Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je čtvrtek, 22. srpna 2019

Rok 2018 očima redaktorů PRESu

V prvním čísle tištěného PRESu, které jde do prodeje 9. ledna, najdete tradiční (vážnou i nevážnou) bilanci všeho zajímavého, co se v Kolíně odehrálo v roce 2018. Jako ochutnávku nabízíme úryvek, zachycující dění v Kolíně během srpna.

Rok 2018 očima redaktorů PRESu
Foto: Redakce KP
 
Publikováno: 9.1.2019 v 7:00, Aktualizováno: 8.1.2019 v 20:00
Rubrika: Zpravodajství

* Ve zbylých úsecích Ovčárecké ulice, tedy u Parama a od konce Sendražic ke kruháku u Ovčár, byl položen nový asfalt.

* Kapela Suchdolanka zahrála svému kapelníkovi Josefovi Košatovi na pohřbu skladby "Tvůj bílý šátek" a "Pod tou naší starou lípou". Smutečních hostů přišlo tolik, že se nevešli do obřadní síně. "Kromě Suchdolanky, která byla Pepovou srdeční záležitostí, zanechal své nesmazatelné stopy i v dalších orchestrech. Vzpomínat na něj budou kamarádi z Velkého dechového orchestru Kolín - Dolní Chvatliny, z Městské hudby Františka Kmocha i z Kolínské filharmonie. Na skvělé muzikanty se prostě nezapomíná, a Pepa Košata k nim patřil," řekla ve smuteční řeči Hana Zrůstová, zpěvačka, moderátorka a tajemnice Klubu přátel Františka Kmocham na jehož akcích Suchdolanka často hrála.

* Po telefonickém oznámení vyrazili kolínští strážníci zkontrolovat údajně otevřenou a nezabezpečenou garáž v areálu u Cihelny. "Na místě hlídka prověřením oznámení zjistila, že se jednalo o garáž, do které si majitel pozval, za účelem milostných hrátek, milenku. V tomto případě se tedy, u oznámené události, nejednalo o porušení zákona," napsala v tiskové zprávě městská policie.

* Vetešnický saloniér, jediná provozovna svého druhu v Kolíně, se sídlem v jednom z domů bývalého kolínského židovského ghetta v ulici Karoliny Světlé, byl uzavřen.

* Drogerie DM ve Futuru nechala po rekonstrukci prodejny vybavit nákupní košíky čtecími lupami.

* Na pohotovostní linku městských strážníků přišlo oznámení, že u prodejny OBI na parkovišti je v osobním autě s otevřeným oknem zavřený pes, který bezvládně leží na sedadle. Protože venkovní teplota převyšovala třicet stupňů, vyjela hlídka auto zkontrolovat. Pes se skutečně nehýbal, důvodem ale nebylo přehřátí v rozpáleném automobila, ale fakt, že byl plyšový.

* I v extrémně parných dnech na začátku srpna bylo na zimním stadiónu příjemně. Od pátku 3.8. tu začali chladit ledovou plochu.

* V ulici Čechovy sady během prázdnin upravovali parkovací místa. Dosavadní podélná parkovací místa byla po rozšíření silnice přeměněna na šikmá, což přineslo nárůst kapacity z 32 na 52 parkovacích stání.

* V pátek 10. srpna v podvečer projel Kolínem na trase ze Šumperka do Prahy naposledy pantograf, přezdívaný "žabotlam". Vlaky ze 60. let minulého století, vyráběné ve Vagónce ve Studénce na severní Moravě v letech 1964 až 1968, jezdily na trati mezi Prahou a Kolínem více než padesát let. Poslední dva funkční exempláře pantografu poté přejely z Prahy do Chomutova, kde budou uloženy v tamním depozitáři Národního technického muzea.

* Stejně jako celou republiku zasáhla i Kolín vlna extrémně suchého a horkého počasí. Městem denně projížděl stříkací vůz, ventilátory byly vyprodané, majitelé zahradních bazénů si stěžovali na příliš teplou vodu, Labe hlásilo nízký průtok a městské travnaté plochy se změnily ve zprahlé žluté koberce. Město výrazně ušetřilo za sekání trávy.

* Numerologicky orientovaní snoubenci považovali sobotu 18.8. 2018 za magické datum a tak se ten den "vzalo" 11 párů. Zájem byl tak velký, že ti, kdo si datum nezarezervovali v dostatečném předstihu, museli být odmítnuti.

* Léto 2018 bude možná jednou vzpomínáno jako přelomový moment, od kterého se v Kolíně po půlstoletí znovu stalo běžným koupání v Labi. Zásadní pro popularizaci říčního koupání byl první ročník Plaveckého memoriálu Hany Greenfieldové, který se uskutečnil v neděli 26. srpna u Kmochova ostrova. Trasa plaveckého závodu byla pro jistotu předem zkontrolována sonarem kvůli podvodním překážkám.

* Pěstiteli révy Františkovi Jonášovi ze Zálabí dozrála vinná réva o čtrnáct dní dříve než v jiných letech. Na jeho zahrádce šlo na relativně nevelké ploše spatřit i ochutnat 130 různých odrůd stolního vína, například i z Maďarska, Itálie i USA.

* Během bartolomějského posvícení na Karlově náměstí koncertovala kapela "Pískomil se vrací" a Orchestr Jaroslava Ježka se songy nejen z časů Osvobozeného divadla.

* "Natruc", největší a nejznámější kolínský pop-rockový festival 21. století, byl opět nedlouho před konáním zrušen. Na Kmochově ostrově měla vzniknout dvě pódia, plánovaný byl i ohňostroj k oslavě dvaceti let festivalu. Ohlášena byla i jména některých účinkujících jako Rybičky 48, Tata Bojs, slovenská Tublatanka, UDG či Krucipüsk.

* Novou ředitelkou Domu dětí a mládeže v Kolíně se stala Petra Pokorná, která v minulosti byla zástupkyní a pravou rukou bývalého ředitele Luboše Votroubka. Ten sice již dosáhl penzijního věku, ale práci s dětmi neopustí. Zůstal v DDM jako vedoucí Dětského centra Rimava na sídlišti a jako vedoucí oddělení příležitostné zájmové činnosti.

* Hlídka strážníků byla telefonicky přivolána do Moravcovy ulice k podivně se chovajícímu muži. Ten nejen že měl podle oznámení vytahovat různé předměty z popelnic, ale postavil si zde prý i stan. Strážníci na místě zjistili, že oznamovatelka měla pravdu - jeden z jim dobře známých kolínských narkomanů si totiž "v rauši" vedle popelnic rozložil dětské cirkusové šapitó a tančil kolem něj s plyšovou opicí.

Autor článku: Redakce KP
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Řádková inzerce
Oznámení (1 inzerátů)
Nemovitosti (1 inzerátů)
Auto-moto (1 inzerátů)
Prodej (1 inzerátů)
Různé (2 inzerátů)
    
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM