Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je úterý, 22. května 2018

Prostory zámku se postupně opravují

Léta zanedbávaný a zpustlý kolínský zámek se v posledních měsících výrazně proměňuje. Po velkolepých, ale neuskutečněných plánech z minulosti se současné vedení radnice rozhodlo pro postupnou obnovu areálu menšími kroky.

Prostory zámku se postupně opravují
Foto: Jiří Červín
 
Publikováno: 13.9.2017 v 12:00, Aktualizováno: 12.9.2017 v 22:00
Rubrika: Zpravodajství

Na to, co se v areálu v současné době děje a jaké jsou výhledy cenného prostoru v srdci města do budoucna, jsme se ptali kolínského místostarosty Michaela Kašpara.

* Žerotínský palác se už chlubí fasádou se sgrafity. Znamená to, že práce se chýlí ke konci? 

V současné době jsou práce hotové tak ze dvou třetin. Sgrafitová omítka je již kompletní, ale ještě se musí omítnout horní římsa a soklová část včetně portálu vstupní brány. Dále budou provedeny lokální opravy oken, včetně ochranných nátěrů a budou instalovány nové dešťové svody. Předpokládaný termín ukončení této etapy opravy západní fasády Žerotínského paláce je 31. října.

* Kdy bude zprůchodněn vchod ze Sokolské ulice, kolem Zámecké? Stále je tam mříž, i když nová.

Průchod by měl být dokončen tento týden i s předáním stavby samotné.

* Dochází i k obnově "koutku" mezi vchodem do Zámecké a restaurací Harley´s Bar. Co s ním bude?

Celé nádvoří Zámecké si zaslouží generální rekonstrukci. Tu bychom chtěli v horizontu dvou až tří let realizovat. Nejde jen o jeden koutek, jde o kompletní vytvoření reprezentativního prostoru v centru města, které nabídne návštěvníkům hezké prostředí, příjemné posezení a samozřejmě propojení směrem do areálu Kolínského zámku a vytvoření nové cesty z Pražské ulice do Zámecké.

* Dojde i na obnovu brány poblíž tohoto místa směrem na nádvoří?

Ano, to je součástí širšího pojetí projektu, který zahrnuje postupné opravy zámku a areálu Zámecké. To je jedno z míst, které v Kolíně cítím jako palčivý bod, kde investice mnoho let výrazně chyběly a jsou potřeba. Nyní se to snažíme napravovat.

* Jak bude vypadat osvětlení nádvoří a okolí?

Vizualizaci lamp jsme řešili jak s městským architektem, tak s památkáři. Nejen do areálu zámku, ale i do centra města budou umístěna vhodná svítidla „historického“ vzhledu – bude se jednat o kovové lucernové lampy dvou nebo tříramenné.

Autor článku: Jiří Červín
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Řádková inzerce
Nemovitosti (1 inzerátů)
Auto-moto (1 inzerátů)
Prodej (1 inzerátů)
Různé (2 inzerátů)
      
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM