Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je pátek, 24. května 2019

Rozhovor s Petrou Hollerovou o výstavě malíře Jana Havránka v Červinkovském domě

Kolínské muzeum představuje ve svém Červinkovském domě dílo malíře Jana Havránka (1906-1985).

Rozhovor s Petrou Hollerovou o výstavě malíře Jana Havránka v Červinkovském domě
Foto: Vladimír Sládek
 
Publikováno: 5.8.2018 v 7:00, Aktualizováno: 4.8.2018 v 18:00
Rubrika: Zpravodajství

Výstava, která potrvá až do konce září, zachycuje Havránkovu tvorbu v mnoha polohách. Vypovídá jednak o široké paletě technik, které si osvojil, a také o názorovém rozkročení mezi realismem a abstrakcí. Více nám prozradila historička umění Petra Hollerová, která výstavu v muzeu připravila.

* Muzeum průběžně připomíná důležité kolínské výtvarníky. Jaké místo mezi nimi Havránek zaujímá?

Kolínské muzeum v posledních letech prezentovalo na autorských výstavách několik pozoruhodných výtvarníků spojených s Kolínem. Byli to světově proslulí fotografové Josef Sudek a Jaromír Funke či malíř a průmyslový výtvarník Zdenek Rykr. Vystavena byla díla Jana Kubíčka, Jiřího Balcara, Františka K. Foltýna, Vladimíra J. Hnízda, Jana Čarta či Rudolfa Mazucha. A právě ti poslední dva jmenovaní mají s Janem Havránkem mnoho společného. Jejich dílo je stejně jako Havránkovo rozsáhlé, stylově i tematicky mnohovrstevnaté a po umělecké stránce velmi kvalitní. Bohužel, ani jednomu z těchto talentovaných výtvarníků se řízením osudu nepodařilo překročit hranice regionu, a po právu se zařadit mezi nejvýznamnější představitele české výtvarné scény dvacátého století.

* Byl Jan Havránek svým způsobem solitér? Do kterých let spadá těžiště jeho tvorby?

V čem byl Jan Havránek mezi kolínskými výtvarníky opravdu výjimečný - tedy ten pověstný solitér? Tím, že k mistrovskému zvládnutí malby, kresby i grafiky se propracoval zcela sám, bez odborné průpravy na výtvarně zaměřených školách, pouze svým talentem a nezměrnou pílí. Jako autodidakt se celý život musel potýkat s překážkami, které mu do cesty stavěly oficiální umělecké kruhy. Přesto, nebo právě proto, jeho dílo vyzrálo do velmi originální, umělecky kvalitní a svébytné podoby. Na výstavě v muzeu je prezentováno dílo Jana Havránka od počátku 30. let do konce 70. let 20. století. Přestože jeho umělecká tvorba dosáhla několika dílčích vrcholů, těžištěm je bezpochyby období od konce 50. let do konce 60. let 20. století.

* Nakolik se Jan Havránek jako výtvarník propojil s životem v Kolíně? Pro koho maloval a kdo kupoval jeho obrazy?

Bez několika „mladických“ let, ve kterých jej osud zavedl mimo rodné město, strávil Jan Havránek v Kolíně prakticky celý život. A Kolín nebyl jen místem, kde žil a pracoval, ale byl také nevyčerpatelnou studnicí inspirace v jeho tvorbě. Jeho "genius loci" dokázal bravurně zachytit jak ve větších malbách, tak v drobných kresbách a pastelech. Ovšem v Kolíně nebyl znám pouze jako výtvarník, ale také jako vynikající hudebník, který dokázal zahrát nejen na housle, kytaru, banjo, ale třeba i na kanadskou pilu.
Ač byl Jan Havránek profesí výtvarníkem na volné noze, zakázková (finančně ohodnocená) tvorba rozhodně nepřevyšovala tu volnou (tvorbu pro radost). Navrhoval plakáty, pozvánky, PF, ex libris, obálky časopisů i knižní vazby. Pro Malé divadlo v Kolíně v jeho začátcích dělal scénickou výpravu a maloval kulisy. Za života měl sice zájemce i o volnou tvorbu, velkou část svých děl však spíše daroval než prodal. K velkým nákupům Havránkových prací tak došlo až po jeho smrti, v rámci rozprodeje pozůstalosti. Většina děl skončila u kolínských patriotů, ale část tvorby byla prodána i do zahraničí.

* Bylo těžké výstavu zkompletovat? Kolik "Havránků" má muzeum ve svých sbírkách a nakolik cenné jsou jeho obrazy ve sbírkách kolínských rodin?

Právě proto, že kolínské muzeum nemá ve svém sbírkovém fondu tolik prací Jana Havránka, kolik by si přálo a potřebovalo (asi jen 20 děl), byla kompletace výstavy dost složitá. Místy to připomínalo detektivní pátrání, ale nakonec se podařilo shromáždit poměrně velký a kvalitní výběr z jeho tvorby. Prakticky čtyři pětiny výstavy tvoří díla od soukromých zapůjčitelů, bez jejichž vstřícnosti by tato výstava nikdy nemohla vzniknout.
Co se týká cen obrazů Jana Havránka, je to složitější. Na současném trhu s uměním se jeho dílo téměř neprodává. Jak jsem již zmiňovala na začátku, Janu Havránkovi se nikdy nepodařilo překročit hranice kolínského regionu a prosadit se v celorepublikovém měřítku. Proto bohužel dnešní finanční ohodnocení jeho díla rozhodně neodpovídá kvalitě. No, snad se to po této výstavě změní, až se o tvorbě Jana Havránka začne mluvit v superlativech.

* Uvažuje muzeum o vydání katalogu k této významné vzpomínkové výstavě?

Ano, naše muzeum vydá s podporou Města Kolín monografii o Janu Havránkovi. Půjde o vůbec první publikaci k životu a dílu tohoto kolínského výtvarníka, tedy o jakési symbolické splacení dluhu, které vůči Havránkovi „Kolíňáci“ mají. Kniha by měla vyjít do konce letošního roku. Chtěla bych při této příležitosti oslovit ty, kteří mají doma nějaké práce Jana Havránka, zda by byli ochotni poskytnout našemu muzeu informace o tomto díle (dílech), popřípadě také fotoreprodukci. Tyto údaje by byly použity nejen pro připravovanou publikaci, ale také pro soupis a uměleckohistorické zhodnocení celého Havránkova díla.

Autor článku: Vladimír Sládek
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Řádková inzerce
Nemovitosti (1 inzerátů)
Auto-moto (1 inzerátů)
Prodej (1 inzerátů)
Různé (2 inzerátů)
    
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM