Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je čtvrtek, 18. července 2019

Rozhledny vznikají i v rovinatém Polabí. Nedaleko Kolína vyrostla rozhledna pod Strání

O tom, že Česko je rozhlednovým rájem, svědčí i jedna z novějších a prakticky neznámých rozhleden i v našem poměrně rovinatém Polabí. Na okraji své obce ji v roce 2013 postavili sami občané obce Polní Chrčice, když jim nově vzniklá obora znemožnila přístup na oblíbený kopec Stráň (265 m. n. m.) nad vsí.

Rozhledny vznikají i v rovinatém Polabí. Nedaleko Kolína vyrostla rozhledna pod Strání
Rozhledna v Polní Chrčici.Foto: Roman Šulc - Cesty a památky
 
Publikováno: 3.9.2016 v 6:00, Aktualizováno: 30.8.2016 v 14:00
Rubrika: Zpravodajství

Rozhledna stojí ve svahu u oplocení obory, má půdorys 4,1 x 4,1 m, vysoká je 8,05 metru a nahoru vede 25 schodů. Stavební materiál je pozinkovaná ocel a dřevo, váha konstrukce činí asi 1.874 kg. Z vrcholové plošiny se otevírá výhled jižním směrem (Dománovický les), jihozápadním směrem (Kolín a tak zvané Vlčí hory s rozhlednou na Vysoké mezi Kolínem a Kutnou Horou) a severozápadním směrem (Oškobrh, Bezděz, Ještěd).

Přístup k rozhledně je 500 metrů zatím neznačenou polní cestou od rozcestníku modré turistické značky Kolín - Žehuň - Městec Králové na návsi v Polních Chrčicích, odkud se připravuje vyznačení odbočky Klubem českých turistů. Cestu vzhůru k rozhledně lemuje nově vysázená alej 93 javorů a uprostřed se můžete zastavit u božích muk sv. Ambrože, patrona včelařů, včel a domácích zvířat. Boží muka jsou vysoká 2,76 metru a zhotovena byla v roce 2014 ze smrkového dřeva a nerezové oceli rovněž místními občany.

A aby nikdo cestou k rozhledně nezabloudil, stráň letos doplnili zdaleka viditelným kovovým nápisem CHRČICE, který evokuje nápis Hollywood v Los Angeles. Je tedy nepochybné, že ačkoliv na počátku celé této aktivity byla určitá recese (vyhecovaná v hospodě u piva), vznikl zajímavý turistický cíl, který do této malé obce může přilákat turisty, kteří by se ji jinak nejspíš vyhnuli.

Polní Chrčice leží 12 km severovýchodně od Kolína, 2 km od silnice Kolín - Žehuň.

Autor článku: Roman Šulc - Cesty a památky
Nepřehlédněte...
Řádková inzerce
Nemovitosti (1 inzerátů)
Auto-moto (1 inzerátů)
Prodej (1 inzerátů)
Různé (2 inzerátů)
     
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM