Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je úterý, 23. července 2019

Pyramida se hroutí ve Virgalův prospěch, kolínský policista uspěl i Nejvyššího správního soudu

Nejvyšší správní soud rozhodl věci žaloby bývalého policisty Jana Virgaly z Kolína na Policii ČR tak, že rozsudek Městského soudu v Praze z roku 2012 se ruší a případ se k němu vrací k dalšímu projednávání. Proti verdiktu nelze uplatnit žádné opravné prostředky. Rozsudek následoval pár dnů poté, co Ústavní soud se částečně zastal žalobce proti postupu Policie ČR, která ho podle něho neoprávněně propustila do civilu.

Pyramida se hroutí ve Virgalův prospěch, kolínský policista uspěl i Nejvyššího správního soudu
Jan Virgala ještě v pracovním overalu.Foto: Archiv KP
 
Publikováno: 21.7.2014 v 12:00, Aktualizováno: 17.7.2014 v 15:00
Rubrika: Zpravodajství

Jan Virgala v žalobě tvrdí, že svůj odchod od policie neoznámil po konfliktu s nadřízeným zákonným způsobem, a proto není ukončení poměru platné. "Pokud určitá písemnost, která má mít právní následky, má být doručována způsobem, který zákon stanoví, nějakému služebnímu funkcionáři, tak to nesmí být kdokoli. Nemůže to být libovolný způsob doručení, ale jen takový, který zákon předpokládá," uvedl soudce zpravodaj Ústavního soudu Jaroslav Fenyk. "Ústavní soud zdůraznil, že služební poměr policisty vznikající a v posuzovaném případě i zanikající rozhodnutím jako mocenským aktem příslušného služebního funkcionáře je svojí povahou veřejnoprávním, a výrazně se tak odlišuje od poměru pracovního, který je naopak poměrem soukromoprávním," dodala mluvčí Ústavního soudu Miroslava Sedláčková.

Jan Virgala se po vynesení verdiktu Ústavním soudem vyjádřil opatrně. "Nepatřím mezi ty, co po vydání obdobného rozhodnutí Ústavního soudu dochází k pocitu, že spravedlnost má možnost zvítězit. Ve skutečnosti je mi smutno z toho, že dosavadní systém umožňuje profesní likvidaci či mnohaleté odstavení policisty, který před mnoha lety uvěřil proklamovaným heslům padni komu padni, naprosto čisté ruce, atd. Momentálně se jedná pouze o dílčí vítězství proti policejním funkcionářům protikorupční služby, kteří prosazovali osobní zájem nad zájem Policie ČR a daňových poplatníků. V průběhu takzvaného převychovávajícího pobytu u Územního odboru Kolín jsem měl možnost poznat, že i zde mnohdy osobní zájmy služebních funkcionářů byly povýšeny nad poslání policie," prohlásil někdejší policista s tím, že momentálně vyčká na nové rozhodnutí Nejvyššího správního soudu a dle výsledku zváží další kroky. Potvrdil však, že policistou by se stal "velmi rád".

Jeden z nejznámějších českých policistů se může domoci vyplacené ušlé mzdy za oněch více jak 5 let, co byl nejspíš protiprávně "odejit" od Policie ČR. Tatáž doba by mu měla být započtena jako doba odsloužená, což je důležité pro důchod.

Autor článku: Michal Černý
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Řádková inzerce
Nemovitosti (1 inzerátů)
Auto-moto (1 inzerátů)
Prodej (1 inzerátů)
Různé (2 inzerátů)
     
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM