Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je sobota, 23. září 2017

První padající sníh v Kolíně 29. prosince nás překvapil a snad i jeho úklid roztrpčil

Před sedmou hodinou ranní 29. prosince se začal snášet sníh do kolínských ulic. Stejně souběžně s tím padala kritika na úklidové firmy AVE Kolín a Správu a údržbu silnic Čáslav (SÚS). Do jaké míry je oprávněná?

První padající sníh v Kolíně 29. prosince nás překvapil a snad i jeho úklid roztrpčil
 
Publikováno: 6.1.2015 v 6:00, Aktualizováno: 2.1.2015 v 16:00
Rubrika: Zpravodajství

Kolem osmé hodiny ranní byly ulice neuklizené a to samé se dá říci o chodnících. Tam s hrabadly a košťaty zasahovali hlavně provozovatelé obchodů. Chodci podkluzovali nenavyklí pohybům na sněhu a auta nemohla vyjet kopce v ulicích Kouřimské, Sluneční či 5. května.

Vrstva sněhu podle policejní mluvčí Petry Potočné způsobila dvanáct dopravních nehod. Podle jejího vyjádření se však jednalo o nehody lehké. Třeba v Kouřimce řidič zastavil z neznámého důvodu vprostřed stoupání a pak musela šňůra aut za ním couvat až na Karlovo náměstí. Peprné nadávky a vystresovaní řidiči vlastníka oprávněně (nikoliv řidiče) vypískali.

Je třeba říci, že problém sníh firmy AVE a SÚS řeší většinou, až když přestane sněžit. To bylo v Kolíně okolo 12. hodiny. Řada místních ovšem neviděla úklidovou techniku ani ve 14 hodin. "Ale jestli vyjela technika, tak to ani nebylo po 14. hodině vidět ani na cestě z Kauflandu směrem k Masarykově ulici," uvedla Marta Ulcová na sociální síti facebook. Jedná se o páteřní komunikaci Benešovu. Anna Kolocová se zmínila, "že se spíš zdá, že v porovnání s předchozími nadílkami tentokrát prostě nestíhají, pluhem to není vzaté na sídlišti skoro nikde-viděla jsem jedinou ulici a posypané asi dvě. Nicméně já tedy jsem radši, protože v tomhle počasí je lepší vzít batole na pekáč a to na proplužených či nasolených chodnících nejde".

Trochu jinak viděl situaci starosta města. "Tušil jsem vypjaté diskuze na toto téma. AVE začalo okolo 8. hodiny (zkontrolováno!!!) páteřními komunikacemi, okolo 11. hodiny, potom, co přestalo sněžit, se začalo s posypem chodníků. Práce stále běží a v rámci objektivity je třeba říct, že v mnohých částech posypáno je a silnice vypadají vesměs dobře - teď jsem se vrátil z okružní cesty Kolínem. A to jsem asi poslední, kdo by chtěl AVE hájit, v realitě té smlouvy a věčných hádek a bojů žiju dennodenně už 4 roky," komentoval úklid města přímo v inkriminované době na facebooku.

Během doby, kdy padal sníh, se na radnici mj. konala neplánovaná tisková konference. AVE jede podle prvního operačního plánu, řekl v půl jedenácté starosta. "Ten říká, že při takto napadlém sněhu se kontrolují klíčové komunikace. AVE po dohodě s městem vyjelo a solí. Stěžejní komunikace se čistí. Co se týče čištění chodníků, v loňské zimě by firma AVE rozhodně nevyjela, dokud sníh padal. Vždy se situace hodnotí až poté, co sníh přestane padat, stejně tomu bylo ve všech předchozích letech. Takže argument, že teď AVE na něco čeká, je lichý a použitý tvrdě účelově. Až sníh padat přestane, tak podle smlouvy města s AVE se chodníky začnou čistit. Město samozřejmě má právo si u AVE doobjednat jakoukoliv službu. Pokud tedy město uzná, že je riziko náledí, a taková situace je, má AVE podle smlouvy vyjet. Nemá se spoléhat pouze na to, jaká vrstva sněhu napadala," uvedl Vít Rakušan před novináři.

Dalším problémem jsou komunikace spravované státem. Ty město nevlastní a úklidem je pověřená SÚS Čáslav. Takže jedinou "drobností" spojující ulici s městem je fakt, že se po ní místní lidé pohybují. To je třeba případ Veltrubské ulice. Lukáš Kohout o ní napsal: "Zajímalo by mě, do jaké kategorie spadá Veltrubka (a dál na Veltruby), když ani odpoledne nebyla odhrnutá a jezdilo se ve vyjetých kolejích, přestože tam jezdí devítka. Jeden sypač jsem potkal odstavený na Jiráskovo náměstí. Jen za dobu, co jsem tam byl, by v pohodě stihl udělat otočku do Veltrub a odhrnout břečku. Pak není divu, že nestíhají, když mají tak dlouhé technologické pauzy."

Čas v kolínské „kalamitce“ hrál hlavní úlohu. Další účastníci internetové debaty navrhují poslat na radnici fotky označené dobou, kdy ještě nebylo uklizeno. "Jak můžeme pomoct my obyčejný z davu? Vyfotit s datem a časem a poslat na radnici? Aby byly páky na AVE, že nedělají to, co mají? Nebo jak jinak se zapojit. Nechceme jen kritizovat, ale bolí to, když vidíme ten přístup," vyznává se další aktérka diskuzního vlákna.

Další volají po návratu Technických služeb města Kolína, které prý dělaly úklid lépe. Nicméně úplně stejnou kritiku novináři slyšeli za dob této městské firmy. Třeba zdvižená radlice u uklízecího vozu působí na obyvatelstvo jako červený hadr na býka. Na sídlišti nám jedna obyvatelka-metařka řekla, že si bydlící uklízí chodník před panelákem sami a nečekají na úklidovou firmu. Dřív byly služby i v paneláku a nikomu to nevadilo.

Tak se snad firmy zajišťující úklid i jejich zákazníci ponaučí propříště. Není bez zajímavosti, že nepříjemná povětrnostní situace byla i o silvestrovské noci. Vznikla ledovka doprovázená hustou mlhou. Ve ztichlých ulicích se prohánělo po druhé hodině ranní několik sypačů se solí a jinak ani noha...
 

Autor článku: Jiří Červín, Michal Černý
loading...
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Kolínským kuželkářům se vstup do nové sezóny nevyvedlKateřina Šafránková se po pěti letech dočkala medaile a obdržela ocenění za rekordPoříčany dostaly nakládačku. Velim konečně zvítězila
Kalendář akcí: Září
Po
 
4
18
25
Út
 
5
19
26
St
 
20
Čt
 
14
28
1
8
Ne
24
 
>> Zobrazit podrobný kalendář akcí
Řádková inzerce
Vzpomínáme (1 inzerátů)
Byty (1 inzerátů)
Nemovitosti (2 inzerátů)
Pronájmy (2 inzerátů)
Prodej (1 inzerátů)
Seznámení (4 inzerátů)
    
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM