Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je sobota, 23. září 2017

První kolínské mimino vyvolalo hádku mezi Středočeským krajem a kolínským starostou

Hned první dny nového roku došlo k roztržce mezi starostou Kolína Vítem Rakušanem a vedením Oblastní nemocnice Kolín. Šlo o zdánlivě banální záležitost, kterou je blahopřání prvnímu narozenci v Kolíně.

První kolínské mimino vyvolalo hádku mezi Středočeským krajem a kolínským starostou
 
Publikováno: 16.1.2015 v 6:00, Aktualizováno: 15.1.2015 v 12:00
Rubrika: Zpravodajství

Napjaté vztahy mezi vedením špitálu a vedením města nejsou ničím novým. Často se v minulosti stalo, že političtí soupeři se ostřelovali z krajské barikády, která je zřizovatelem nemocnice, směrem k radnici. Se skřípením zubů se pak scházeli na společných akcích a jejich obsazení se měnilo podle momentální politické situace.

Palba mezi soky směřovala často právě skrze špitál. Dokonce za ředitelování Jana Rakušana (otec Víta) kolínskému zdravotnickému obrovi si vždy direktor posteskl, že ODS na kraji do Kolína žádné peníze nedá, protože on táhne s ČSSD. Historie má ale smysl pro humor. Sešel se rok s rokem a jeho syn starosta Vít Rakušan ze Změny pro Kolín se nachází v boji s ČSSD, která nyní ovládla vedení kraje.

Už v říjnu 2012 při příležitosti otevření nového dětského pavilonu D v kolínské nemocnici s herečkou Chantal Poullain-Polívkovou se starosta se svými místostarosty Tomášem Růžičkou a Janem Pospíšilem před zahájením naštvali, že se s nimi nejednalo náležitým způsobem a ujeli ještě před vypuknutím akce. Od té doby se akcí kolínské nemocnice neúčastní.

Nyní popsal na svých faceboových stránkách svoje zkušenosti Vít Rakušan, které pak uveřejnil server Průběžně.cz. s názvem Ješitný a naštvaný starosta Rakušan se nenechal upozadit a předběhl papaláše z kraje. "Poblahopřát nejrychlejšímu kolínskému miminku roku 2015 a jeho mamince, samo sebou,“ popisuje Vít Rakušan. „To by přeci měla být ta hezká část starostenského bytí, že a světe div se, letos až tak úplně nebyla. Ne, ne, maminka sympatická, novorozený kluk jako buk, v hlavních aktérech rozhodně problém nebyl. To spíš ti komparzisté nepodali nejlepší výkon. A víte proč? Protože jsou nemocní. Stiženi vážnou chorobou. Moribundus politicus, případně pak moribundus papalasius. V pátek jsem měl jediný den dovolené a plány, jak ho strávit. Ovšem riziko, že miminko, respektive jeho maminka, v porodnici do pondělí nevydrží, bylo poměrně vysoké. Dovolená nedovolená, jde se blahopřát. Paní asistentka oznámila do nemocnice, že se chystám přijet na 10 hodinu. Jenže ouha. Ve vedení nemocnice byli instruováni jinak. V 11 hodin krajská delegace, pan starosta nechť přijde po obědě. A tady se dostávám k momentu, který je svým způsobem příznačný. Moji političtí přátelé z druhého tábora mi nerozumí. Nejsou předvídaví, nenaučili se mě ani za mák znát. Schválně, co asi udělá ješitný, naštvaný chlap, když se něco takového dozví? Ano, máte pravdu. ´V těch 10 hodin tam samozřejmě pojedeme. Jsem zvědavý, jaké prostředky použijí k našemu zastavení. Barikády? Střelné zbraně? Přeci mi nikdo nebude říkat, kdy smím či nesmím jít blahopřát do nemocnice.´ Takto jsem instruoval mou milou paní asistentku. Pravda, možná to bylo opepřené jedním až dvěma vulgarismy. Přijeli jsme, přidal se k nám nakonec i pan náměstek ředitele, pogratulovali, udělali mamince radost finančním darem, vyfotili se a odešli. A nebolelo to. Tedy alespoň mě ne. Nevím, jak ty krajské kluky veselé. Ono jim vůbec nedošlo, že nejvíc by mě dostali tím, co absolutně nemají ve svém repertoáru. Velkorysostí, nadhledem. Tomu čelit neumím. Nabídce jít za maminkou společně a netahat politiku tam, kam opravdu nepatří, ale malicherným naschválům čelit umím dobře. Kluci, co takhle změnit taktiku? Nebo vyměnit trenéra?" popsal starosta Vít Rakušan. Jak se stalo jeho zvykem, nezabaluje svoje hodnocení do nicneříkajících frází, ale jde k bezprostředně k věci.

První kolínské mimino vyvolalo hádku mezi Středočeským krajem a kolínským starostou
Šéf kolínské nemocnice Petr Chudomel má zamotanou hlavu. Nemocnice navrhla smír, že zaplatí ve dvou splátkách 54 milionů korun. Ale že se firma Hospimed současně musí vzdát úroků, které dnes přesahují už osm milionů korun. To je ale pro Hospimed nepřijatelné. Firma upozornila, že už slevila z původního dluhu 71,6 milionu o více než pět milionů, které měly prý činit její zisk, napsal deník Aktuálně.
Foto: Archiv KP

Požádali jsme o komentář i ředitele Oblastní nemocnice Kolín Petra Chudomela. "Gratulace rodičce prvního narozeného miminka není pro vedení Oblastní nemocnice Kolín, a.s., přes svou důležitost, rozhodně takovým tématem, ve kterém bychom se měli nebo dokonce chtěli realizovat ve sporech s kýmkoliv, ať již jde o starostu města nebo vedení kraje. Prioritou pro nás zůstává a vždy zůstane kvalitní odborné zázemí porodního oddělení, zaštítěné erudovanými lékaři i porodními asistentkami a maximální bezpečí poskytovaných služeb. Mezi ně patří nejen úzkostlivé dodržování přísných hygienických podmínek v časném poporodním období, ale také zajištění maximální intimity a pohodlí matky a novorozence v daných podmínkách. Pouze jimi jsme byli vedeni při navržení termínu pro delegaci pana starosty a ne tím, kdo bude první anebo druhý (zde se my, vedení nemocnice dobrovolně hlásíme k místu třetímu J). Proto jsme mu navrhli termín odpolední, aby režim nově narozeného človíčka a jeho maminky byl návštěvami narušen zcela minimálně. Vedení nemocnice chce být vždy v takových případech organizačně připraveno významné návštěvy doprovodit a před návštěvou či po ní tyto společensky přijmout a navodit tak neformální atmosféru, která k takové radostné akci zcela jistě patří. Považujeme to za projev úcty k osobnosti, která nemocnici svou návštěvou poctila. To, že se návštěva pana starosty nakonec uskutečnila v jím požadovaném termínu, nechť je vnímáno jako projev dobré vůle a ukázka vstřícného přístupu vedení nemocnice. Použitý slovník pana starosty komentovat nebudeme," stojí ve stanovisku vedení Oblastní nemocnice Kolín, a.s., nemocnice Středočeského kraje. Ten za nedorozuměním naschvály nevidí.

Švanda kolem prvního kolínského novorozence vyvolala diskuzi i mezi obyvateli města. Jedni volají po zmíněné "výměně trenéra" či rovnou "celého družstva" už o volbách na podzim 2016 (Pavel Kárník, ředitel městské knihovny) . Další svádějí vinu až na samotný personál nemocnice, zatímco další personál brání: Já mám s personálem kolínské nemocnice vcelku dobré zkušenosti. Oni zdravotníci za ty kašpary, co se tam jezdí akorát ukazovat, nemohou.

My, co se cítíme být obyčejnými pacienty, z rýpanců mezi politiky či papaláši radost mít nemůžeme. Krom faktu, že se ve skutečnosti jedná o hromadu našich peněz, jde i o zdravotnictví, které alespoň někdy potřebujeme všichni.

 

 

Autor článku: Jiří Červín
loading...
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Kolínským kuželkářům se vstup do nové sezóny nevyvedlPoříčany dostaly nakládačku. Velim konečně zvítězilaKateřina Šafránková se po pěti letech dočkala medaile a obdržela ocenění za rekord
Kalendář akcí: Září
Po
 
4
18
25
Út
 
5
19
26
St
 
20
Čt
 
14
28
1
8
Ne
24
 
>> Zobrazit podrobný kalendář akcí
Řádková inzerce
Vzpomínáme (1 inzerátů)
Byty (1 inzerátů)
Nemovitosti (2 inzerátů)
Pronájmy (2 inzerátů)
Prodej (1 inzerátů)
Seznámení (4 inzerátů)
    
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM