Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je úterý, 17. září 2019

Průměrně deset fórů týdně

Výstava s názvem "Dva starci v inkubátoru" byla zahájena 20. listopadu v sále CEROPu v areálu zámku. Na stovkách kreslených vtipů tu představuje svou invenci autorská dvojice Novák - Skoupý.

Průměrně deset fórů týdně
Foto: Jiří Novák
 
Publikováno: 6.12.2017 v 12:00, Aktualizováno: 5.12.2017 v 19:00
Rubrika: Zpravodajství

V této dvojici je Jaroslav Skoupý tím, který fóry vymýšlí a Jiří Novák je převádí do obrázkové podoby. Na jeho kreslířské řemeslo jsme se ptali podrobněji.
 
* Jak dlouho se již věnujete karikatuře a kdy vznikly postavy, podle nichž jsou vaše práce snadno rozpoznatelné?
Už jako malej kluk jsem dostával poznámky za kreslení při vyučování. Z toho je patrno, že kreslím vlastně furt. Karikatury jsem začal dělat až později. A po malých krůčcích jsem se snažil najít svůj rukopis. Jistě, že jsem měl i své vzory, ale to je již dávno. Abych je nekopíroval, hledal jsem v sobě energii, v čem bych cítil svůj rukopis přirozeně.
 
* Vaše kresby působí dojmem, že vznikají s lehkostí, snadno a rychle. Jaká je skutečnost?
Většinou všechno v životě, co vypadá jednoduše, není tak jednoduché. Cesta k jednoduchosti je ta složitější. Na plenéru ve Valticích, kde se jednou do roka sejde desítka karikaturistů a kreslí na různé téma, mi akademický malíř a můj přítel Jiří Bernard, když viděl jak obrázky kreslím, řekl: netušil jsem, že tvé lehce vypadající kresby dají takovou práci. Od akademika to sedí.
 
* Přeje současná doba kreslenému humoru? Kde všude publikujete? Kdo si vaše kresby žádá?
Dnešní doba je trochu jiná, než když jsme začínali. Ale to neznamená, že bych nedělal humor. Nestěžuji si. Sedmadvacet let provází moje kresby časopis DTest. Sedmadvacet let dělám ilustrace pro časopis Chatař chalupář. Účastním se po světě karikaturistických soutěží a společných výstav, kde jsem dostal i nějaké to ocenění. Kreslil jsem obrázky pro nakladatelství FRAUS do učebnice angličtiny, němčiny, španělštiny a ruštiny. Na kontě mám desítku knížek. Dále pak novoročenky, kalendáře, obrázky pro reklamu... Nenudím se, ač jsem již důchodce. A abych nezapomněl, třicet sedm let v kresleném humoru s Jaroslavem Skoupým.
 
* Kolik stovek vtipů se vám podařilo umístit na současnou výstavu do podnikatelského inkubátoru? A kolik jste jich za život nakreslil?
Kolik fórků je na výstavě? Jejda, to jsem nepočítal. Dvěstě, dvěstě padesát? Kdo to spočítá a první zavolá správnou odpověď, dostane od nás obrázek. A kolik jsem jich nakreslil? Mám takový vzoreček - průměrně deset fórů týdně za třicet sedm let s Jaroslavem Skoupým. K tomu ilustrace, kresby pro reklamu, vlastní vtipy a vtipy do soutěží po světě a dostanete se na číslo nakreslených obrázků ne za život, ale od roku 1980, kdy jsem začal s profesí kreslíře.

Autor článku: Vladimír Sládek
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Řádková inzerce
Oznámení (1 inzerátů)
Nemovitosti (1 inzerátů)
Auto-moto (1 inzerátů)
Prodej (1 inzerátů)
Různé (2 inzerátů)
   
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM