kalendář akcí: Říjen
Po
 
2
9
30
Út
 
3
St
 
4
 
Čt
 
5
 
 
6
27
 
So
 
 
Ne
1
22
 
>> Zobrazit podrobný kalendář akcí
Řádková inzerce
Vzpomínáme (1 inzerátů)
Byty (1 inzerátů)
Nemovitosti (3 inzerátů)
Pronájmy (2 inzerátů)
Prodej (2 inzerátů)
Koupě (1 inzerátů)
Seznámení (4 inzerátů)
Různé (1 inzerátů)
    
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM