Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je čtvrtek, 21. března 2019

Provoz v Sokolské ulici čekají změny

Pohyb v centru města a jeho blízkém okolí je letos znepříjemněn uzavírkami souvisejícími s rekonstrukcí hned několika ulic. Kromě těchto "nárazových" akcí se ale dějí i změny koncepční a trvalé, související s usnadněním pohybu cyklistů i motoristů v některých frekventovaných lokalitách.

Provoz v Sokolské ulici čekají změny
Foto: Archiv KP
 
Publikováno: 9.6.2018 v 7:00, Aktualizováno: 8.6.2018 v 20:00
Rubrika: Zpravodajství

Po nedávném veřejném projednání čeká už za několik týdnů razantní změna provoz v Sokolské ulici, motoristy hojně využívané jak kvůli přístupu k Základní umělecké škole a k Sokolovně, tak i k nedaleké vlakové zastávce. Kromě připravené a již schválené letošní změny se v delším horizontu uvažuje i o koncepčních úpravách celého úseku pod Sokolovnou a v okolí Domova pro seniory. O tom všem jsme si povídali s místostarostou Tomášem Růžičkou.

* Začněme úpravami v Sokolské ulici. Co se v ní stane a jaký k tomu byl důvod?

Sokolská ulice je už léta obousměrná a tak jak v ní houstne automobilová doprava, ukázalo se toto řešení již neúnosným. V ulici sídlí Sokolovna a ZUŠ, jsou tu bytové domy, množství parkovacích míst a též ji řidiči využívají jako zkratku z centra k supermarketům OBI a Tesco. Obzvlášť v odpoledních hodinách je tu dopravní chaos a vzhledem k situování školy hrozí i nebezpečné situace. Proto dojde k zjednosměrnění cca poloviny Sokolské ulice ve směru od Sokolovny k centru, konkrétně v úseku od Sokolovny ke křižovatce s ulicí Úzkou, tedy až po budovu ZUŠ, což by ulici mělo dopravně zklidnit.

* Změna se týká jen Sokolské ulice, nebo bude nějak upraveno směrování ulic k ní přilehlých? A logický dotaz - jak to bude s cyklisty, kteří ulici často využívají právě ve směru nově autům zapovězeném?

Stejně jako u nové úpravy průjezdu cyklistů Karlovým náměstím, o které jsme se v Presu bavili před týdnem, budou moci cyklisté jednosměrnou Sokolskou ulicí projet v protisměru. Nebude to nijak vyznačeno "na zemi", tedy instalací cyklopruhu či vodorovným dopravním značením, ale jen dopravními značkami. A k druhé části otázky - ne, okolní ulice žádná změna nečeká. Kmochova ulice zůstane jednosměrná ve směru dolů k Sokolovně a stejně tak zůstane jednosměrkou Úzká ulice ve směru od pošty k ZUŠ. Nezmění se ani jednosměrnost krátkého úseku Sokolské ulici od Sokolovny k Domu pro seniory.

* Kdy bude jednosměrný provoz Sokolské spuštěn?

Čeká se jen na okamžik, kdy bude dokončen momentálně opravovaný úsek Pražské ulice od náměstí Republiky po křižovatku s Kmochovou ulicí. Jakmile budou práce ukončeny a doprava se do této části Pražské vrátí, bude změněno dopravní značení v Sokolské. Orientačně by se tak mělo stát na začátku nebo v průběhu prázdnin.

* Druhá, zásadnější proměna, by se měla týkat úseku Sokolské ulice od Sokolovny po vlakovou zastávku a též okolí Domova pro seniory. O čem v tomto prostoru uvažujete?

Jsou zjednodušeně řečeno dvě varianty. Podle první by zůstala zachována stávající průjezdnost a jen by došlo k opravě vozovky a chodníků. Druhá varianta, která mě napadla, je mnohem zajímavější. Ta by tento úsek změnila v pěší zónu, kam by směli vjíždět jen cyklisté a zásobování. Na již existujících vizualizacích to vypadá velmi zajímavě a chodci i cyklisté, mířící na Kmochův ostrov, lávku či k vlaku, by toto klidové řešení určitě uvítali. Protože by ale v Sokolské ulici po zřízení pěší zóny ubylo deset parkovacích míst, bylo by důležité je předem kompenzovat. Řešením by bylo zřízení jednoduchého parkoviště pro 40 aut v nedaleké ulici Na Petříně, mezi Domovem pro seniory a zdí židovského hřbitova. Stavbě parkoviště tu nestojí nic zásadního v cestě, situaci jsme již prověřili. Pozemek je dlouhodobě nevyužitý a právě jeden pruh parkoviště s kapacitou 40 míst se pohodlně vejde ke hřbitovní zdi, dost daleko od pásma vzrostlých stromů. Ochranné pásmo hřbitova to umožňuje.

* To už jsme ale časově daleko za letoškem?

Přesně tak. O tom, jaké řešení bude zvoleno a zda se tato část Sokolské změní v pěší zónu, bude rozhodovat až příští vedení radnice, zvolené po říjnových volbách do zastupitelstva. A pokud jde o realizaci, je to otázka odhadem dvou let.

Autor článku: Petr Soukup
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Řádková inzerce
Nemovitosti (1 inzerátů)
Auto-moto (1 inzerátů)
Prodej (1 inzerátů)
Různé (2 inzerátů)
    
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM