Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je úterý, 24. října 2017

Ptali jsme se osobností: Co považujete za kulturní událost roku 2014 v Kolíně?

Týdeník Kolínský Pres oslovil začátkem roku řadu místních osobností s jednoduchou anketní otázkou: Co považujete za kulturní událost roku 2014 v Kolíně? Níže uvedené odpovědi se až neuvěřitelným způsobem různí, což svádí k domněnce, že žádná z událostí nebyla tak významná, aby se dominantně vyklenula nad ostatní a zastínila je. Existuje i druhé vysvětlení: Kvalitních událostí je v Kolíně příliš a lidé obvykle zvládají sledovat jen určitý výsek kulturního dění, která je jim osobně blízký. Ať tak, či onak je naše anketa zajímavým ohlédnutím za rokem, kteří ovšem přinesl nejen to, co popisují naši oslovení respondenti.

Ptali jsme se osobností: Co považujete za kulturní událost roku 2014 v Kolíně?
 
Publikováno: 17.1.2015 v 6:00, Aktualizováno: 13.1.2015 v 15:00
Rubrika: Kultura

Jan Roth, muzikant a předseda Kulturní komise Rady města Kolína

Kulturních událostí bylo letos v Kolíně opravdu hodně a jsem rád, že jsem mohl být součástí i některých z nich. Přesto nebudu asi moc originální, když řeknu, že největší kulturní událostí roku 2014 byl prostě Kmochův Kolín. Je to fenomén, který v posledních letech funguje, i když vím, že se mnou nebude mnoho mých kolegů souhlasit.

Miroslava Jouzová, knihovnice a historička

Největším kulturním zážitkem minulého roku byly pro mě dvě věci. První představuje reprint prvního dílu Dějin královského města Kolína od Josefa Vávry. Kniha je jedním ze základních děl pro poznání dějin našeho města. Navíc vyšla v pečlivém reprintu nakladatelství Argo.

Druhým zážitkem byla výstava Regionálního muzea v Kolíně Nálety na Kolín 1944–1945, kterou finančně podpořilo město Kolín. O výstavu byl nebývale velký zájem mezi pamětníky, a také ji shlédla řada školních tříd. Celý projekt doplnily přednášky a malá brožura.

Jaromír Novotný, fotograf

Událost? Ač se to nezdá, mohlo by jí být otevření klubu Scapino - z hlediska další kulturní budoucnosti toho místa a Kolína vůbec. Druhou může být otevření lapidária, i když srovnání se Scapinem není možné. Kulturních událostí byla spousta, všechny na nějaké, možná podobné, úrovni. Když už píšu, nesmím opomenout založení fejsbukových skupin, zabývajících se historií i současností Kolína. Nejvážněji se tématem zabývá skupina Můj Kolín.

Klára Zubíková, vedoucí Odboru kultury a památkové péče Středočeského kraje

Troufnu si říci, že z mého pohledu byla touto kulturní událostí výstava umění starověkého Egypta, která probíhala v Regionálním muzeu v Kolíně, exponáty zde prezentované mají vysokou uměleckou hodnotu. Je nutno říci, že i finanční náklady na tuto výstavu jsou dost vysoké, takže na výstavu podobného typu si budeme muset chvilku počkat.

Osobně mám velkou radost i ze započaté rekonstrukce domu čp. 8 na Karlově náměstí. Egyptské umění je skutečně obtížné získat a zajistit kvalitní vystavení takových exponátů, včetně pojištění… je za tím spousta práce a česká egyptologie je věhlasná! Co se týká domu, mnohokrát nám svitla a pak zase zhasla naděje … oddychnu si, až bude hotovo.

Ptali jsme se osobností: Co považujete za kulturní událost roku 2014 v Kolíně?
Veigertovský dům na Karlově náměstí - budoucí hlavní sídlo muzea. Dlouho očekávaná rekonstrukce byla roku 2014 zahájena. Velkou událostí bude jistě až letošní otevření budovy. (Pohled ze dvora).
Foto: Archiv muzea

Mám mnoho dalších kulturně – společenských snů o Kolíně, skvělá je i oprava vodárny, pokud se podaří postupně revitalizovat zámek. Za kulturní událost považuji i přístup ke kultuře jako komplexnímu společenskému odvětví, cením si i spolupráce s Regionálním muzeem v Kolíně. Obyvatelé města nezajímá ani politika a ani zřizovatel dané instituce.

Jitka Křičková, organizační vedoucí Městské hudby Františka Kmocha

Těší mne, že se nadále daří udržet Kolínskou filharmonii a Městskou hudbu Františka Kmocha, tato dvě nejtradičnější kolínská tělesa, i když současná doba s ohledem na pracovní a studijní vytížení hudebníků takové činnosti příliš nepřeje. Naše podmínky jsou ve srovnání s vyspělým zahraničím mnohem složitější.

Protože inklinuji nejvíce k dechové hudbě a angažuji se pro Městskou hudbu Františka Kmocha, byl pro mne bezesporu největší kolínskou kulturní událostí roku 2014 vánoční koncert tohoto orchestru. Stalo se již pravidlem, že koncert byl z velké části připravený z nových skladeb aranžovaných naším uměleckým vedoucím Miloslavem Bulínem. Orchestr se na koncert opravdu poctivě a dlouhodobě připravoval a více než pětiletá usilovná a kvalitní práce pana Bulína již přináší ovoce. Těší mne, že i diváci již o této kvalitě vědí, když jsme na začátku listopadu zahájili předprodej vstupenek, byly vyprodány opravdu snad za 5 dní a lidé se do poslední chvíle po vstupenkách marně sháněli. V orchestru dnes sedí hodně mladých hráčů a i oni měli radost z úspěchu u našich posluchačů. Potěšilo mne i množství malých dětí ve spolupracujících pěveckých sborech, které skvěle vedou Lenky Dvorníkovy (maminka a dcera) a Věra Chmelařová, děti přišly výborně připravené a bylo jich zase více než loni. Udržení Kmochovy tradice v Kolíně považujeme za velký závazek a poděkování tady patří všem, kdo se na tom podílejí.

Eva Šulcová, básnířka

Zavěšení tří zvonů sv Prokop, sv Florián a sv Jan Křtitel na věž chrámu svatého apoštola Bartoloměje a zvláště pak reliéfní výzdobu těchto zvonů od akademického sochaře Jaroslava Hylase. Ještě však chybí dva malé zvony k tomu, aby osazení věží chrámu původním počtem zvonů bylo úplné. Kdy se dočkáme?

Sochařské dílo, které v Kolíně ve skrytosti tvoří Jaroslav Hylas. Považuji je za zcela nedoceněné, a málo známé. Specifickou část jeho sochařského díla tvoří nejenom originální sochy a překrásné plastiky, ale i samostatné reliéfy s hlubokým existenciálním a spirituálním obsahem.

Aleš Barry Bureš, kulturní manažer

- Kouzelné housličky, taneční představení Kocoura Modroočka s živou hudbou Hard2Frame a Kronos Combo, 6. Celovečerák, který vytvořila Jolana Burešová. Premiéra byla v říjnu v kolínském divadle.
- China Shop Bull - vystoupení britské kapely v rámci festivalu Natruc.
- Vladimír Mišík & ETC - koncert k 40. výročí kapely v kolínském divadle.
- Ondřej Havelka and his Melody Makers - silvestrovský koncert v kolínském divadle.
- Nástup generace našich dětí na kulturní frontě - mladé kapely, projekty vážné hudby, festiválky...

Kmochův Kolín. Největší místní festival je každoroční událostí, v posledních letech nejen pro příznivce dechovky.
Foto: František Stráník
Autor článku: Vladimír Sládek
loading...
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Fotbalisté Kolína i Českého Brodu přivezli tři body ze hřišť soupeřůHokejoví Kozlové doma porazili snaživé KlatovySkauti z 1.střediska pořádají veřejné promítání Skautů bez lilieSedm babyk na kruháku u Jednoty
Kalendář akcí: Říjen
Po
 
2
9
30
Út
 
3
St
 
4
 
Čt
 
5
 
 
6
27
 
So
 
 
Ne
1
22
 
>> Zobrazit podrobný kalendář akcí
Řádková inzerce
Vzpomínáme (1 inzerátů)
Byty (1 inzerátů)
Nemovitosti (3 inzerátů)
Pronájmy (2 inzerátů)
Prodej (2 inzerátů)
Koupě (1 inzerátů)
Seznámení (4 inzerátů)
Různé (1 inzerátů)
    
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM