Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je sobota, 23. září 2017

Regionální muzeum v Kolíně má nakročeno k opravdu velkým proměnám

Vladimír Rišlink, ředitel Regionálního muzea v Kolíně, nastupoval před 4 a půl lety na místo direktora největší kulturní instituce regionu s představou velkých změn. Ptali jsme se ho na současnou situaci tří velkých projektů, které hodlal ve své funkci nastartovat: 1. Dostavba a otevření Veigertovského muzejního domu na Karlově náměstí v Kolíně. 2. Naplnění nové vize kouřimského skanzenu, která zahrnuje náves se znovuvystavěným kostelem a funkčním větrným a vodním mlýnem opodál. 3. Proměna rozpadlé hradenínské tvrze ve funkční depozitář.

Regionální muzeum v Kolíně má nakročeno k opravdu velkým proměnám
 
Publikováno: 6.5.2014, Aktualizováno: 2.5.2014 v 15:00
Rubrika: Zpravodajství

Když jsme spolu před rokem naposled rozmlouvali na stránkách Kolínského Presu, říkal jste, že dohoda s manželi Dubskými, kteří vlastní část muzejního domu na náměstí, je na dobré cestě. Dům se nakonec povedlo Středočeskému kraji koupit a kraji se podařilo získat potřebnou dotaci z fondu Evropské unie. Kdy začnou práce na rekonstrukci domu?

Ano, máte pravdu. Záměr rekonstrukce na využití Veigertovského domu na Karlově náměstí v Kolíně se naštěstí daří plnit podle našich představ. Vlastnický podíl manželů Dubských byl Středočeským krajem, zřizovatelem našeho muzea, vykoupen, a zároveň se podařilo získat dotaci na rekonstrukci a dostavbu z Regionálního operačního programu Evropské unie. Podle mně dostupných informací by stavební práce měly začít v červnu tohoto roku, dům by měl být pro veřejnost zpřístupněn ve druhé polovině roku 2015. Nositelem tohoto projektu je Středočeský kraj.

Muzeum lidových staveb v Kouřimi je tradičně největším lákadlem turistů v regionu. Jak dopadla vaše žádost o dotaci z fondu Evropské unie na realizaci první etapy dostavby skanzenu, která zahrnuje 13 památek?

Také v případě projektu na dostavbu kouřimského skanzenu jsme se společně se Středočeským krajem dočkali úspěchu a evropskou dotaci se podařilo získat. V této etapě dostavby, která bude zásadním předělem v dějinách muzea, vznikne nová vstupní budova s potřebným zázemím pro návštěvníky, a svého znovupostavení se dočká osm větších památek lidové architektury z Českobrodska, Rakovnicka, Podbrdska, Voticka, Broumovska a Podještědí. Projekt dále zahrnuje restaurování čtyř drobných sakrálních památek a vybudování nových inženýrských sítí a komunikací v celém areálu. Projekt byl koncipován tak, aby zajistil lepší fungování muzea a vyřešil záchranu nejohroženějších stavitelských památek, které sem byly v dávné či nedávné minulosti přeneseny.

Vznikly i následné samostatné projekty k získání peněz na znovupostavení kostela z Dolních Kralovic nebo vodního mlýna z Tismic?

Vámi zmíněné budoucí dominanty skanzenu - kostel sv. Jana Křtitele z Dolních Kralovic a vodní mlýn z Tismic - však bohužel v této etapě postaveny nebudou, protože se jedná o velmi složité stavby, jejichž znovupostavení je nejen finančně, ale i časově velmi náročné. Vzhledem k nutnosti ukončení této etapy dostavby ve druhé polovině roku 2015 tedy v této fázi nebylo reálné o jejich znovuzrození uvažovat. K oběma zmíněným památkám - stejně jako k sedmi dalším historickým objektům, na které se v tomto projektu nedostalo, je ovšem zpracována veškerá potřebná dokumentace a vydáno stavební povolení. Budeme proto v co nejbližší době usilovat o získání finančních prostředků na jejich znovupostavení.

Co se za poslední rok událo na vaší gotické tvrzi v Hradeníně? Podařilo se na její obnovu získat dotace z tzv. Norských fondů?

Celý areál tvrze byl zbaven náletové vegetace a odpadků, z věže byly vyklizeny pozůstatky provizorního zastřešení z 80. let 20. století, byly provedeny potřebné geodetické a projekční práce. Předpokládáme, že v letních měsících se na věž osadí kopie zaniklé historické střechy, dojde k dílčí opravě západní hradební zdi a obnově těžce poškozeného renesančního mostu. Tyto práce jsou z odborného hlediska mimořádně náročné, a jejich příprava vyžadovala množství konzultací s kolegy z Národního památkového ústavu. O získání dotace z tzv. Norských fondů nadále uvažujeme, ale bohužel není v našich možnostech stihnout červnový termín podání žádosti. K přípravě projektu je třeba vyřešit množství administrativních úkonů, což je časově velmi náročné. Rádi bychom tedy využili další výzvu na předkládání žádostí do tohoto dotačního titulu. Po provedení zmíněných stavebních prací bude podstatná část areálu tvrze natolik stabilizována, že budeme moci přistoupit alespoň k nějakému provizornímu zpřístupnění této cenné památky pro veřejnost.

Autor článku: Vladimír Sládek
loading...
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Kolínským kuželkářům se vstup do nové sezóny nevyvedlPoříčany dostaly nakládačku. Velim konečně zvítězilaKateřina Šafránková se po pěti letech dočkala medaile a obdržela ocenění za rekord
Kalendář akcí: Září
Po
 
4
18
25
Út
 
5
19
26
St
 
20
Čt
 
14
28
1
8
Ne
24
 
>> Zobrazit podrobný kalendář akcí
Řádková inzerce
Vzpomínáme (1 inzerátů)
Byty (1 inzerátů)
Nemovitosti (2 inzerátů)
Pronájmy (2 inzerátů)
Prodej (1 inzerátů)
Seznámení (4 inzerátů)
    
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM