Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je středa, 18. října 2017

Řidiči zaplatit pokuty museli, i když blokové čištění nebylo dokončeno

V úterý 16. září zpravodajský portál Průběžně popsal zajímavý případ: “V ulici Na Magistrále v Kolíně se před několika dny objevilo přenosné dopravní značení, které upozorňovalo řidiče, že v pondělí 15. září od 7.30 do 14 hodin bude v ulici platit zákaz stání z důvodu čistění komunikací. Když nastal den D, v úseku ulice od křižovatek s ulicemi Míru a V Zídkách zůstalo stát několik automobilů, které jejich majitelé nestihli nebo zapomněli přeparkovat. Automobily vyfasovaly od městské policie botičky a majitelé následně museli zaplatit nemalou pokutu za porušení zákazu stání.

Řidiči zaplatit pokuty museli, i když blokové čištění nebylo dokončeno
 
Publikováno: 30.9.2014 v 6:00, Aktualizováno: 26.9.2014 v 13:00
Rubrika: Zpravodajství

Na tom by nebylo nic divného, ani neobvyklého, kdyby důvod, pro který bylo dopravní značení instalováno, byl skutečně naplněn. Na uvedeném úseku komunikace se však žádné čistění nekonalo! Nejenže se zarostlých obrubníků nedotkla motyčka ani jednoho z pracovníků AVE, ale ulicí neprojel ani čistící vůz... Přitom si AVE za každou instalovanou přenosnou značku má účtovat 500 Kč. Takže suma sumárum městská kasa chudší o 2.000 Kč za čtyři zbytečně instalované značky a peněženky řidičů lehčí o pokuty za porušení zákazu stání,“ napsal Martin Prokop na kolin.prubezne.cz.

Vedoucí odboru regionálního rozvoje Městského úřadu Kolín Martin Tichý nám poskytl toto stanovisko: "Přenosné dopravní značení bylo instalováno v souladu se zákonem o pozemních komunikací jako v jiných případech blokového čištění ulic. Ráno jako vždy započalo odstraňování vozidel řidičů, kteří porušili dopravní předpis o zákazu stání, aby bylo možné ulici čistit. Mezi těmito vozy byl i vůz stěžovatele, který jednoznačně porušil předpis a to bez ohledu na to, zda později bylo čištění ulice dokončeno, či ne. V době spáchání přestupku totiž nikdo nemohl předjímat, že se výjimečně nestihne celý úsek v předpokládaném čase vyčistit.

V daném případě se jednalo o mimořádný stav znečistění komunikace, jak plyne i z vyjádření správcovské společnost AVE Kolín, v ostatních případech je čištění dokončeno ve stanoveném termínu. V tomto případě dojde dle prohlášení společnosti AVE Kolín k dodatečnému vyčištění zbytkového úseku pozemní komunikace. Ke zpoždění v provádění blokového čištění ulic obecně přispívá i skutečnost, že motorová vozidla tvořící překážku v realizaci veřejného zájmu v podobě čištění ulici, logicky zaměstnávají další osoby a způsobují i zvýšené výdaje města Kolína z titulu náhrad za realizované odtahy.

Je třeba však striktně rozlišit náklady přestupce spojené s uložením sankce za přestupkové jednání - porušení zákazové značky a náklady případně vynaložené městem Kolín za nucený odtah ať dokončený či nedokončený, který jsou následně přenášeny na provozovatele vozidel. Pokud tedy jde o ukládání sankcí dle přestupkového zákona, tak toto není otázka pro město Kolín neboť se dané řeší v rámci správního řízení postupem oprávněné osoby či příslušného orgánu. V tomto případě samozřejmě vybrané finanční prostředky za přestupkové jednání pachatele přestupku není důvodu vracet, protože přestupce zjevně a objektivně porušil zákon.

Jde-li o náklady za odtah, tak tyto v tomto případě nebude město Kolín vymáhat po provozovateli daného vozidla, protože provozovatel odtahové služby tyto náklady vůči městu Kolín ani neuplatnil, a to zjevně s přihlédnutím ke skutečnosti, že nebyl naplněn předpokládaný důvod v podobě toho, že mimořádně k čištění v celém úseku komunikace objektivně nedošlo."

Tolik ke kauze, kterou lze uzavřít jednou větou. Řidiči, respektujte dopravní značky, i když by byly umístěny zbytečně, což se v tomto případě podle všeho nestalo.

 

Autor článku: Michal Černý
loading...
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Hokejoví kolínští Kozlové dokázali v Táboře porazit vedoucí KohoutyKolínští fotbalisté opět nepotěšili své fanoušky a doma odevzdali body
Kalendář akcí: Říjen
Po
 
2
9
30
Út
 
3
St
 
4
 
Čt
 
5
 
 
6
27
 
So
 
 
Ne
1
22
 
>> Zobrazit podrobný kalendář akcí
Řádková inzerce
Vzpomínáme (1 inzerátů)
Byty (1 inzerátů)
Nemovitosti (3 inzerátů)
Pronájmy (2 inzerátů)
Prodej (2 inzerátů)
Koupě (1 inzerátů)
Seznámení (4 inzerátů)
Různé (1 inzerátů)
     
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM