Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je pondělí, 17. června 2019

Řepařská drážka po 16 letech

Klub pro obnovu Kolínské řepařské drážky má mezi kolínskými spolky poněkud výlučné postavení. Od svého založení koncem roku 2000 se mu za pomoci dotací podařilo v několika postupných krocích vybudovat kompletní nádraží, depo a 4,5 kilometrovou úzkorozchodnou trať. Neziskové sdružení dnes proto spravuje úctyhodný majetek.

Řepařská drážka po 16 letech
Kolínská řepařská drážka se zítra rozjede opět naplno. Foto: cs.wikipedia.org
 
Publikováno: 28.2.2017 v 6:00, Aktualizováno: 23.2.2017 v 18:00
Rubrika: Zpravodajství

Kolínská řepařská drážka je nejpřitažlivějším turistickým magnetem Kolínska a každoročně ji navštěvují tisíce lidí, zejména rodiče s dětmi. Provoz řepařské drážky byl zahájen před deseti lety a celkem se vláčkem svezlo již téměř 300.000 lidí. Veškerý finanční výtěžek z prodeje jízdenek jde na opravu a údržbu rozsáhlého areálu. Z průběžně poskytovaných dotací může klub vylepšovat vybavení a lokomotivy, s dalším prodloužením trati se nepočítá. 
V současnosti pokračují práce na vybudování muzejního depa pro vagóny, jehož součástí se stane i expozice týkající se historického vozového parku. Klub má v plánu letos dokončit i konečnou v Býchorech, kde ještě mimo jiné chybí bufet.
Klub má přes 40 členů, část z nich jsou fandové do historických lokomotiv a mimo sezónu pracují na jejich údržbě a opravách. V depu stojí celá řada malých vozidel a drezína. Perlou ve sbírce klubu je parní lokomotiva BS 80. Cestujícím slouží čtyři otevřené a čtyři kryté vytápěné vagony a dva vagony pro vozíčkáře, kočárky a cyklisty. Mimo to lze na kolejích vidět i nejrůznější vagóny nákladní.
Řepařská drážka je turistickou zábavní atrakcí, ale klub od svého vzniku zdůrazňuje svoji muzejní roli. Zatím zřídil expozici zaměřenou na historii Kolínské řepařské drážky, ostatních polabských řepařských drážek a na pěstování a zpracování řepy. 
A kdy letos "vláčky" poprvé vyjedou ze Sendražic? Sezóna na drážce obvykle začíná 1. května, ale už o víkendu 15. až 17. dubna se počítá s velikonočními jízdami.

Autor článku: Vladimír Sládek
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Řádková inzerce
Nemovitosti (1 inzerátů)
Auto-moto (1 inzerátů)
Prodej (1 inzerátů)
Různé (2 inzerátů)
      
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM