Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je sobota, 23. září 2017

Roman Pekárek versus město Kolín: Vítěz je víc než nejistý

Kolínská kauza Pekárek má další pokračování, které se podle zasvěcených potáhne několik let. Roman Pekárek, bývalý kolínský místostarosta odsouzený za korupci půjde k dalšímu soudu. Kolínští zastupitelé 24. března odsouhlasili, že ho město bude žalovat za náhradu škody větší než 26 miliónů korun. Jako novinový titulek to zní velkolepě, věc dokázala ocenit i Česká televize, která do Kolína na jednání zastupitelstva poslala svůj štáb. Význam záležitosti přisoudili i samotní zastupitelé, kteří se sešli v jednacím sále v plném počtu. Ve skutečnosti to ovšem velká senzace není. Čtěte dál...

Roman Pekárek versus město Kolín: Vítěz je víc než nejistý
 
Publikováno: 1.4.2014, Aktualizováno: 28.3.2014 v 16:00
Rubrika: Zpravodajství

Protože celá věc s bývalým místostarostou už poněkud vyčichla. Připomeňme, že jde o korupční skandál z roku 2009, kdy si při prodeji pozemku v průmyslové zóně měl Roman Pekárek říct o miliónový úplatek. Rozhovor, při kterém úplatek sjednává, byl tajně nahrán, věc se dostala k soudu a Kolín byl na pár týdnů slavným. Někdejší politik ODS jako místostarosta byl nenápadný a oproti jiným představitelům komunální elity neměl mezi lidem tak špatnou pověst. V kuloárech se o něm mluvilo jako o oběti vyřizování účtů mezi mocnými. Každopádně se jeho jméno stalo symbolem a leitmotivem korupce a soud mu vyměřil exemplární pětiletý trest, který nastoupil v únoru 2013. Pět let za to, že si řekl o úplatek, který nedostal.

Rakušanovo dilema

Kolínský starosta Vít Rakušan pronásledovaný již nějaký čas smečkou anonymních odstřelovačů si nedovolí uhnout od znění zákona. Dobře ví, že by mu to skrytí protivníci neodpustili. Je mu jasné, že město musí škodu vymáhat. Už se o to pokusilo v době prvního soudu s Pekárkem, ale marně. Soudci odkázali město, aby se domohlo nároků v občanskoprávním sporu. Po různých průtazích právnického charakteru, s kterými vás nebudeme zatěžovat, dozrál čas na žalobu až nyní, kdy Pekárek už druhým rokem piká v pardubické kartouze. Věc má ovšem háček. Město může spor s Pekárkem klidně i prohrát a zaplatí pak velmi tučné soudní výlohy. To si starosta vzít na triko nechce, tak celkem rozumně přenechal volbu v této zapeklité věci na zastupitelstvu, byť stačil souhlas Rady města Kolína.

Na koho může špína šplíchnout?

Pro obskurní prodej pozemku zvedlo kdysi ruku i dalších 19 zastupitelů, proč nevymáhat škodu i na nich? Podle městského právníka Tomáše Kasala zvedli ostatní ruku v dobré víře a nejsou indicie pro další žaloby. Snaha poškodit město se prokázala pouze v případě Pekárka.

Při propírání věci u soudu chlístne špína možná i na další zastupitele, či na výkonné úředníky města, kteří prodej ve spolupráci s ex-místostarostou připravovali. Jsou zastupitelé opravdu tak nekompetentní, že stačí aby jim zástupce starosty něco nabulíkoval a oni zvednou ruku? Nezasedali snad v zastupitelstvu lidé, kteří byli s cenami pozemků dobře obeznámeni?

Senátor Pavel Lebeda byl kolínským zastupitelem v Pekárkových časech. Podle něj prý tehdy Pekárek emotivně argumentoval tím, že město potřebuje peníze a našel se kupec, který je ochoten alespoň nějaké peníze investovat. "Skočil jsem na špek a hrdě se k tomu hlásím", uzavřel svůj projev senátor, který zároveň pomyslně smeknul před komunisty, kteří prodej pozemku odmítli. Upozornil, že prodej nebyl jen Pekárkovou věcí, ale byli tu i jiní přitakávači jako vedení a rada města.

Kde se vzalo 26 miliónů?

Proč chce město vymáhat na Romanu Pekárkovi zrovna 26,4 miliónů? Jde o hypotetickou ztrátu, kterou Pekárek městu způsobil. Částka je rozdílem mezi znalecky vypočítanou hodnotou pozemku a částkou za jakou byl skutečně prodán. Zdá se vám ta částka příliš nadsazená? Nejste sami. V městském rozpočtu Pekárkovy éry se počítalo, že zisk z prodeje pozemku bude 20 miliónů. Zájemci o koupi se nehrnuli a nakonec byl prodán za umrněných 15 miliónů. Dokažte, že to bylo málo! Starosta Vít Rakušan svůj argument má. Kupec chtěl podle tajné nahrávky zaplatit 16 miliónů, jeden z nich měl jít Pekárkovi do kapsy. Takže minimálně o milión město přišlo.
Pekárkův ochránce v zastupitelstvu Vladimír Zeman (ODS) vidí věc jinak. Pokud město vyhraje, není jisté, zda vysouzené peníze někdy opravdu získá. Pokud prohraje o hodně přijde.

Pekárek: Jsem nevinen

Město stačilo již Pekárka oslovit s dotazem, zda uznává škodu a zda v té plné výši 26,4 miliónu. Přes právníka korupčník vzkázal, že se být vinen necítí.

Co říká právník města?

Městský právník Tomáš Kasal neskrývá pochybnosti: "Nemohu říci, že budeme úspěšní. Naopak mám pochybnosti. Důkazy trestněprávní nemusí být přijaty v řízení občanskoprávním. Nemůžeme říct, jak to dopadne. Teď ne."

Jak se hlasovalo?

Vít Rakušan prezentoval věc jako apolitickou. Hlasovalo se však po politické linii. Jak to starosta vysvětluje? "Hlasování mě nepřekvapilo. Jako politické bych ho vnímal v případě, že by bylo prosazeno jen současnou koalicí. Většinově, až na dva pány, kteří se zdrželi, se k nám přidali i sociální demokraté, kompletně pak komunisté. V případě zástupců ODS, kteří hlasovali proti žalobě o náhradu škody, se snad ani nejednalo o vyjádření politického názoru - spíše šlo o akt jakési solidarity s někdejším kolegou. Ona apolitičnost spočívá v něčem jiném - ať by dnes na radnici seděl zástupce jakéhokoliv hnutí či strany, musel by se zachovat stejně jako my. Pokud bychom jako vedení danou žalobu nepodali, mohli bychom paradoxně být obviněni my. A to z důvodu, že jsme nevymáhali škodu, která městu vznikla. A skutečně nechápu, proč by kauzu pana Pekárka měli odskákat lidé, kteří s ní nemají nic společného,“ odpověděl Vít Rakušan.

Jan Hora a Milan Janoušek diskutují během jednání 24. března.
Foto: Vladimír Sládek
Autor článku: Redakce KP
loading...
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 1

Kolíňák - středa 2.4.2014, 16:42
Bude město žalovat i současné vedení které prodalo pozemky Collarce pod cenou?

Nepřehlédněte...
Kolínským kuželkářům se vstup do nové sezóny nevyvedlPoříčany dostaly nakládačku. Velim konečně zvítězilaKateřina Šafránková se po pěti letech dočkala medaile a obdržela ocenění za rekord
Kalendář akcí: Září
Po
 
4
18
25
Út
 
5
19
26
St
 
20
Čt
 
14
28
1
8
Ne
24
 
>> Zobrazit podrobný kalendář akcí
Řádková inzerce
Vzpomínáme (1 inzerátů)
Byty (1 inzerátů)
Nemovitosti (2 inzerátů)
Pronájmy (2 inzerátů)
Prodej (1 inzerátů)
Seznámení (4 inzerátů)
    
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM